Podľa štatistických údajov Národného centra zdravotníckych informácií patria Košický a Prešovský kraj z celého Slovenska k tým, ktoré majú najvyšší podiel detí s nadváhou a obezitou. Obezita je bežnejšia medzi sociálne slabšími komunitami. Zdôvodňuje sa to nižším príjmom, vzdelaním a prístupom k starostlivosti.
„Obezita odráža a tvorí nerovnosti. Ľudia s nižším príjmom majú obyčajne obmedzený prístup k športovým a fitnes zariadeniam a väčšinou žijú v oblastiach bez fyzickej aktivity,“ vysvetľuje EVA SCHNITZEROVÁ z Odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach, s ktorou sme hovorili o problematike detskej obezity.
V rozhovore sa tiež dočítate:
- Ako by sa mali deti stravovať
- Prečo sa počet obéznych detí zvyšuje
- Od čoho závisí to, či sa chce deťom na telesnej výchove cvičiť
- Ako často by sa mali deti hýbať
- Čo je pohyb strednej a silnej intenzity
Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií obezita postihuje už aj najmladšie ročníky. Podporuje to aj štatistika, podľa ktorej je na Slovensku viac ako 12-tisíc obéznych detí. Čím si to môžeme vysvetliť?
- Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je obezita ako celosvetový problém verejného zdravia epidémiou až pandémiou 21. storočia. Týka sa detí a dospelých v rozvinutých i rozvojových krajinách, pričom Slovensko nie je výnimkou. Žiaľ, čoraz viac ňou trpia mladšie ročníky, a to aj deti a mládež. Príčiny obezity sú rôzne a sú komplexnou záležitosťou. Žijeme v dobe, keď máme málo pohybu, sedavú prácu v škole, zamestnaní, trávime čas pri televízii či počítači. Prispieva k tomu aj prejedanie sa, nezdravé jedlá, nápoje, problémy so spánkom či veľa stresu.
Prečo je detská obezita problematická?
- Preberanie životných návykov, najmä konzumného spôsobu života deťmi, dáva vysokú pravdepodobnosť, že obezita u nich pretrvá do dospelosti. S tým súvisia mnohé zdravotné riziká, negatívny vplyv na vývin, telesné a duševné zdravie, ale aj nižšia dĺžka a kvalita života.

Aké ťažkosti môže deťom nadváha spôsobovať?
- Obezita prispieva k rozvoju vysokého krvného tlaku, srdcovocievnych ochorení, cukrovky druhého typu, chorôb pohybového aparátu, žlčníkových kameňov, pečene, obličiek a dokonca niektorých druhov rakoviny. Tiež spôsobuje problémy so spánkom, v neposlednom aj psychosociálne problémy, ako napríklad slabší prospech v škole, znížené sebavedomie, poruchu motivácie, úzkosť či depresiu.
Ak už deti majú nadváhu, sú obézne, čo môžu rodičia robiť, aby bola ich váha nižšia?
- Vyššiu váhu dieťaťa dokáže odborne diagnostikovať iba pediater, prípadne detský obezitológ či ďalší špecialisti. Preto, ak sa u dieťaťa vyskytne tento problém, je čas vyhľadať pediatra a riadiť sa jeho pokynmi. K zásadám zdravého spôsobu života na každý deň patrí zdravá výživa a dostatok pohybu. Netreba zabúdať na kvalitný spánok či obmedzenie dlhého sedenia pri televízii či počítači.
V detskom veku je dôležitá nutrične hodnotná, vyvážená strava, ktorá musí rešpektovať potreby rastúceho a vyvíjajúceho sa organizmu. Vhodný je denný príjem rozdelený na približne 5 dávok, každodenná konzumácia zeleniny a ovocia, dostatočný príjem tekutín, bielkovín, výrobkov z obilnín, obmedzený príjem sladkostí, tukov, soli, údenín a pikantných pokrmov.
Často som počula, že z obezity deti „vyrastú“ a nebudú obézne aj v dospelosti, prípadne že to vybehajú. Platí to?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári