VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Laura pracuje ako zdravotná sestra v jednej z nemocníc na východnom Slovensku.
Nemá ešte ani 30 rokov, no nad prácou v novej nemocnici Penty v Bratislave neuvažuje, pretože na východe má vybudované určité zázemie.
„Práca v Nemocnici Bory sa ma netýka a ani nepoznám nikoho v okolí, kto by do nej odišiel pracovať.“
Moderné súkromné zariadenie však považuje za lákavé pracovné prostredie. Hovorí o nových, čistých priestoroch a spomína aj benefity.
„V prípade zdravotných sestier ide hlavne o preplatenie stabilizačného príspevku a vyššieho platu. Ale nielen to. Tieto typy nemocníc dostanú napríklad každý rok uniformy.“
Čo ju však na Nemocnici Bory odrádza, je idea plávajúcich lôžok. V zariadení, kde pracuje v súčasnosti, „klasicky“ ošetruje skupinu pacientov jedna sestra.

Pozná ich podrobne, nemá na starosti celé oddelenie. Starostlivosť je špecifická, a preto si sestry robia rôzne špecializácie.
„Pri koncepte plávajúcich lôžok musí byť sestra multifunkčná, ovládať všetko, lebo chirurgický pacient a neurologický pacient sú niečo úplne iné,“ opisuje Laura.
„Vlastne zo žiadnej oblasti nebude sestra ovládať činnosti, len z každej čosi, čo podľa mňa nie je dobré. Je to pre mňa negatívum.“
Na západ aj lekári z regiónov?
Pod finančnú skupinu Penta patrí sieť súkromných nemocníc Svet zdravia a polikliník Pro Care.
Začiatkom apríla otvorili aj nemocnicu v novovznikajúcej štvrti Bory v Bratislave. Ide vôbec o prvú koncovú nemocnicu, ktorá bola otvorená 33 rokov po Nežnej revolúcii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári