KOŠICE. Vysoká nezamestnanosť, slabá hygiena, nízka gramotnosť, kriminalita a najnovšie aj epidémia infekčných chorôb.
To je len časť problémov, ktoré riešia mestá na východe Slovenska v súvislosti s rómskou problematikou.
Historik Ondrej Ficeri zo Slovenskej akadémie vied, ktorý sa venuje histórii rómskeho obyvateľstva v metropole východu, hovorí, že s ohľadom na minulosť je v otázke zmeny v krátkodobom horizonte skeptický.
Rozprávali sme sa o tom, čo si myslí o mestskej stratégii riešenia rómskej otázky, aj ako sa Košice dopracovali k 13 nelegálnym osadám.
Nevynechali sme ani to, či a ako sa dá zmeniť zmýšľanie niektorých Rómov, ktorí síce chcú kanalizáciu aj pitnú vodu, ale nechcú za ňu platiť.
„Ak niekto uprednostní pred sociálnym bývaním život v chatrči, s tým sa nedá nič robiť. Neexistujú legislatívne páky, aby ste obyvateľa k tomu prinútili. Ale aj tak je zodpovednosťou samosprávy zabezpečiť adekvátne bývanie pre tých ľudí bez domova, ktorí o to majú záujem a ktorí budú vedieť platiť aspoň za nevyhnuté služby, ako sú nájomné, voda, elektrina. Snáď to bude prospešné aspoň v dlhodobom horizonte, aj keď sa momentálne môže zdať, že je to hádzanie hrachu o stenu,“ konštatuje.

Každá rodina vytrhnutá z biedy je úspech
Tvrdí, že mnohé rodiny bez adekvátneho príjmu, vzdelania a predpokladov uplatniť sa na pracovnom trhu, ktorý je zväčša voči Rómom diskriminačný, zvolili po strate bývania návrat do osád.
„Aj na Luniku IX to tak bolo. Kto neplatil, bol vysťahovaný a tým pádom vzniklo až 13 nelegálnych osád na území Košíc. Som skeptik, nemyslím si, že sa toto podarí vyriešiť. Ale každé jedno percento, každá rodina vytrhnutá z biedy, je úspech. Je našou úlohou sa o to snažiť.“
Zaujímalo nás, či jeho skepticizmus pramení z osobnej skúsenosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári