KOŠICE. Novela týkajúca sa mestských častí Košíc nadobudla účinnosť.
Upraví sa proces, ktorým môže dôjsť k zmene v usporiadaní mestských častí v Košiciach.
Účelom novelizácie je presunutie rozhodovania o samosprávnom usporiadaní v meste z celoštátnej úrovne na hlavného nositeľa samosprávy v meste, teda na jeho orgány.
O štruktúre mestských častí bude po novom rozhodovať mestské zastupiteľstvo v rámci štatútu mesta, pričom do rozhodovacieho procesu sa zaraďuje aj rada starostov, ktorej umožňuje využiť právo veta voči príslušnému uzneseniu mestského zastupiteľstva.
Zastupiteľstvo však bude oprávnené „prelomiť" zamietavé stanovisko rady starostov trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov.
Autori právnej úpravy tvrdia, že doterajšia právna úprava a možnosť mestskej časti odmietnuť zmenu územného usporiadania predstavuje nerealizovateľný spôsob zníženia počtu mestských častí.
Nie automatické zlučovanie
V Košiciach sa vyše 20 rokov pokúšali o redukciu počtu mestských častí.
Novelu predložila štvorica koaličných parlamentných poslancov z Košickej kotliny Peter Liba, Erik Ňarjaš, Vojtech Tóth (všetci OĽaNO) a Jaroslav Karahuta (Sme rodina).
Táto zákonodarná iniciatíva dopadla lepšie ako prakticky totožná, za ktorou stál v roku 2017 vtedajší primátor Košíc a poslanec parlamentu Richard Raši (vtedy Smer, teraz Hlas).
Jeho návrhu chýbal pred šiestimi rokmi len jediný hlas, aby prešiel z prvého čítania do druhého.
Ako pre Korzár pred časom zdôraznil jeden z predkladateľov, bývalý mestský poslanec Peter Liba, samotná zmena zákona by po jej prijatí neznamenala automaticky zlučovanie mestských častí, len by tento v súčasnosti prakticky nepriechodný proces uľahčila.
Vysvetlil, že účelom zmeny zákona je presunutie rozhodovania o samosprávnom usporiadaní Košíc z celoštátnej úrovne, teda z Národnej rady na mesto a posilnenie kompetencie mestského zastupiteľstva.
Mestu sa to nepáčilo
Opísal, že podľa súčasného stavu síce môže v zmysle zákona o meste Košice mestské zastupiteľstvo zlúčiť mestské časti, ale následne môže dotknutá mestská časť usporiadať miestne referendum a túto zmenu zablokovať.
„Keďže prirodzene vždy bude existovať snaha zachovať si svoju malú mestskú časť a jej orgány, táto možnosť veta predstavuje s veľmi vysokou pravdepodobnosťou nerealizovateľný spôsob zníženia počtu mestských častí,“ zdôraznil Liba.
Spolu s kolegami preto navrhli vypustiť zo zákona možnosť blokácie redukcie počtu mestských častí cez referendum.
Vedenie mesta Košice na čele s primátorom Jaroslavom Polačekom (nezávislý s podporou stredo-pravicových strán) kritizovalo novelu zákona aj spôsob jej predloženia.
Návrh novely označilo mesto „za populistický, a to z dôvodu, že o zmene štatútu mesta, o znižovaní počtu či zlučovaní mestských častí je potrebné sa rozhodovať na základe odborných dát a nie na základe pocitov“.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári