KOŠICE. Štátne divadlo Košice mení názov na Národné divadlo Košice.
Štátnemu divadlu Košice sa tak prinavracia staronový názov.
Národné divadlo Košice začína oficiálne pôsobiť pod zmeneným názvom od pondelka 1. mája 2023.
Informuje o tom hovorkyňa Ministerstva kultúry (MK) SR Zuzana Viciaňová.
Štátne divadlo Košice počas svojej bohatej histórie prešlo mnohými organizačnými zmenami, s ktorými súviseli i zmeny jeho názvu, pričom pod svojím posledným menom pôsobilo od roku 1999.

Poďakovanie umelcom
Dnešným dňom sa podľa Viciaňovej vracia ku svojmu niekdajšiemu pomenovaniu, ktoré zároveň aktualizuje v súlade s moderným názvoslovím profesionálnych kultúrnych inštitúcií vo svete.
„Štátne divadlo Košice i všetci, ktorí v ňom pracovali a pracujú, prispeli k budovaniu hrdého, sebavedomého a kultúrneho Slovenska, za čo im patrí uznanie a vďaka. Dnes sa Štátne divadlo Košice mení na Národné divadlo Košice. Tento okamih je zároveň poďakovaním umelcom a umelkyniam a ďalším zamestnancom a zamestnankyniam, ktorí slovo 'národné' každý deň napĺňajú umením a prácou, ako aj prejavom úcty k predošlým generáciám v histórii tohto krásneho divadla,“ vyjadrila sa k zmene názvu dočasne poverená ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).
Podľa Milanovej z pohľadu súčasnej teatrológie možno považovať úzus označovania inštitúcií v názve ako „štátne“ za pomerne prekonaný.
Dôvodom sú nánosy bývalých politických (totalitných) režimov, ktoré môže daný názov niesť. Slovo „národné“ je v súčasnosti podľa odborníkov vnímané výrazne širšie a inkluzívnejšie.
Slovo „národné“ zahŕňa podľa dočasne poverenej ministerky kultúrny aspekt, ktorý tvoria všetci občania majúci pocit príslušnosti k rovnakému spoločenstvu a jeho hodnotám bez ohľadu na ich etnicitu.
Pozitívami v prípade premenovania košického divadla sú teda neutralita názvu oproti označeniu štátne divadlo a tiež kultúrna inkluzívnosť.
Politické a ideologické rozhodnutie
Generálny riaditeľ košického divadla Ondrej Šoth mal prinavrátenie historického názvu aj v koncepcii, s ktorou uspel vo výberovom konaní.
V minulosti pripomenul, že k zmene názvu na Štátne došlo v období najťažšej komunistickej centralizácie, v podmienkach Československej republiky a doznievania takzvaného buržoázneho nacionalizmu.
„Išlo o jasné politické a ideologické rozhodnutie, ktoré malo zdôrazňovať štátny dohľad nad kultúrou a umením. Od tohto obdobia došlo k postupnému poklesu príjmov, rozpočtov, počtu umelcov a celkového postavenia a významu divadla v celom regióne,“ argumentoval.
Opieral sa aj o situáciu v ostatných postkomunistických krajinách, ako sú Maďarsko, Rumunsko, Srbsko či Česká republika, v ktorých sa už začiatkom 90. rokov vracali k pôvodným historickým názvom divadiel v metropolitných sídlach.
„Historický názov Národné divadlo Košice vystihuje výnimočné a unikátne postavenie košického divadla v celom regióne. Iba Slovenské národné divadlo a košické divadlo je plnohodnotné trojsúborové divadlo,“ tvrdí vedenie divadla.
Návrat k historickému názvu vnímal ako povinnosť voči celej generácii umelcov, ktorí formovali charakter košického divadla.
Povojnový vývoj názvov
- Východoslovenské národné divadlo (1945-1947)
- Národné divadlo v Košiciach (1947-1955)
- Štátne divadlo v Košiciach (1955-1995)
- Východoslovenské divadlo (1. 1. 1996-31. 3. 1996)
- Východoslovenské štátne divadlo (1. 10. 1996-30. 6. 1999)
- Štátne divadlo Košice (1. 7. 1999-30. 4. 2023)
- Národné divadlo Košice (od 1. 5. 2023)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári