IT odborníčka VERONIKA HUDZÍKOVÁ (27) sa zameriava na znevýhodnených ľudí a svojou tvorbou inovuje oblasti, na ktoré sa často zabúda.
Hovorí aj o tom, ako môže virtuálna realita pomôcť ľuďom pri trénovaní rozumových schopností, mobilná aplikácia ľuďom s ochrnutím tvárového nervu, ale aj o tom, ako ukázať deťom v lese jeleňa, aj keď naňho nenatrafíte.
Dozviete sa tiež, aký bol najsilnejší moment v živote úspešnej vývojárky a prečo ju nemotivuje v prvom rade len generovanie zisku.
V rozhovore sa okrem iného dočítate:
- akým pacientom pomôže aplikácia FaceRehab
- prečo je lepšou cvičebnou pomôckou ako doterajšie letáky z nemocníc
- ako si aj nevidiaci môže pozrieť výstavu v múzeu
- čo ponúka interaktívny náučný chodník
- ako virtuálna realita pomáha na psychiatrických oddeleniach
Boli ste nominovaná na Krištáľové krídlo v kategórii inovácie a startupy, získali ste čestnú cenu predsedu Košického samosprávneho kraja a dostali ste sa aj do Forbes rebríčka najúspešnejších Slovákov 30 pod 30. Za ktoré konkrétne úspechy vás oceňujú?
- Celkovo za moju prácu, korporátnu aj startupovú, pre sociálne slabších a znevýhodnené skupiny. Napríklad pre nevidiacich, deti alebo pre turistov na náučných chodníkoch. Ale aj za prácu v iných oblastiach zdravotníctva. A hlavne za FaceRehab, ktorý mal najväčší ohlas. Aplikáciu FaceRehab sme prezentovali aj v Paríži na Európskom inovačnom dni, kde sme vyhrali prvé miesto v oblasti zdravotníctva, čo nás veľmi potešilo a prekvapilo.
Ako vznikol nápad na FaceRehab?
- Pracujem aj s mojím manželom v IT svete s rovnakými technológiami. Oboch nás veľmi baví sledovať najnovšie trendy alebo najnovšie konferencie o technológiách. Pohrávali sme sa s technológiou skenovania tváre pomocou mobilu a získavania 3D modelu tváre.
Keďže moja sestra pracuje ako fyzioterapeutka, rozprávali sme sa o tom, či má nejakých pacientov so špecifickými ochoreniami tváre, ktorým by takáto technológia pomohla. Ona nám povedala o pacientoch, ktorí majú problém s ochrnutím tvárového nervu.
Ako toto ochorenie vzniká?
- Môže byť spôsobené vírusom, nehodou, z prievanu, tumorom, operačným zákrokom, keď bol nerv narušený, alebo je príčina vzniku neznáma. V podstate nikto nedokáže pravidelne a efektívne sledovať progres ich tváre, ako sa mení, okrem subjektívneho vizuálneho posúdenia. Chodia na rehabilitácie, kde sa snažia tvár naučiť rozpohybovať. V niektorých nemocniciach dostanú papier s cvičeniami, ktoré majú doma robiť. Inde nedajú vôbec nič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári