Je jedným z najznámejších kňazov na Slovensku. Žije pri najnúdznejších ľuďoch, ktorí stratili prácu, rodinu, domov. Viac ako dve dekády zachraňuje PETER GOMBITA životy bezdomovcov a stará sa o nich ako riaditeľ útulku a nocľahárne Oáza – nádej pre nový život v Bernátovciach pri Košiciach.
Odbehol množstvo maratónov, so svojím psom dokonca za chudobných zabehol vyše 1 500 kilometrov z Košíc do Vatikánu, kde sa stretol s pápežom.
„Pán farár Gombita je skutočný anjel. Stretnúť ho a rozprávať sa s ním bola pre mňa veľká česť,“ povedal Andrej Kiska, keď ako prezident navštívil jeho útulok. Kňaza a jeho zverencov nedávno navštívila aj úradujúca prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá mu rovnako adresovala obdivné slová.
Gombita sa pred niekoľkými dňami objavil na ustanovujúcom sneme politickej strany Modrí - Európske Slovensko, ktorého lídrom je expremiér Mikuláš Dzurinda.
Sedeli na lavičke náhradníkov 12 rokov a keď ich konečne postavil tréner, tak spoluhráča skopnem, rozhodcovi napľujem do ksichtu a do divákov ešte niečo hodím, hovorí o Matovičovom a Hegerovom kabinete.
V rozhovore pre Korzár Gombita priznáva, že do politiky ho lanárili viackrát a prečo mu nie je bližšie Kresťanskodemokratické hnutie.
V rozhovore sa dočítate:
- Či vstupuje do politiky
- Prečo prišiel na snem Modrých
- Ako vníma neúspech bývalej vlády
- Akým spôsobom prehodnotil svoj postoj voči LGBTI menšine
- Že sa nestačí modliť a v živote byť arogantný
- Prečo posiela mladých do politiky
- Kedy by mu bolo zo seba zle
Mikuláš Dzurinda vás na straníckom sneme predstavil ako človeka, ktorý prekračuje hranice Košíc aj Slovenska. Ako vnímate svoju účasť na tomto politickom podujatí?
- Pozvali ma ako hosťa. Myslím, že by som sa nebránil ani inej politickej strane. Prišiel som ich povzbudiť.
Takže nevstupujete do politiky?
- Nie, my, kňazi, to ani nemôžeme.

Na pódiu ste stáli aj počas masívnych protestov Za slušné Slovensko, ktoré nasledovali po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
- Necítil som sa na to, niekoľkokrát ma lámali. Som veľmi malý človiečik na to, aby som niečo rozprával verejnosti. Slovensko sa však vtedy ocitlo vo vážnej situácii a poslaním kňaza je viesť ľudí. Cirkev by to mala robiť, a preto som sa odhodlal vystúpiť na tej tribúne.
Nechcem žiť v krajine, kde je človek naštvaný na seba, na národ, na všetko a stále rozoštváva. Šarvátky neprestanú, ak sú ľudia naplnení zlom a nepokojom. Ani tí politici potom nebudú iní. Povedal som mladým, že im patrí krajina a mali by ju zobrať do rúk.
To sa mi páčilo aj na Modrých, sú to všetci mladí ľudia. A líder ako Mikuláš Dzurinda má skúsenosti európske aj svetové. On sám hovorí, že ich chce odovzdať mladej generácii, aby v krajine zavládol pokoj, aby sme sa vrátili k hodnotám a k radosti. Slovensko je úžasné a krásne, má všetko - šikovných ľudí, odborníkov, krásne prostredie, lesy. Jediné čo nemá, je more, na to som sa stále lakomil. Ale myslím, že má čosi lepšie a krajšie, má krásne a dobré ženy.
Už ste sa niekedy dotýkali politického života? Boli ste oslovený na vstup alebo na podporu nejakej politickej strany?
- Áno, volali ma už viacerí, ale nešiel som. Lebo každý si myslí, že donesiem nejaké body, alebo že zavážim. Ja sa tak necítim. Môžem zboku čosi povedať, mať svoje predstavy v sociálnej oblasti, pretože robím s ľuďmi, s rodinami, s chudobnými na okraji spoločnosti. Možno do tej veci by som vedel niečo povedať za 30 rokov praxe, ale necítim sa ako odborník.
My, kňazi, nemáme byť v politike. Máme byť pre všetkých, pre dobrých aj pre zlých. Sme dokonca aj pre tých, ktorí zavraždili. Našou úlohou je dať odpustenie a spolucítiť. Všetci môžeme stúpiť vedľa, alebo žiť v nejakom omyle či škodiť ľuďom.
Tá vláda, ktorá skončila, prehrala, lebo nemala moc vyhrať nad pýchou. Mnohých politikov ovládla pýcha, egoizmus alebo narcizmus. Byť 12 rokov v opozícii, sedieť na lavičke ako futbalista, a keď ma konečne postaví tréner, tak hráča skopnem, rozhodcovi napľujem do ksichtu, začnem hrešiť a do divákov ešte niečo hodím. To isté urobila vláda. Aké veľké zlo alebo pýcha musí byť v nich samotných? Buď tí ľudia nešli do politiky úprimne, alebo to nechcú robiť ako politik, ktorý vládu povalil trikrát.

V roku 2019, keď bol kňaz Marián Kuffa nepriamo súčasťou politiky, a jeho brat, poslanec, sa spojil s Kotlebovou stranou, cirkev vydala stanovisko, že kňazi nemajú byť súčasťou politiky. To je železné pravidlo, ktoré platí?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári