Na Slovensku žije s diagnózou skleróza multiplex odhadom osem- až deväťtisíc pacientov. Presné informácie o incidencii choroby síce nemáme, no ľudí s touto diagnózou pribúda.
„Najväčší nárast pozorujeme po puberte. Najmladšia pacientka, ktorú liečim, mala začiatok choroby v 12. roku,“ vysvetľuje Jarmila Szilasiová, zástupkyňa prednostky Neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach a Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Ochorenie bolo v Európe už pred 300 rokmi, no nárast počtu nových prípadov súvisí so zmenou ľudského imunitného systému, ktorý je vystavený mnohým škodlivým environmentálnym faktorom. Vidíme to aj v náraste ďalších autoimunitných chorôb.
„Nárast novodiagnostikovaných prípadov je spôsobený aj lepšou diagnostikou choroby v posledných 20 rokoch, najmä dostupnosťou zobrazovacích vyšetrení mozgu a miechy, ako je magnetická rezonancia,“ vysvetľuje v rozhovore Szilasiová.
V rozhovore sa tiež dočítate:
- Ako sa toto ochorenie najčastejšie prejavuje
- Prečo sa objavuje skôr v mladom veku
- Prečo je viac ženských pacientok
- Aký vplyv má genetika
Ľudia so sklerózou multiplex môžu žiť úplne normálny život, no choroba ich môže aj zo života vyradiť. Neraz sa cítia osamelí a izolovaní. Každoročne si pripomíname na konci mája aj svetový deň tohto ochorenia. Začnime teda tým, čo je skleróza multiplex?
- Roztrúsená skleróza, alebo sclerosis multiplex (SM), je ochorenie, ktoré sa začína v mladom dospelom veku, medzi 20. až 40. rokom života. Viac postihuje ženy ako mužov, u malých detí a vo vysokom veku (nad 70 rokov) je jej začiatok veľmi vzácny.
Choroba postihuje celosvetovo 2,8 milióna ľudí a je najčastejšia neúrazová neurologická choroba, ktorá vedie k invalidizácii. Zároveň platí, že Slovensko patrí medzi krajiny s vyšším výskytom tohto ochorenia, čo súvisí so zemepisnou šírkou.
Čo teda vieme o tom, ako táto choroba vzniká?
- Roztrúsená skleróza sa začína, keď dôjde k súhre viacerých rizikových faktorov, ktoré spustia určitý typ abnormálnej imunitnej reakcie. Bunky vlastnej imunity začnú pôsobiť proti niektorým molekulám v mozgu a mieche, napádajú ich a poškodzujú, akoby išlo o cudzie tkanivá.

Prečo k tomu dochádza?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári