Korzár logo Korzár Košice

Alojz Tkáč zomrel tak, ako si prial a za čo sa modlil, povedal Bober (minúta po minúte)

Rozdal všetko, aj svoj plat.

(Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)

Pohreb emeritného arcibiskupa Alojza Tkáča sme sledovali minútu po minúte:

13:07 - Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme, že ste ju sledovali.

12:55 - Na obradoch sa zúčastnilo 14 biskupov zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska a Ukrajiny, spolu zhruba 250 kňazov a ďalší hostia.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo prišlo na pohreb podľa organizátorov približne 4500 ľudí.

12:51 - Hlboký zmysel našiel Tkáč podľa Čaputovej aj v životnej situácii, keď bol nútený vykonávať robotnícke povolania.

„Možno ešte naliehavejšie než predtým vnímal svoje poslanie šíriť vieru a náboženské hodnoty. Neustále bol v kontakte s ľuďmi a priateľmi, s ktorými pôsobil v podzemnej cirkvi. Článkami, ktoré písal a vydával v samizdatoch, udržiaval vo veriacich nádej, že sloboda vyznania raz opäť bude pre všetkých samozrejmosťou. Ten čas nastal po novembri 1989, keď sa mohol znovu venovať pastorácii aj náprave krívd z minulosti.“

Prezidentka Čaputová ešte ocenila, že arcibiskupa Tkáča nezastavili ani prekážky, s ktorými sa v živote stretol, pričom sa mohol oprieť o vieru aj o ľudí, ktorí mu dôverovali.

SkryťVypnúť reklamu

12:50 - Úprimnú sústrasť vyjadrila a zosnulému arcibiskupovi sa poďakovala prostredníctvom kondolenčného listu aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Vyznávanie viery a náboženskú slobodu označila za základné ľudské práva obohacujúce naše životy i život spoločnosti.

„Veriaci nachádzali v arcibiskupovi duchovného otca, ktorý im tieto hodnoty sprostredkoval a sám bol pre nich príkladom. Nedokázal mlčať o invázii sovietskych a spojeneckých vojsk do Československa v období normalizácie. Vystúpil odvážne a verejne. Jeho slová šírili aj slobodné médiá ako Vatikánsky rozhlas či Hlas Ameriky. Svoje postoje ani na nátlak vtedajšej Štátnej bezpečnosti neodvolal a radšej prijal odobratie štátneho súhlasu na výkon pastoračnej služby,“ napísala prezidentka v liste, ktorý prečítali počas pohrebnej omše.

SkryťVypnúť reklamu

12:15 - Zádušná svätá omša sa končí poslednými modlitbami, truhla s ostatkami je umiestnená do krypty.

12:14 - Dekan Farnosti sv. Alžbety v Košiciach Allan Tomáš si zaspomínal na stretnutia biskupov s Tkáčom, ktoré sa konali každú druhú stredu v mesiaci v Spišskej Kapitule.

„Rád sa stretával aj so svojimi seminaristami, jeho obľúbená otázka bola: Koľkoročiak si? Niekedy na ňu dostal aj odpoveď s úsmevom: Otec arcibiskup, ja už som kaplán.“

Podľa Tomáša sa za prísnym pohľadom Tkáča skrývalo veľké otcovské srdce a bol vzorom sebadisciplíny aj poriadkumilovnosti.

„Opakoval nám: Zachovaj poriadok, poriadok zachová teba. Povestné bolo aj jeho povzbudenie: Buďte pastormi, nie raptormi. Často sme ho vídali v chráme v lavici ešte pred šiestou ráno, ale aj večer alebo i v spovednici. V kondolenčnej knihe sú poďakovania aj za to, že bol múdrym a láskavým spovedníkom.“

Súvisiaci článok Arcibiskup Tkáč: Som rád sám Čítajte 

12:13 - Na pohrebnej omši sa prítomným prihovorila aj Andrea Kličová (nezávislá), starostka obce Ohradzany, kde sa Alojz Tkáč narodil 2. marca 1934 do rodiny Pavla a Anny Tkáčovcov.

„Detstvo a mladosť prežil v našej obci s rodičmi a dvomi sestrami so všetkým, čo k tejto etape života patrí. Potom vypočul volanie Pána: Poď za mnou. Jeho kňazská cesta nebola ľahká, ale tŕnistá, on však vytrval vo viere,“ uviedla starostka.

Opísala, že aj ako arcibiskup si často našiel cestu do rodnej obce, ktorá bola vrytá v jeho srdci.

„Rád chodil do prírody na obľúbené miesta zo svojej mladosti a potešil sa, keď stretol rodákov, rád sa s nami rozprával, pomohol, poradil a vyzýval nás k modlitbe. Ďakujeme mu za všetko, aj za jeho otcovské napomenutia.“

12:12 - „Bol to práve prvý košický arcibiskup – metropolita Mons. Alojz Tkáč, kto prvý poukázal na to, že dobré vzťahy medzi cirkvami a samosprávami musia mať nezastupiteľné miesto , lebo len také sú na prospech ľudí,“ povedal o zosnulom primátor Košíc Jaroslav Polaček.

Vyzdvihol, že Tkáč bol pri vzniku mestskej komisie cirkví, ktorá je jedinou svojho druhu v rámci samospráv na Slovensku, bol aj pri vytvorení ekumenického spoločenstva cirkví a náboženských spoločností, ale podpísal sa i pod založenie cirkevných škôl v meste a vznik katolíckej univerzity.

„Ukázal silu človeka v boji za vieru, slobodu, pravdu a spravodlivosť.“

12:10 - Príslušníci Hasičského a záchranného zboru nezaznamenali žiaden prípad, ktorý by si vyžiadal ich zásah v súvislosti so zdravotným stavom niektorého z účastníkov poslednej rozlúčky.

Oslovení policajti nás odkázali na svojich hovorcov.

11:45 - Na organ hrá v katedrále nový starosta Myslavy František Beer (nezávislý), zbor diriguje Viliam Gurbaľ.

11:43 - Podľa Bobera Tkáča trápilo posledné štyri roky oslabené srdce, čo ho pripodobňovalo majstrovi na kríži.

„Sily ho opúšťali, ale nahlas sa nesťažoval, odchádzal postupne do ústrania, do samoty svojej izby.“

Do denníka ešte Tkáč podľa Bobera napísal: „Keď som bol malý chlapec, učil som sa na náboženstve o večnosti. Keď som sa stal kňazom, vyučoval som o večnosti. A teraz , keď som zostarol, už sa na večnosť pripravujem.“

Večer pred smrťou bol Tkáč podľa Bobera v celkom dobrej kondícii a dlho sa rozprávali.

„Zomrel tak, ako si prial a za čo sa modlil - v spánku a bez bolesti.“

11:42 - Bober doplnil, že Tkáč ako emeritný arcibiskup si do vysokého veku sám šoféroval a denne si bral aj dve birmovky.

„Išiel ako píla a museli sme ho brzdiť. Bol stručný v reči, ale presvedčivý v priamosti a čitateľný v rozhodnutiach.“

Zdôraznil, že Tkáč bol 90-násobným darcom krvi a držiteľom Zlatej a Briliantovej Jánskeho plakety.

„Rád rozdával, a to najmä úplne cudzím ľuďom. Rozdal všetko, aj svoj plat. Do denníka si napísal: Bohatý som, lebo nič mi nechýba. Všetko mal podelené a všetko rozdával na misiu, charitu, adopciu na diaľku, na katedrálu aj zbierku v arcidiecéze.“

Arcibiskup Bober ešte povedal, že jeho predchodca Tkáč napísal do testamentu: „Môj život bol spojený s vami, Košicami, katedrálou a arcidiecézou, modlil som sa za vás, vy sa modlite za mňa.“

11:41 - Bober spomenul, že počas Tkáčovho pôsobenia vládlo nadšenie a súdržnosť veriacich a vzniklo 37 nových farností, 13 dekanátov, postavili 135 nových a obnovili 190 starých kostolov, obnovili arcidiecéznu katolícku charitu, kňazský seminár, vznikali cirkevné školy a vysvätil viac ako 350 kňazov.

„Spolu s nami však pán arcibiskup zdieľal aj svoje sklamanie. Najviac sa trápil nad kňazskými odchodmi, ale aj tie boli dôkazom, že kňazi tu pôsobili v úplnej slobode, z vlastného presvedčenia a bez nátlaku, lebo inak by to bola duchovná totalita,“ povedal Bober.

Dodal, že posledné roky trápilo Tkáča relativizovanie viery v kresťanské hodnoty a to, že Európa neodchádza len od viery, ale aj od zdravého rozumu.

„V nasilu pretláčanej agende LGBTI videl záblesky novej diktatúry. Bol hrdým proliferom a obhajcom jediného skutočného manželstva jedného muža a jednej ženy,“ vyjadril sa Bober.

Súvisiaci článok Alojza Tkáča pre 12 minút kritiky eštebáci žmýkali 16 hodín Čítajte 

11:40 - Košický arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober hovoril v kázni o minulosti, 40-ročnom období diabolskej sily a teroru diktatúry.

Spomenul niektoré momenty zo života zosnulého emeritného arcibiskupa, ktorý začínal ako kňaz z horného Zemplína a kaplán v Zborove a pokračoval ako archivár a duchovný v Košiciach.

Na Tkáčovi vyzdvihol jeho úprimné a odvážne kňazské svedectvo a fakt, že počas totality nepodľahol strachu o seba a upozornil na hrubé porušovanie ľudských práv a náboženskej slobody, za čo mu na sedem rokov odňali štátny súhlas na vykonávanie kňazskej činnosti.

Preto potom pracoval ako robotník v štátnych lesoch a vodič električky, ale svoj tvrdý údel podľa Bobera trpezlivo znášal a prijal, hoci ho trápilo, že nemôže slúžiť omše. Všetko dôležité si Tkáč zapisoval do svojho denníka, a to až do konca svojho života, povedal súčasný arcibiskup.

Napríklad v roku 1976 do denníka napísal: „Teraz už nie som kňazom, som uprostred ľudí, robotníkom, jeden z nich, a na vlastnej koži pociťujem údel veriacich. Aj ja som už vystúpil z radu každodennosti a postavil som sa do radu tých, ktorí sú smädní po pravde a spravodlivosti.“

Po páde totality pápež Ján Pavol II. vymenoval Tkáča za košického biskupa. V roku 1995 boli Košice povýšené na sídlo metropoly, navštívil ich pápež a Tkáč sa stal prvým košickým arcibiskupom.

10:40 - Podľa našich odhadov sa začiatku pohrebnej svätej omše vedľa katedrály zúčastnilo asi 500 ľudí.

10:38 - Pohrebnú svätú omšu otvoril pražský arcibiskup – metropolita a predseda Českej biskupskej konferencie Mons. Jan Graubner.

Celebroval ju košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober.

Koncelebrantmi boli český kardinál Dominik Duka a poľský kardinál Stanislaw Dziwisz.

10:30 - Zádušná omša sa začala. Video si môžete pozrieť tu.

10:29 - Video z príchodu najvyšších cirkevných predstaviteľov.

Načítavam video...

10: 28 - Do katedrály na poslednú rozlúčku s Alojzom Tkáčom prichádzajú kňazi. Pozrite si video.

Načítavam video...

10:27 - Medzi smútiacimi je aj bývalý prezident Rudolf Schuster.

10:25 - Katedrála je tesne pred začiatkom zádušnej omše zaplnená.

10:10 - Prišiel aj prešovský župan a šéf KDH Milan Majerský, rovnako tak primátor Prešova František Oľha (Šanca).

10:08 - Zádušnej omše sa zúčastňujú aj predstavitelia mesta Košice, ktorých reprezentujú primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) a viceprimátorka Lucia Gurbáľová (KDH), aj viacerí poslanci.

10:03 - Terézia Tomčková je zdravotná sestra, ktorá sa podieľala ako jeden z odborných garantov na otváraní Strednej zdravotnej školy sv. Alžbety.

"Arcibiskupovi sme vďační, že venoval svoju energiu tomu, aby mohla škola začiatkom 90. rokov vzniknúť. Dnes je to etablované zariadenie, ktoré má množstvo úspešných absolventov. Ďakujeme mu za všetko," pripomenula.

9:50 - Objavujú sa prví známi kondolujúci, medzi nimi expremiér Mikuláš Dzurinda (Modrí).

"Aj ja mám už svoj vek a kým budem žiť, pán arcibiskup bude pre mňa symbolom pevnosti, zásadovosti, principiálnosti a pridržiavania sa hodnôt, ktorým rozumel nielen on, ale myslím, že im rozumiem aj ja. Bol to pilier v dobe komunizmu, pilier slobody a nezávislosti a taký ostal až do konca," povedal.

9:40 - Pohrebnej omše priamo v katedrále sa môže zúčastniť aj verejnosť, ktorá má vyhradené miesta po stranách.

Podľa jedného z organizátorov sú už tieto miesta plné.

Pre veriacich, ktorí sa do Dómu nezmestili, je pripravená veľkoplošná obrazovka pri Urbanovej veži.

9:30 - K rakve zosnulého emeritného arcibiskupa uložili už aj veniec od prezidentky Zuzany Čaputovej.

9:17 - Veriaci postupne zapĺňajú katedrálu. V kostole sa modlia ruženec.

9:00 - Pred Dómom sv. Alžbety robia posledné úpravy pred rozlúčkovými obradmi.

8:55 - Smrť milovaného arcibiskupa zasiahla nielen množstvo veriacich, ale aj ďalších ľudí, ktorých sa nejakým spôsobom dotkol a ovplyvnil ich životy.

"Bol príjemný, spoločenský, skromný. Vždy nám pripomínal, aby sme boli striedmi," vraví predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

"Radšej pristal na manuálnu práci v lesoch a v košickej MHD, ako by mal byť na strane kňazov, ktorí oslavovali ateistický režim a Február 1948. Vďaka za službu, vernosť a odvahu. Pokojné a jasné postoje v každej dobe," hovorí historik Ústavu pamäti národa František Neupauer.

"Bol veľmi skromný, prispieval celým svojím dôchodkom asi 15 deťom v Afrike. Žil skromne a pomáhal v tichosti," spomína kňaz Peter Gombita.

Prečítajte si, akú stopu zanechal Alojz Tkáč v životoch tých, ktorí ho poznali.

Súvisiaci článok Vzdoroval režimu, radšej tvrdo pracoval. Muž jasných postojov, spomínajú na Alojza Tkáča Čítajte 

8: 50 - Keďže sa očakáva vysoká účasť veriacich, v blízkosti Dómu je umiestnená veľkoplošná obrazovka, na ktorej sa budú premietať pohrebné obrady a priebeh omše.

8:45 - Vyrastal v kresťanskom prostredí, čo sa na ňom odrážalo už v detstve. Dostať sa na štúdiá teológie však nebolo vôbec jednoduché, podarilo sa mu to až na štvrtý pokus.

Povinnú vojenskú službu absolvoval v Česku v pomocnom technickom prápore, medzi povestnými „čiernymi barónmi". Bola tvrdá totalita, spomínal na tie časy.

Ako kaplán sa nebál nahlas povedať i to, čo sa vtedajšej moci nepáčilo. Nahrávka s jeho vyjadrením sa dostala dokonca do zahraničia a prejav odvysielali stanice ako Slobodná Európa, Hlas Ameriky či Rádio Vatikán.

To si už všimla aj Štátna bezpečnosť. Na výsluchy ho predvolali celkom štyrikrát.

Trest na seba nenechal čakať. Zakázali mu vykonávať kňazskú službu na sedem rokov. Komunisti ho prenasledovali, pracoval aj s lopatou či ako vodič električky.

Prečítajte si profil Alojza Tkáča.

Súvisiaci článok Komunisti ho prenasledovali, pracoval aj s lopatou. Zomrel emeritný arcibiskup Alojz Tkáč Čítajte 

8:40 - Posledná rozlúčka s emeritným arcibiskupom Alojzom Tkáčom, spojená s omšou a pohrebnými obradmi, sa v Dóme svätej Alžbety začne o 10.30 hod.

Po smútočnom obrade bude jeho telo uložené v centrálnej krypte v Dóme. Rovnako to bolo u kardinála Jozefa Tomka, ktorý zomrel vlani.

Súvisiaci článok SME Minúta: Kardinála Tomka pochovali do krypty košického Dómu sv. Alžbety Čítajte 

8:35 - Rozlúčka so zosnulým emeritným arcibiskupom Alojzom Tkáčom sa začala obradmi už v pondelok predpoludním, deň pred pohrebom v košickom Dóme sv. Alžbety.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Modlitby pri rakve arcibiskupa viedol pri začatí obradov dekan a farár košickej Farnosti sv. Alžbety Allan Tomáš.

„Môj vzťah k otcovi arcibiskupovi bol osobný, pretože pred 25 rokmi ma vysvätil za kňaza. O to viac k nemu cítim puto i vďačnosť za celú jeho službu,“ povedal Tomáš.

Súvisiaci článok Košice sa už lúčia s obľúbeným arcibiskupom. Uložia ho do krypty ku kardinálovi Čítajte 

8:30 - „Chystajte sa na ďalší pohreb," takto, so šibalským úsmevom, zamával veriacim Alojz Tkáč vlani v auguste počas rozlúčky so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom.

Vtedy sa ukázal na verejnosti po dlhšom čase. Veriaci mu srdečne tlieskali, ako keď sa v dave objaví celebrita.

Neprešiel ani rok a jeho slová sa naplnili...

Súvisiaci článok Chystajte sa na ďalší pohreb, zamával emeritný arcibiskup Alojz Tkáč veriacim Čítajte 

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 172
  2. Každý piaty zomrie 8 993
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 332
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 804
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 806
  1. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  2. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  3. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  4. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  5. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  6. Tupou Ceruzou: RTVS
  7. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  8. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 215
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 914
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 721
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 667
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 775
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 159
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 317
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 691
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  2. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  3. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  4. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  5. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  6. Tupou Ceruzou: RTVS
  7. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  8. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 215
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 914
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 721
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 667
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 775
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 159
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 317
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 691
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu