KOŠICE, BRATISLAVA. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) oznámil sťažovateľovi Vojtechovi Kavečanskému, ktorý podal sťažnosť na podmienky väzby v Ústave na výkon väzby Košice, že k jeho sťažnosti sa má najneskôr do 20. septembra vyjadriť slovenská vláda.
Informoval o tom Európsky súd pre ľudské práva.
Sťažovateľ Vojtech Kavečanský trpel post-traumatickou stresovou poruchou a vo väzbe bol od 4. augusta 2021 do 27. mája 2022.

Na čo sa sťažoval
Podľa sťažovateľa boli podmienky väzby neprimerané, pokiaľ ide o veľkosť cely, osvetlenie, čerstvý vzduch, prechádzky (keďže bol v cele 23 hodín), lekársku starostlivosť, spánkovú depriváciu a osobnú hygienu, čo malo aj vplyv na jeho zdravotný stav.
Sťažovateľ ďalej uviedol, že vo väzbe nepokračovala jeho liečba post-traumatickej stresovej poruchy a externý lekár bol vždy za prítomnosti väzenskej stráže.
Počas návštev bol spútaný na rukách a nohách.
Obmedzené boli aj kontakty s členmi rodiny, v priemere každých 33 dní mu boli povolené nekontaktné návštevy a prvá kontaktná návšteva mu bola povolená až po ôsmich mesiacoch.

Väzba horšia ako trest
Sťažovateľ namietal aj voči tomu, že osoby vo väzbe majú horšie podmienky ako osoby vo výkone trestu.
Pred ESĽP namietal porušenie článkov 3 a 8 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (Dohovor) samostatne, ako aj v spojení s článkom 14 Dohovoru.
ESĽP stranám (vláde SR a sťažovateľovi) kladie podľa článku 3 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd otázku, či podmienky väzby – osobitne počet väzňov umiestnených v rovnakej cele, jej sanitárne podmienky a nemožnosť tráviť čas na čerstvom vzduchu – predstavovali neľudské a ponižujúce zaobchádzanie.
Ďalej, či vzhľadom na zdravotný stav sťažovateľa orgány adekvátne splnili svoju povinnosť zabezpečiť zdravie a blaho väzňa poskytnúc mu potrebnú lekársku starostlivosť, ako to vyžaduje článok 3 Dohovoru.

ESĽP kladie aj otázku, či došlo k porušeniu práva sťažovateľa na rešpektovanie jeho práva na súkromný a rodinný život vzhľadom na obmedzenia aplikované počas jeho stretnutí s rodinou.
Osobitne, či boli tieto obmedzenia zákonné, sledovali legitímny cieľ a boli nevyhnutné v demokratickej spoločnosti.
Vláda SR bude musieť ESĽP zodpovedať aj otázku, či nebol pri užívaní svojich práv podľa Dohovoru diskriminovaný v rozpore s článkom 14 Dohovoru v spojení s článkom 3 a 8 Dohovoru.
V súvislosti s touto sťažnosťou bude ESĽP skúmať, či vzhľadom na aplikovateľnú legislatívu a prax vyčerpal sťažovateľ vnútroštátne prostriedky nápravy.

Za čo je obvinený
Polícia v lete 2021 obvinila košického notára Vojtecha Kavečanského (43) z obzvlášť závažného zločinu sprenevery.
Takmer súčasne ho súd vzal do väzby pre obavu, že by mohol pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Na slobodu bol prepustený vlani koncom mája.
Za necelé dva roky prokuratúra väčšinu skutkov vyšetrila a odstúpila súdu. Jeden spis obsahuje 11 skutkov a druhý dva.
Prvými deviatimi skutkami mal notár spôsobiť poškodeným osobám a subjektom celkovú škodu vo výške 1,084 milióna eur.
V septembri 2021 k nim pribudli ďalšie dva skutky a škoda sa vyšplhala na 1,8 milióna.

Obžaloba za prvých 11 skutkov bola Okresnou prokuratúrou Košice I podaná na Okresný súd Košice I v januári 2022.
V marci sa potom počet skutkov v obvinení zvýšil na 13 a škoda aj s dvomi novými dosiahla 2,2 milióna.
Po skončení vyšetrovania týchto dvoch sprenevier bol spis v januári 2023 odstúpený súdu.
Približne v tom čase bol Kavečanský obvinený z ďalšej, už 14. sprenevery. Výsledná škoda sa tak vyšplhala na 2,7 milióna eur. Tento prípad je ešte v štádiu vyšetrovania.
Kavečanskému v prípade uznania viny hrozí väzenie na 10 až 15 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári