KOŠICE. Obyvateľka košického Sídliska KVP Jana Šimová prišla o vyhradené parkovacie miesto a to aj napriek tomu, že je ťažko zdravotne postihnutá (ŤZP).
Značku, ktorá jej v blízkosti bytu na Húskovej ulici umožňovala odstaviť auto na zväčša preplnenom sídliskovom parkovisku, dal v máji odstrániť košický magistrát.
Vyhradené miesto na evidenčné číslo jej auta využívala niekoľko rokov.
Sťažovateľka: Na auto som odkázaná
„Mám 75-percentný telesný postih kvôli dvojnásobnej lézii miechy. Pred rokmi som prežila pád zo 17 metrov. Po vlastných sa pohybujem iba pomocou dvoch francúzskych bariel. Na svoje auto som doslova odkázaná. V máji som sa vrátila z nemocnice po hospitalizácii a značka bola preč,“ opísala svoju situáciu sťažovateľka.
Podľa jej slov značku odstránili aj napriek tomu, že predĺženie platnosti vyhradeného stojiska začala riešiť už niekoľko mesiacov predtým.

„Vo februári som bola v ʻbielom domeʼ (na magistráte – pozn. red.), kde som podala príslušnú žiadosť. Predtým som tam telefonovala. Doložila som všetky dokumenty, ktoré preukazujú môj zdravotný stav, i ďalšie veci. Dostala som však negatívnu odpoveď, vraj tam niečo chýbalo,“ povedala Šimová.
Na magistráte ju mali odkázať na Miestny úrad mestskej časti Sídlisko KVP.
Na ten sa vybrala pre akútne zdravotné problémy v máji.
„Mala som nastúpiť do nemocnice kvôli ďalšiemu zákroku, ktorý ma čakal v nasledujúcich týždňoch. V nemocnici som musela podpísať reverz, aby som mohla ísť na úrad. Nemám ani manžela, ani deti, ktoré by mi pomohli vybavovať tieto administratívne záležitosti,“ uviedla Šimová.
Doplnila, že mestská časť dala k jej žiadosti súhlasné stanovisko, ktoré bolo s ďalšou dokumentáciou odoslané na magistrát.
Ten ako cestný správny orgán vydáva povolenia na vyhradenie parkovacieho miesta.

KVP: Kým dorazila žiadosť na magistrát, značku odstránili
Miestny úrad KVP nám potvrdil, že podanie od Košičanky prijal ešte pred spílením dopravného značenia.
„Pani Šimová podala žiadosť o predĺženie niekedy v máji. To ešte nemala odstránenú značku,“ reagoval Michal Kuzma z Miestneho úradu Sídlisko KVP.
Mestská časť po kontrole žiadosti vyzvala žiadateľku, aby doplnila niektoré doklady.
„Všetko doložila, preto sme v jej prípade súhlasili s predĺžením vyhradeného parkovacieho miesta pre ZŤP. Doklady sme poslali doporučene 22. mája mestu Košice. Medzitým, ako sme vydali súhlas a tým, ako dokumenty dorazili na magistrát, resp. kým ich pracovníčka začala spracovávať, tak jej mesto odstránilo značku,“ povedal Kuzma.
Doplnil, že podľa evidencie mestskej časti si však Šimová nepožiadala o predĺženie platnosti vyhradeného miesta za vlaňajšok.
„Mesto začalo na celom svojom území s odstraňovaním značiek, ktorým sa skončila platnosť. Prechádzajú sa postupne všetky parkoviská. Prišli na to, že takýchto prípadov, kedy si užívatelia vyhradených parkovacích miest pre ZŤP nesplnili svoju povinnosť, je iba na KVP vyše 40. Z magistrátu nám poslali aj zoznam, ktoré značky budú odstránené. Medzi nimi bola aj značka pani Šimovej,“ vysvetlil situáciu Kuzma.

Mesto: Nesplnila si povinnosť
Vedenie mesta spresnilo, že značku nechal magistrát spíliť 25. mája.
Platnosť povolenia na vyhradenie parkovacieho miesta skončila v tomto prípade ešte 30. apríla 2022.
„Dopravná značka bola odstránená v zmysle všeobecne záväzného nariadenia (VZN) č. 221 o výkone správy pri osobitnom užívaní miestnych a účelových ciest kvôli tomu, že dané dopravné značenie ako aj vyhradené parkovacie miesto boli využívané bez platného príslušného povolenia,“ uviedol hovorca mesta Dušan Tokarčík.
Podľa magistrátu bolo Šimovej povinnosťou nechať si predĺžiť vyhradené miesto do 15 dní pred uplynutím doby platnosti povolenia.
„Pani Šimová nesplnila dané podmienky a využívala vyhradené parkovacie miesto vyše roka bez platného povolenia. Pripomíname, že na vyhradenie parkovacieho miesta neexistuje právny nárok,“ reagoval magistrát.
Podľa mesta o tom, že by mala Šimová podať žiadosť ešte vo februári, nemajú na magistráte žiaden záznam.
Novú značku si zaplatí invalidná dôchodkyňa
Radnica pripustila, že osadí novú značku.
„Ak si pani Šimová podá novú žiadosť, ktorá bude spĺňať podmienky príslušného VZN, a dostane kladné rozhodnutie o vyhradení parkovacieho miesta, môže si ho dať opätovne zriadiť na vlastné náklady,“ uviedol magistrát.
Spresnil, že náklady by sa mali pohybovať na úrovni takmer 300 eur.
Táto suma predstavuje zhruba 80 percent mesačného príjmu Šimovej.
Mesto tiež pripomenulo, že všetky značky na konkrétne evidenčné čísla, ktorým sa skončila platnosť na vyhradenie parkovacieho miesta, postupne nahrádzajú všeobecné značenia pre držiteľov preukazu ŤZP.
„Doposiaľ bolo vydaných 5 právoplatných rozhodnutí na ulici Húskova 9, 55, 65, 75, 81,“ uzavrel Tokarčík.

Komisárka: Potreba citlivejšej komunikácie
Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská upozornila, že mestá a obce, ale aj iné orgány a inštitúcie na Slovensku, by mali s občanom so zdravotným postihnutím komunikovať čo najviac možným ochraňujúcim spôsobom.
Podľa nej môžu byť ľudia so zdravotným hendikepom napríklad častejšie hospitalizovaní a vtedy nemusia mať možnosť v požadovanej lehote splniť danú povinnosť.
„Aj v tomto prípade by mesto Košice mohlo s pani Šimovou komunikovať primerane jej situácii a zdravotnému postihnutiu a umožniť jej napríklad predĺženie lehoty na preukázanie požadovaného, prípadne opätovne ju vyzvať na doplnenie požadovaného. Mesto by napríklad mohlo aj proaktívne pani Šimovej ponúknuť, že za ňou príde terénny sociálny pracovník, s ktorým by vybavila potrebné náležitosti,“ reagovala Stavrovská.
Komisárka namieta nariadenie mesta
Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím prešetroval od roku 2021 viacero podnetov, v ktorých sa obyvatelia Košíc sťažovali, že im magistrát oznámil, že v súlade s novou parkovacou politikou už nebude prideľovať nové vyhradené parkovacie miesta pre držiteľov preukazu osoby s ŤZP.
„Obyvatelia mesta Košice nás upozornili, že pred obytným blokom majú denne problém zaparkovať svoje auto. Ak sa im aj podarí zaparkovať, majú problém nastúpiť a vystúpiť z auta z dôvodu malého parkovacieho priestoru,“ uviedla Stavrovská.
Úrad preto požiadal o vysvetlenie primátora Košíc Jaroslava Polačeka (nezávislý).
Podľa úradu sa vtedy mesto vyjadrilo, že pri novej regulácii vychádzalo z platnej právnej úpravy, podľa ktorej na vyznačenej parkovacej ploche musia byť vyhradené 4 percentá stojísk, najmenej však jedno stojisko, pre vozidlo osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu.
Vyhradiť parkovacie miesto každému žiadateľovi s ŤZP, ktorý je odkázaný na individuálnu prepravu vozidlom, je podľa vedenia mesta neudržateľné.
„Z tohto dôvodu Košice za uplynulé roky zmrazili povoľovanie nových vyhradených parkovacích miest a postupne dochádza aj k ich prehodnocovaniu a rušeniu v prípade tých starších,“ povedala komisárka.
Nové vyhradené parkovacie miesta povoľujú Košice iba vo výnimočných prípadoch.
Stavrovská bola a je proti tomu, aby magistrát redukoval možnosť získať parkovacie miesto pre konkrétnu osobu na základe subjektívneho posúdenia magistrátom.
„Takýto postup mesta je v rozpore so zákonom o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP a to aj vtedy, ak mesto argumentuje, že bude garantovať najmenej 4 percentá všeobecne vyhradených plôch na každom parkovisku pre ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, pretože z hľadiska práv osôb so zdravotným postihnutím tým dochádza k zhoršeniu podmienok,“ uviedla komisárka.
Pred viac ako rokom vyzvala komisárka Polačeka na prehodnotenie sporného VZN, no vedenie Košíc jej nevyhovelo.
Stavrovská dodala, že zvažuje, že požiada Okresnú prokuratúru Košice o preskúmanie zákonnosti tohto VZN.
Stanovisko košickej radnice k správe komisárky
„Trváme na tom, že mesto Košice nekoná v rozpore so žiadnymi zákonmi ani dohodami, keď postupne ruší vyhradené TŽP miesta pre konkrétne evidenčné čísla,“ reagovalo vedenie radnice.
Úrad komisára výzvu ohľadom prehodnotenia VZN č. 221 postavil na argumente, že postup mesta je v rozpore so zákonom č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ako aj s Dohovorom OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.
Zákon č. 447/2008 Z. z. upravuje okrem iného pravidlá pre vydávanie parkovacieho preukazu pre fyzické osoby so zdravotným postihnutím. „Mesto Košice nemá legislatívne oprávnenie vstupovať do procesu rozhodovania o vydaní parkovacieho preukazu,“ tvrdí radnica.
Možnosti využitia parkovacieho preukazu upravuje predovšetkým zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. „Z neho vôbec nevyplýva akýkoľvek zákonný nárok držiteľa parkovacieho preukazu na vlastné (vyhradené) parkovacie miesto,“ zdôrazňuje mesto.
Tento názor mesta Košice bol podľa radnice jednoznačne podporený aj stanoviskom Krajskej prokuratúry Košice zo dňa 15. 2. 2022, ktorým prokuratúra odložila podnet fyzickej osoby na podanie protestu proti ustanoveniam VZN. „Krajská prokuratúra Košice v zásade kompletne akceptovala všetky dôvody, ktoré mesto Košice uviedlo v dôvodovej správe pri schvaľovaní VZN,“ tvrdí mesto.
Čo sa týka námietky, že z Dohovoru OSN vyplýva, že akákoľvek prijatá právna úprava nemôže byť menená prijatím horšej právnej úpravy (pričom v tomto prípade má byť horšou úpravou VZN č. 221, ktorý bolo zrušené predchádzajúce VZN č. 5), podľa vedenia mesta ani z pôvodného VZN č. 5 nevyplýval žiaden nárok osôb ŤZP na vyhradenie vlastného parkovacieho miesta. Stále išlo len o možnosť a nie povinnosť mesta Košice vyhradiť parkovacie miesto.
„Nové VZN č. 221 v podstate len upresnilo, čo je potrebné považovať za odôvodnené prípady a definovalo rámec činnosti správcu miestnych ciest pri vyhradzovaní parkovacích miest," uviedlo mesto.
"Podľa nášho názoru úrad komisára neprimerane extenzívne vykladá Dohovor OSN. Ak mesto (obec) vie v rámci svojich možností pomôcť obyvateľom s ŤZP, je oprávnené túto pomoc aj 'kodifikovať' vo vnútorných dokumentoch (vrátane VZN). Ak zistí, že už nevie poskytovať pomoc v pôvodnom rozsahu, má mať rovnaké právo túto pomoc primerane obmedziť. Povedané zjednodušene na príklade - obci sa darí, preto pre osoby s ŤZP zavedie formou VZN nejaké finančné príspevky nad rámec zákona; ak sa obci prestane dariť, predsa musí existovať oprávnenie obce prijať zmenu VZN a zrušiť vyplácanie nadštandardných príspevkov. Zmenou VZN, ktorou dôjde k zrušeniu benefitov pre obyvateľov s ŤZP (ktoré mesto poskytovalo nad rámec zákona), principiálne nemôže dôjsť k 'protizákonnému' porušeniu práv a právom chránených záujmov osôb s ŤZP," tvrdí mesto.
"Preto sú podľa nášho názoru závery o rozpore VZN s Dohovorom OSN nesprávne,“ uzavrelo vedenie radnice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári