KOŠICE. Od približne polovice mája platila v košickom U. S. Steele štrajková pohotovosť.
Odborári ju vyhlásili po tom, keď sa ani po piatich kolách kolektívneho vyjednávania nedohodli na dodatku k platnej kolektívnej zmluve.
Ako vtedy uviedol predseda Výboru Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga, sporným sa stalo navyšovanie tarifných miezd zamestnancov a neadekvátne nízka protiponuka sociálneho partnera.
„Na druhej strane je tu požiadavka na ďalšie predĺženie týždenného pracovného času zamestnancov z doterajších 35,5 hodín na 37,5 hodín týždenne, s využitím možnosti jej navýšenia vo výnimočných prípadoch – po reálnom zdôvodnení - za osobitný príplatok. Toto znenie bolo dohodnuté v platnom Dodatku č. 5 na jeseň minulého roka," spresnil v máji s tým, že dĺžka pracovnej doby je pre nich zásadná.

Dohoda platí od júna
Ako informujú aktuality.sk odborári ukončili pohotovosť 9. júna, obom stranám sa po ôsmom kole podarilo dosiahnuť sociálny zmier.
„Dohodli sme sa, že s účinnosťou od 1. júna sa zvýši mesačná tarifná, resp. jednozložková mzda každého zamestnanca v pracovnej kategórii R a THZ o 100 eur,“ potvrdil Varga.
Obe strany sa tiež dohodli na mzdových zvýhodneniach s platnosťou od 1. júna za prácu v noci, ako aj za sobotu a nedeľu či mzdovú kompenzáciu za sťažený výkon práce.
Súčasťou dohody je aj vyplatenie odmeny za prácu každému zamestnancovi v evidenčnom stave ku dňu 31. máju vo výške 300 eur, ktorú oceliari dostanú v júlovej výplate.

Dlhší týždenný pracovný čas
Odborári súhlasili aj s požiadavkou zamestnávateľa na predĺženie týždenného pracovného času zamestnancov z doterajších 35,5 hodín na 37,5 hodín týždenne.
Týždenný pracovný čas sa z doteraz dohodnutého vzorca štyri mesiace s prerokovaním + dva mesiace so schválením odbormi sa od 1. júna mení na 4 mesiace prerokovanie + 4 mesiace schvaľovanie odbormi.
„Predlžovanie sa uplatní, ak budú objektívne prevádzkové dôvody pretrvávať v rámci kalendárneho roka. Za objektívne dôvody sa považuje predovšetkým zvýšenie zákazkovej náplne, zvýšenie potreby nadčasovej práce či zvýšená potreba plánovaného alebo akútneho výkonu údržbárskych alebo podporných prác,“ citujú aktuality.sk odborárov zo spravodaja Rokovák.
Portál ďalej informuje, že odborári vlani dohodli zvýšenie platu o 80 eur, teraz žiadali viac ako dvojnásobok, a to 190 eur.
Zdôvodňovali to viacerými faktormi, napríklad infláciou. Fabrika prišla s ponukou 40 eur.
„Je to silný kompromis pre obidve strany. Dôležité je, že sme sa vedeli dohodnúť a naklonený bol aj zamestnávateľ. Tentoraz trvala štrajková pohotovosť necelý mesiac,“ konštatoval Varga.
Vo fabrike pracuje približne 9-tisíc ľudí, ešte v roku 2019 ich bolo približne 12-tisíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári