KOŠICE. Národná kapela banduristov Ukrajiny Hryhorija Majborodu už viac ako sto rokov nesie do sveta krásu ukrajinskej piesne v sprievode bandury, najtradičnejšieho ukrajinského hudobného nástroja.
V uplynulých dňoch prvýkrát ukázala svoje neprekonateľné majstrovstvo na Slovensku, na dobročinných koncertoch.
Jeden z nich bol aj v košickom divadle Thália a zborový spev piatich desiatok mužov sprevádzaný nežnou striebristou farbou zvuku bandury priniesol divákom nezabudnuteľný zážitok.
Kapela vznikla v roku 1918 v časoch Ukrajinskej republiky hajtmana Pavla Skoropadského.
Má svoju jedinečnú umeleckú výnimočnosť – všetci umelci spievajú a zároveň hrajú na bandurách.
Nesú v sebe pradávny gén ukrajinských potulných muzikantov „kobzarov“, ktorý je vlastný len ukrajinskému národu a ktorý sa napriek mnohým snahám totalitných režimov nikdy nepodarilo zničiť.
Naopak, tieto snahy ho len zocelili a posilnili.
„V novembri tohto roka budeme mať 105 rokov. Súbor prežil dve vojny, prvú aj druhú svetovú. Počas druhej svetovej vojny sa kapela rozpadla, časť ostala v okupácii pod Nemcami, časť pod sovietskou mocou. Tí, ktorí boli pod nemeckou okupáciou, neskôr utiekli do Ameriky a založili Kapelu banduristov Tarasa Ševčenka v Detroite. Na Ukrajine kapela obnovila svoju činnosť v päťdesiatych rokoch minulého storočia,“ spomína niektoré momenty z histórie kapely generálny riaditeľ a hlavný dirigent jedinečného súboru Jurij Kurač.
Spev je ich zbraňou v ceste za víťazstvom
Najstarší ukrajinský umelecký súbor od začiatku ruskej vojnovej agresie voči Ukrajine chodieva na dobročinné turné s jediným cieľom.
„Aj v súčasnosti desať našich chlapcov bojuje na fronte. Za posledných osem mesiacov je turné na Slovensku už naším siedmym zájazdom za hranice, chodili sme predovšetkým do Poľska, ale boli sme aj v Čechách, Rakúsku, Maďarsku aj Nemecku. A teraz sme prišli k vám na Slovensko. Na dobročinných koncertoch zbierame financie na podporu našich umelcov, ktorí nám telefonujú a pýtajú si drony, baterky, prilby, okuliare a iné. A my im ich kupujeme. Naša misia je kultúrna, ale je aj našou zbraňou, ktorá pridáva svoj diel k nášmu víťazstvu,“ vysvetľuje Kurač.
Hovorí sa o masovej poprave
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári