VÝCHOD. Začiatkom februára prišlo o život iba mesačné dieťa z obce Richnava na Spiši. Záchranka ho odviezla podchladené a podvyživené.
Zomrelo v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach.
Jeho rodičia nemali peniaze na prevoz tela a pohreb. Mesto Košice preto pozostatky spopolnilo na vlastné náklady.
Rodičia však teraz odmietajú prevziať urnu, so spopolnením totiž nesúhlasili.
„Chceli sme, aby nám priniesli telíčko. Nechceme popol, nikto sa nás nepýtal, či ho chceme spopolniť a na cestu do Košíc sme nemali ani cent,“ povedal otec dieťaťa Kristián T. pre Televíziu Markíza.
Rodičia dodali, že sa kvôli tomu budú sťažovať. Zatiaľ sa tak však nestalo.
„Okresné riaditeľstvo Policajného zboru Spišská Nová Ves neeviduje doposiaľ žiadne trestné oznámenie, ktoré by sa týkalo konania fyzickej alebo právnickej osoby v rozpore s legislatívou upravujúcou správu zdravotníctva,“ uviedla Jana Mesárová, krajská policajná hovorkyňa.

Zanedbaná starostlivosť
Problém v tomto prípade, podľa polície, budú mať skôr rodičia.
„Vyšetrovateľom odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ Spišská Nová Ves je vedené trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. Po vyhodnotení procesných úkonov vykonaných v prípravnom konaní a vyhodnotení záverov znaleckého dokazovania z odboru zdravotníctva, odvetvia súdneho lekárstva, v najbližších dňoch vyšetrovateľ PZ rozhodne o ďalšom procesnom postupe,“ dodala Mésarová.
Bábätko malo podľa našich informácií trpieť rôznymi chorobami - malígnym opuchom mozgu, podvýživou, zapareninami a hypotermiou, ktoré naznačovali nedostatočnú starostlivosť.

Pripravujú jasné pravidlá
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vysvetľuje, že súhlas s kremáciou nie je v súčasnosti legislatívne jasne definovaný.
„V minulosti povolenie na spopolnenie mŕtveho tela vydával okresný hygienik, neskôr táto kompetencia prešla na obecné úrady, po zmene legislatívy v r. 2005 nastalo právne vákuum, v ktorom sa súhlas na kremáciu požaduje od prehliadajúceho lekára bez toho, aby bola táto povinnosť jasne definovaná. Táto požiadavka je iba zo strany krematórií, ktoré podľa nášho názoru týmto spôsobom prenášajú zodpovednosť na inú osobu. Úrad sa tejto situácii, aj vo vzťahu k pripravovaným zmenám v systéme prehliadok mŕtvych, intenzívne venuje a pripravuje riešenie, aby sa podobným situáciám predchádzalo,“ odpovedá hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Monika Hudecová.
Aj tento prípad je dôkazom, že súčasný spôsob fungovania má nedostatky. „Podľa nášho názoru by forma pochovania mala byť stanovená výhradne na základe dohody medzi obstarávateľom a subjektom, zabezpečujúcim pochovanie, k čomu by mala existovať aj príslušná právna úprava.“
Na prevzatie majú rok
Ak si pozostalí do 96 hodín od úmrtia nepreberú telo, respektíve nezabezpečia pohreb, mesto podľa zákona musí zaobstarať takzvaný sociálny pohreb.
V Košiciach ich vykonáva spoločnosť AVE, ktorá telo prevezie na spopolnenie do krematória.
„Telo je spopolnené vždy. Nespopolňuje sa iba telo neznámej osoby. Následne je urna uložená v krematóriu a pozostalí si ju môžu zobrať po uhradení pohrebných nákladov mestu Košice,“ vysvetľuje štandardný postup hovorca radnice Dušan Tokarčík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári