VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Ja neviem, čo mám povedať, ale snáď taká parafráza - predsa aj na východe niečo je.
Takto komentoval vlani v októbri architekt Patrik Panda počas slávnostného galavečera fakt, že získal prestížne architektonické ocenenie CE ZA AR 2022 za rekonštrukciu trebišovskej plavárne.
Vynovené športovisko bolo v celoslovenskej súťaži nominované v kategórii Občianske a priemyselné budovy.
Túto šancu však nepremenilo. Plaváreň napokon uspela v Cene verejnosti. O nej sa rozhoduje v tajnom online hlasovaní.
Dostáva ju architektonické dielo, ktoré si získalo najväčšie sympatie priaznivcov architektúry, odborníkov i laikov.

V kategórii Interiér sa vlani o cenu taktiež uchádzal redizajn turistického informačného centra v budove Starej radnice v Košiciach od ateliéru Doxa.
Nomináciu na víťazstvo nepremenilo.
Tento ročník sa do finále súťaže neprebojovala ani jedna stavba na východnom Slovensku.
Vyhlasovateľom ocenenia CE ZA AR je Slovenská komora architektov. Aktuálne ide o 22. ročník súťaže.
„Členovia a členky medzinárodnej poroty sa aj tentoraz snažili vyzdvihnúť nielen estetickú kvalitu a trvácnosť realizácií, ale dbali aj na ich energetickú a sociálnu udržateľnosť,“ opisuje hlavnú líniu súťaže oficiálne tlačové stanovisko.
Prešov uspel v inom meste
Do ocenenia CE ZA AR bolo prihlásených 95 diel. Z toho 11 stavieb je situovaných na východnom Slovensku.
Porota zložená z domácich a zahraničných odborníkov vybrala 21 nominácií v šiestich kategóriách.
Prebojovať sa do nominácií v kategórii Občianske a priemyselné budovy sa z východného Slovenska podarilo prešovskému ateliéru zerozero.
Ten už predtým získal viaceré ocenenia v tejto súťaži. Dve za projekt rekonštrukcie bývalých kasární na Kulturpark v Košiciach a jedno za obnovu námestia Centrum na Sídlisku III v Prešove.
Pod aktuálnu prácu sa podpísal tím architektov v zložení Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Juraj Červený a krajinný architekt Rastislav Mochnacký.
Ich dielo však nie je umiestnené na východnom Slovensku, ale v Leopoldove, kde naprojektovali mestský úrad.
„Je komplexom pozostávajúcim z pôvodnej budovy premenenej na mestskú knižnicu, novostavby integrujúcej v sebe požadované funkcie a verejného priestoru medzi nimi. Mestský úrad teda nie je len jedna budova, ale je to 'miesto' v meste. Ide o budovy verejnej správy, ktoré sa prezentujú jasným architektonickým názorom, správajú sa dôstojne a civilne,“ píše sa o stavbe v komentári architektonickej súťaže.
Kvalita je, len by jej mohlo byť viac
Architekt Pavel Šilla zo zerozero hovorí, že k práci na projekte Mestského úradu v Leopoldove sa dostali cez víťazstvo v architektonickej súťaži, kde podali návrhy kolektívy z celého Slovenska.
Pokračuje, že pri výbere súťaží, do ktorých sa zapájajú, zohľadňujú najmä charakter zadania a zloženie poroty.
„Samotná lokalita nie je pre nás zvlášť dôležitá. Paradox, na ktorý poukazujete, je zaujímavý (fakt, že sú jediní nominanti z východu, pozn. red.), ale nikdy sme sa ako reprezentanti východu nevnímali.“

Ako si vysvetľuje skutočnosť, že žiadna z východoslovenských stavieb sa nedostala medzi nominácie?
„Nepomer kvality a kvantity architektonickej produkcie na Slovensku vnímame ako dlhodobý trend, ktorý sa zákonite odzrkadľuje aj na počte prihlásených/nominovaných diel z daných regiónov. Tak ako inokedy, aj tohtoročné nominácie sú legitímnou správou medzinárodnej poroty o stave súčasnej architektúry na Slovensku.“
Šilla si napriek tomu myslí, že na východe vzniká kvalitná architektúra, len jej podľa jeho slov nie je toľko, „akoby sme si asi všetci priali“.
Architekt číta algoritmus
Kritikou súťaže nešetrí košický architekt Michal Burák z architektonického štúdia Atrium Architekti, ktorý tento rok do súťaže prihlásil minimálny dom pre trojčlennú rodinu DOMM. Postavený je v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári