KOŠICE. Ústavný súd má za sebou už viacero rozhodnutí, ktorými právoplatným rozsudkom uzavreté prípady opäť „oživil“.
Zatiaľ posledným takým je kauza, v ktorej desať košických policajtov roky čelilo obvineniu zo šikany rómskych detí zo sídliska Lunik IX.
Hoci košický okresný aj krajský súd vyniesli niekoľko verdiktov a ten právoplatne oslobodzujúci v decembri 2020, napokon ani ten nebude posledný.
Ústavný súd koncom mája rozhodol, že v konaní došlo k porušeniu práv detí a prvostupňovému súdu nariadil ten stav napraviť.
Mestský súd Košice určil termín hlavného pojednávania na začiatok augusta.
Udalosti spred vyše 14 rokov
Prípad sa viaže na udalosti z 21. marca 2009.
Šesť rómskych chlapcov z Lunika IX vo veku 10 až 16 rokov predviedli policajti na Obvodné oddelenie Policajného zboru (PZ) Košice-Juh pre podozrenie z lúpežného prepadnutia dôchodkyne.
Podľa medializovaného videozáznamu policajti chlapcov ponižovali, vysmievali sa im, nútili ich dávať si navzájom facky či vyzliecť sa donaha.
Policajti mali deti podľa obžaloby aj biť, vulgárne im nadávať či huckať na ne služobné psy, pričom ich komentáre sa týkali aj rómskeho pôvodu detí.

Zneužívanie právomoci aj vydieranie
Deväť mužov a jednu ženu Generálna prokuratúra (GP) SR obžalovala zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a štyroch z nich aj z vydierania.
Podľa verdiktu prvostupňového Okresného súdu (OS) Košice II však nebolo preukázané, že obžalovaní sa dopustili trestnej činnosti.
Krajský súd (KS) v decembri 2020 tento verdikt potvrdil.

Právni zástupcovia rómskych chlapcov sa s tým nezmierili a obrátili sa na súdy mimo Slovenska.
Uspeli dvakrát na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu.
Ten už dvakrát rozhodol, najprv v marci 2020 a po druhý raz začiatkom februára 2023.
Deťom, z ktorých sú niektorí už dospelí, priznal odškodné aj náhradu trov, teda náklady a výdavky spojené s ich právnym zastupovaním. Spolu takmer 150-tisíc eur.

Posledné bolo podanie na Ústavný súd
Otvorené ostalo už len podanie na Ústavný súd, ktorého autorkou bola advokátka poškodených Vanda Durbáková, autorka aj predošlých dvoch sťažností na ESĽP.
Na 17 stranách zhrnula súdne konanie na oboch košických súdoch a potom vymenovala všetky porušenia, ktoré v ich postupe videla.
V závere navrhla Ústavnému súdu vydať nález, ktorým by skonštatoval porušenie základných práv a slobôd sťažovateľov na ochranu proti mučeniu a inému krutému neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestu.
Oba rozsudky, ako okresného, tak aj krajského súdu žiadala zrušiť a vec im vrátiť na nové konanie.
Zároveň navrhla, aby boli oba súdy povinné spoločne a nerozdielne zaplatiť každému z jej klientov finančné zadosťučinenie po 30-tisíc eur. A tiež trovy konania, spolu 1 100 eur.
Odškodné nedostali, 150-tisíc stačí
Hoci Ústavný súd (ÚS) SR prijal sťažnosť ešte v júni 2021, rozhodol o nej až teraz v máji.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári