KOŠICE. Viaceré košické mestské časti (MČ) majú záujem, aby na ich území dohliadali na poriadok a bezpečnosť aj miestne občianske a preventívne služby (MOPS).
Na podporu rómskych hliadok bude prerozdelený eurofondový balík 50 miliónov.
O príspevky môžu žiadať slovenské mestá a dediny, v ktorých žije rómska komunita s minimálne 80 členmi.

Záujem majú štyria
Podľa Atlasu rómskych komunít z roku 2019 toto kritérium spĺňa aj 9 z 22 mestských častí Košíc.
Záujem o služby „mopskárov“ deklarovali zatiaľ štyri. Okrem Lunika IX sú to aj MČ Nad jazerom, Juh a MČ Dargovských hrdinov.
Džungľa a Sídlisko Ťahanovce Korzáru potvrdili, že sa do výzvy nezapoja.
Ostatní starostovia na naše otázky k rómskym hliadkam nereagovali.
Magistrát eviduje na území Košíc 14 nelegálnych osád.
Tie vznikali zväčša v bývalých záhradkárskych lokalitách, ktoré sú v pešej dostupnosti od sídlisk alebo v zanedbanom území v blízkosti bývalých priemyselných zón, ktoré poskytovali obživu zberačom kovov.
Najväčší prírastok obyvateľov v týchto územiach zaznamenali Košice po likvidácii časti bytoviek na Luniku IX, v nových lokalitách sa však zabývali aj Rómovia prichádzajúci do krajského mesta z okolitých dedín.
Kamene, psy, miznúca úroda aj žobranie
Košičania, ktorí žijú v blízkosti takýchto osád, sa neraz cítia susedmi ohrozovaní. Vyostrená situácia je najmä v MČ Juh.
„Máme blízko do centra a mali sme blízko aj do prírody. Roky sme chodili cez záhradkársku osadu za malou stanicou k Hornádu. V lete sme sa tam trochu ošpliechali a posedeli na deke s deťmi. Šiel som tou cestou naposledy pred piatimi rokmi. Miestne deti po mne hádzali kamene, suseda tam dokonca pohrýzol pes, odvtedy som tade nešiel. Je to tam nebezpečné,“ uviedol obyvateľ neďalekej Rosnej ulice.
Južania nás upozornili aj na žobrajúce deti, ktoré sa majú potulovať po sídlisku.
V minulosti tam bola aktívna aj rodina z osady za malou železničnou stanicou, ktorá odstavila svojho príbuzného na invalidnom vozíku pred vchodom do obchodného centra Cottbus. Tam ho nechala celý deň prijímať milodary od okoloidúcich.
Ťažkosti hlásili aj v MČ Myslava a Pereš, ktoré susedia s Lunikom IX.
Viacerí z ich obyvateľov spomínajú drobnú kriminalitu. Podľa ich slov z dvorov a záhrad mizne úroda, ale aj vybavenie.
Vlani sa nám posťažoval Myslavčan Karol, že na neho vytiahol tínedžer z Lunika IX nôž.
Dôvodom malo byť upozornenie mládežníkom, aby za sebou pri Myslavskom potoku urobili poriadok po letnom kúpaní.

Splnomocnenec: Najhoršia situácia je u tých, čo sa nezapájali
Napriek incidentom a napätej situácii projekt MOPS v Košiciach v posledných rokoch absentoval.
Podľa splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Jána Hera má tento projekt slúžiť aj ako prevencia voči podobným prípadom.
Doplnil, že najkomplikovanejšia situácia, čo sa týka bezpečnosti a poriadku, je v tých obciach, kde sa vedenie nezapája do výziev alebo do dotačných schém a kde absentuje prítomnosť pomocných profesií.
Hero upozornil, že obce s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít (MRK) čelia rôznym závažným problémom.
„Jedným z možných riešení je zapojenie práve do výzvy na MOPS. Hlavným cieľom ich využitia je posilnenie miestneho aktivizmu, podpora komunitného rozvoja a aktivít na zníženie páchania protispoločenských činností, udržiavania verejného poriadku a štandardnej kvality životného prostredia,“ reagoval splnomocnenec.

Šaňa: Nemohli sme si to dovoliť
Podľa starostu Lunika IX Marcela Šaňu (SRK) si doteraz ich mestská časť nemohla projekt MOPS dovoliť.
„Financovanie bolo pri predchádzajúcich výzvach nastavené cez refundácie nákladov na mzdy, a to do 90 dní. Ak by sme zamestnali 8 až 10 ľudí, znamenalo by to náklady na úrovni 10-tisíc eur mesačne, za 3 mesiace to vychádza na 30-tisíc. Peniaze by sme síce dostali späť, no nemali by sme dostatočnú finančnú rezervu na preklenutie obdobia do refundácie,“ uviedol Šaňa.
Doplnil, že rovnaký problém mali viaceré samosprávy.
Naopak, financovanie vyhovovalo tým mestám a obciam, ktoré disponovali dostatočnou rezervou.
„U nás bola síce vôľa, no nedovoľoval nám to rozpočet,“ povedal starosta.
Upozornil, že na Luniku IX už zhruba desaťročie úspešne funguje projekt terénnej sociálnej práce, ktorý je financovaný podobne.
„Pre MRK sú dôležité obe aktivity, teda aj terénna sociálna práca, aj MOPS,“ doplnil Šaňa.

Hliadky chcú v septembri
Nová výzva prinesie podľa Šaňu zmenu, ktorá urobí projekt rómskych hliadok dostupnejším aj pre samosprávy s nižším rozpočtom.
„Za našu MČ môžem teda povedať, že sa môžeme konečne po rokoch zapojiť do projektu bez toho, aby sme ohrozili chod mestskej časti. Prvá výzva je otvorená do konca júla, pričom budú aj ďalšie. My aktuálne pripravujeme svoju žiadosť,“ povedal Šaňa.
V prípade, že bude sídlisko úspešné, jeho vedenie počíta so zavádzaním hliadok v septembri.
„Musíme počkať na prvú zálohovú platbu, pretože zo svojich financií to nevieme potiahnuť. Predpokladám, že od 1. septembra bude všetko reálne pripravené, aby mohli občianske hliadky fungovať v uliciach,“ uviedol Šaňa.
Mestská časť počíta s ôsmimi až desiatimi ľuďmi, aj keď má Lunik IX nárok na dvanástich zamestnancov.
„Chceme, aby hliadky fungovali v dvoch zmenách - rannej a poobednej. V teréne budú od 6.00 do 22.00 hod. Nočné služby nie sú u nás potrebné. Odkedy máme na Luniku IX kamerový systém, tak počas nocí je tu situácia pokojná,“ opísal situáciu starosta.

Dozrú aj na Mašličkovo
Od hliadok starosta očakáva, že budú zabezpečovať dodržiavanie poriadku v uliciach a do istej miery dozerať aj na bezpečnosť.
„Určite budeme chcieť, aby fungovala spolupráca so školou. Do riešenia vážnych konfliktov v uliciach tieto hliadky zasahovať nemôžu. Na to tu je štátna a mestská polícia. Naši chlapi dozrú taktiež na to, aby nedochádzalo k ničeniu verejného majetku a znečisťovaniu prostredia.“
Hliadky budú mať na starosti aj osadu Mašličkovo.
Jednou z priorít je, aby sa nelegálne osídlenie ďalej nerozširovalo.

Súkeníková: Problémy sú najmä s mládežou
Starostka MČ Juh Anna Súkeníková (nezávislá) Korzáru potvrdila, že situáciu v tejto časti Košíc je už nutné riešiť.
Súkeníková získala post starostky vo vlaňajších komunálnych voľbách, pričom v jej predvolebnom programe dominovala aj téma nelegálnych osád.
„V našej MČ ich máme štyri. Jedna je za malou stanicou, ďalšia pri bitúnku, tretia pri Peme a štvrtá – menšia v lokalite Červený rak. Celkový počet obyvateľov v týchto osadách je už vyšší ako v Mašličkove pri Luniku IX,“ povedala Súkeníková.
Ťažko zvládnuteľné sú podľa jej slov najmä deti a mládež, na ktoré nikto nedozerá.
„Aj minulý týždeň sme tu mali incident na sídlisku Železníky, kde napadli deti z osady tamojšie deti, ktoré sa hrali na ihrisku. Vzali im nejaké veci a nápoje,“ opísala starostka posledný z incidentov.
Juh chce upokojiť situáciu hliadkami
Súkeníková je presvedčená, že pomoc pri riešení môžu poskytnúť práve rómske hliadky, na jeseň sa chce MČ zapojiť aj do projektu terénnej sociálnej práce.
„Keď tu budú občianske hliadky, tak sa situácia môže do istej miery upokojiť a spolu s ďalšími postupnými krokmi aj vyriešiť. Verím, že 'mopskári' dozrú na poriadok a bezpečnosť nielen v samotných osadách, ale aj v ďalších častiach Juhu, kde sa títo ľudia pohybujú.,“ doplnila Súkeníková.
Potvrdila, že mestská časť sa za minulého vedenia nezapájala do projektov, ktoré by pomáhali riešiť MRK.
Vyberať členov hliadky chce miestny úrad transparentne.
„Našou snahou je, aby každý dostal šancu. Jedným z rozhodujúcich faktorov bude určite bezúhonnosť, ale aj schopnosť komunikovať. Verím, že nám s výberom pomôže aj Mestská polícia Košice, ktorá má neďaleko troch osád stanicu a situáciu pozná asi najlepšie,“ uviedla starostka.

Osada aj nad plynovodom
Sídlisko Nad jazerom eviduje na svojom území tri nelegálne osady, v ktorých žije zhruba 300 ľudí.
Tá najväčšia a najznámejšia je v lokalite Lubina. Nachádza sa v bývalej priemyselnej časti sídliska, za Tescom.
„U nás je problém, že osada stojí priamo nad strategickým plynovodom. Roky upozorňujeme kompetentných, že je to obrovské bezpečnostné riziko, no zatiaľ to neviedlo k žiadnym riešeniam,“ povedala starostka Lenka Kovačevičová (Starostovia a nezávislí kandidáti).
Situácia v tejto časti mesta nie je podľa nej taká hektická ako pri Luniku IX alebo na Juhu, hoci drobné krádeže zo záhrad existujú aj u nich.
„V našich osadách vykonávame pravidelné kontroly. Okrem toho už osem rokov máme na našom miestnom úrade zriadené veľké materiálne centrum, kde si vedia obyvatelia prevziať oblečenie a obuv,“ uviedla Kovačevičová.

Starostka: Tisícky ľudí žijú ako v treťom svete
V júni absolvovali obe starostky, Kovačevičová i Súkeníková, so splnomocnencom Herom a jeho tímom päťhodinové stretnutie, v rámci ktorého si prešli osady v oboch mestských častiach.
„Keď sme boli v týchto osadách, obyvatelia mali vo svojich domovoch relatívny poriadok. Napriek tomu je to neudržateľný stav. Podmienky tam pripomínajú skôr tretí svet. Veď si len vezmite, že každý deň musia ísť títo ľudia niekam na záchod, nemajú vodu, kanalizáciu ani elektrinu. Takto žijú v Košiciach tisícky ľudí,“ upozornila Kovačevičová.
„Stále pritom počúvame, koľko sa už na tieto témy preinvestovalo peňazí. Nechápem, ako je potom možné, že títo ľudia sa majú stále horšie a horšie,“ dodala.
Radikálne riešenia sú podľa nej nefunkčné.
„Obyvatelia našich osád sú tí nešťastníci, ktorým boli v minulosti zbúrané ich domovy. Hrdinovia, ktorí to vtedy organizovali, však už nepovedali, čo s tými ľuďmi ďalej. Oni nezmizli, iba sa presunuli k nám. Je to dôkaz, že radikálne a populistické riešenia v praxi nefungujú,“ zdôraznila Kovačevičová.
Podľa nej situácia potrebuje okrem projektov ako MOPS a sociálnych terénnych pracovníkov aj ďalšie riešenia: „Pánovi Herovi som tlmočila, že ak nebudú vyčlenené peniaze na vysporiadavanie pozemkov pod nelegálnymi osadami, tak sa nikdy v tejto téme nepohneme.“
Ak bude sídlisko vo výzve v rámci projektu MOPS úspešné, získa štyroch členov občianskej hliadky.
Mestská časť s nimi počíta, rovnako ako Lunik IX a Juh, od septembra.
„Okrem iného chceme využiť tieto hliadky ako sprievod detí do škôl, čím sa zvýši napríklad bezpečnosť detí pri prechode cez cesty a na druhej strane ubudne prípadov záškoláctva,“ uzavrela Kovačevičová.
Osada pri privádzači
Mestská časť Dargovských hrdinov tiež plánuje zaviesť hliadky.
Na svojom území eviduje jedinú osadu v časti záhradkárskej lokality Moňov potok.
Rómovia tam bývajú v tesnej blízkosti diaľničného privádzača.
Miestni obyvatelia ohrozujú svoje životy a komplikujú dopravu tým, že pri ich ceste na Sídlisko Ťahanovce prebehujú cez štvorprúdovú komunikáciu.
Maximálna povolená rýchlosť je na tomto úseku 130 kilometrov za hodinu.
V minulosti tam došlo aj k smrteľným nehodám.

Mestskí policajti ponúkli školenia
Mesto malo zatiaľ informáciu iba o záujme obnoviť občianske hliadky na Luniku IX.
Náčelník Mestskej polície Košice Slavomír Pavelčák to vníma pozitívne.
„Hoci mestská polícia nemá zákonnú možnosť zamestnať pomocníka policajta alebo člena poriadkovej hliadky, určite vítame možnosť zlepšiť aj týmto spôsobom bezpečnosť na sídlisku. Starostovi sme prisľúbili našu plnú súčinnosť pri tomto projekte. Zároveň, ak mestská časť bude zamestnávať členov poriadkových hliadok, vieme ich vyškoliť po odbornej stránke a následne aj spoločne koordinovať našu činnosť,“ reagoval Pavelčák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári