Dobové články sme ponechali s pôvodným pravopisom.
Katastrofálne horúčavy v Európe
Ohromné horúčavy sa oznamujú zo všetkých strán Európy. Londýn hlási, že britská ostrovná ríša nesmierne trpí enormnou tepelnou vlnou. Teplomer dosiahol tieto dni rekord, aký v Londýne nepamätajú od roku 1911. Temperatúra v tieni dosiahla 91 stupňov fahrenheita (cca 32 stupňov Celzia, pozn. red.). O veľkých búrkach, ktoré sa strhli v severnej a západnej časti stredného Anglicka a v samom Londýne, sme našim čitateľom už referovali.
V Paríži si vyžiadala horúčava dňa 14. júla 7 obetí.
Z Amsterdamu sa oznamuje 60 prípadov úpalu za jeden deň.
Berlín hlási 32 °C v tieni. Tam sa 15. júla strhla prudká búrka, ktorou boli v parkoch a lesoch viaceré stromy vyvrátené z koreňov. Novo postavená zeď okolo továrne bola po dĺžke 100 m strhnutá. Četné plachetnice v okolí Berlína boli prevrhnuté a počet obetí nebol dosiaľ zistený. Na predmestskej hradskej uhodil blesk do gaštana, pod ktorým sa schovali členovia cyklistického spolku. Strom bol povalený, dvoch cyklistov usmrtil a niekoľkých ťažko zranil.
15. júla početné osoby onemocneli úpalom a 7 osôb utonulo pri kúpaní.
Viedeň má tiež svoje horúce dni. Policajná správa oznamuje veľký počet úpalov a hlási, že dve osoby na ulici náhle klesli k zemi z neznámej príčiny, čo patrí tiež do kapitoly horúčav. Veľká spotreba vody zapríčinila jej celkový nedostatok. V nebezpečných vodách zimného prístavu sa utopil istý úradník so svojou dcérou, tretí člen rodiny sa zachránil. Toho istého dňa utonuli tamtiež istý mechanik a kupec. Záchranná stanica podnikla za jeden deň 76 záchranných ciest.
V Španielsku sú veľké povodne, ktoré celkom zničili mnohé obce. Najviac bola postihnutá provincia Zaragoza. V Madride bolo hlásených niekoľko mŕtvych. Blesky zapríčinili početné požiare.
V Prahe dosiahli úmorné horúčavy svoj vrchol v nedeľu, keď najvyššia teplota bola 33,6 °C, na niektorých žiaru vystavených miestach 34°C.
Košice prežívajú rovnako svoje neznesiteľné tropické horúčavy a očakávajú sa ešte väčšie. Aj tu zavládlo 30 °C, ale vďaka, že zatiaľ nemusíme hlásiť voľajaké pohromy, ktoré sa všade inde v tejto dobe objavujú.
Z košického denníka Slovenský východ, 19. júl 1923
Lúpežné prepadnutie
Včera v noci bol v Košiciach v blízkosti Hornádu prepadnutý istý spišský občan, ktorý šiel zo svojou ženou z vlaku k návšteve príbuzných.
Páchatelia sa vrhli na nič netušiacich chudákov a požadovali od nich peniaze. Keď lúpežníci zistili, že prepadnutý muž má len menšiu sumu peňazí, vrátili mu dvadsať korún s poznámkou, že keď je tiež proletár smie si z toho niečo nechať. Potom bez stopy zmizli.
Bezpečnostné oddelenie košickej polície ihneď zahájilo pátranie a identifikovalo páchateľov a síce istého Vojtecha Stuža a Jánosa Viduša. Oboch zatkli a podrobili výsluchu.
Z košického denníka Slovenský východ, 19. júl 1923
Gajdové kúpele
Práce v Gajdových kúpeľoch spejú ku koncu. Veľmi pekne riešený rad 200 kabín je už hotový. Zbýva len vycementovanie steny bazéna na najhlbšom mieste. Avšak i táto práca, ktorá je ináč sťažovaná stálym prítokom spodnej vody, speje rýchle ku koncu, takže 29. júla budú kúpele odovzdané verejnosti k používaniu. Zároveň tak budú porazení pochybovači, ktorí nechceli uveriť, že za tak krátku dobu možno vybudovať tento ohromný podnik.
V nedeľu 29. júla budú kúpele otvorené plaveckými závodmi a monster koncertom, ktorého sa zúčastnia štyri plukovné kapely, t. j. 200 hudobníkov.
Ceny v kúpeľoch budú mierne. Predplatné pre 30 kúpaní je určené na 50 korún a jedno kúpanie na 2 Kč. O pohodlie obecenstva je postarané. Bielizeň a kúpacie obleky budú požičiavané za mierny poplatok.
Z košického denníka Slovenský východ, 20. júl 1923
Nezamestnanosť v našom meste
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári