Korzár logo Korzár Košice

Ďalšia predražená zákazka firme z Trnkovej kauzy? Pochybný megatender preveria

Poslanec riaditeľovi: Hanba, odstúpte.

Zapožičanú techniku vystavila krajská správa ciest v jednom zo svojich stredísk. Vľavo sú nové stroje, oproti nim staré. Zapožičanú techniku vystavila krajská správa ciest v jednom zo svojich stredísk. Vľavo sú nové stroje, oproti nim staré. (Zdroj: FB/Košický samosprávny kraj)

KOŠICE. Bezmála 30 miliónov eur zaplatí Správa ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK) za stroje na zimnú a letnú údržbu.

Napriek tomu sa nestane vlastníkom ani jedného z nich.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výhodnosť osemročnej nájomnej zmluvy medzi krajskými cestármi a košickou firmou Tempus-Trans spochybňujú odborníci aj niektorí poslanci župy.

Nejde pritom o prvú spornú zákazku tejto spoločnosti od správy ciest.

V kauze predraženého nákupu štyroch tatroviek z roku 2020 čelia obvineniu zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní spáchaného formou spolupáchateľstva dvaja zástupcovia Tempusu – Martin Sojka a Ján Sendrei, ale aj košický župan Rastislav Trnka (nezávislý) a tiež jeho blízky známy Richard Reday.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa polície nastavili obvinení podmienky v prospech jedinej firmy.

Reday je aj priateľom generálneho riaditeľa SC KSK Antona Trišča, ktorý je spolu s ním obvinený v ďalšej župnej kauze, týkajúcej sa kúpy predražených teplomerov.

Práve od Redayovej firmy ich nakúpili za neprimeranú cenu župa i jej cestári.

Nájom drahší ako predražená kúpa

Zmluvu na prenájom 73 kusov techniky pre SC KSK podpísal Trišč vlani v máji.

Súčasťou zákazky je 29 traktorov fínskej značky Valtra s rôznym cestárskym vybavením, 27 nákladných áut s pohonom 4x2 (5 kusov), 4x4 (13 kusov) a 6x6 opäť s rôznym príslušenstvom, jeden kráčajúci bager, desať teleskopických nakladačov a dve kolesové rýpadlá.

Náklady na poistenie vozidiel a časť servisu sú podľa zmluvy na strane prenajímateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Najdrahším zariadením je kráčajúci bager, za ktorý zaplatia cestári za osem rokov 782-tisíc. Cena za prenájom jedného traktora aj s vybavením sa pohybuje od zhruba 360-tisíc do 500-tisíc.

Pri nákladných autách aj s príslušenstvom je cena prenájmu od približne 380-tisíc do viac ako 600-tisíc.

Zaujímavo vyznieva porovnanie týchto cien s cenami zo spomínanej kauzy predraženého tendra na nákup štyroch sypačov z roku 2020.

V rámci neho nakúpila SC KSK od Tempusu nákladné autá aj s príslušenstvom za celkovú sumu 1,3 milióna.

Cena za vozidlo tak vyšla na 325-tisíc. Úrad KSK vtedy vysvetľoval cenu tým, že sypače mali byť vo vyššej výbave i kvalite.

Vedenie župy ich dokonca prirovnalo k passatom v plnej výbave. Avšak podľa polície sa dali porovnateľné autá v tom čase obstarať za celkovú cenu 960-tisíc.

SkryťVypnúť reklamu

To by znamenalo 240-tisíc za kus.

Súvisiaci článok Prehovoril hlavný svedok proti Trnkovi: Poslal ma do firmy, ktorá potom vyhrala súťaž Čítajte 

Časť strojov mali vopred

S cenou na úrovni 29,8 milióna za zapožičanie techniky na osem rokov uspela firma Tempus-Trans vo verejnej súťaži, do ktorej sa zapojil ešte pezinský predajca cestárskej techniky - spoločnosť Hyca.

Jej ponuka však bola ešte o tri milióny drahšia.

Podľa nájomnej zmluvy má dodávateľ povinnosť odovzdať vozidlá SC KSK do 18 mesiacov.

Odovzdanou novou technikou sa KSK pochválil v januárovom statuse na facebooku.

My sme na mechanizmy natrafili ešte vlani v októbri pred krajskými voľbami na poľnohospodárskom družstve v obci Rakovec nad Ondavou, neďaleko Michaloviec.

Družstvo patrí jednému z vlastníkov spoločnosti Tempus-Trans Martinovi Sojkovi, ktorý nám vtedy potvrdil, že mechanizmy parkujúce na dvore sú určené pre SC KSK.

V krátkom rozhovore pripustil, že firma mala niektoré stroje ešte pred získaním zákazky, aby dokázala zabezpečiť včasné dodanie strojov.

Podľa Sojku tým šla firma do rizika, avšak bol presvedčený, že aj keby neuspela v tendri krajských cestárov, vedela by ich prenajímať inde.

Súvisiaci článok Prípad Trnka a tatrovky. Už pred súťažou čakali v garáži vopred dohodnutého víťaza Čítajte 

Exriaditeľ: Nedáva to zmysel

Zákazku vníma ako mimoriadne nevýhodnú bývalý šéf SC KSK Jozef Rauch, ktorý bol na jej čele do roku 2020.

Rauch je v spomínanej kauze predraženého nákupu cestárskych tatroviek dôležitým svedkom, ktorý opísal polícii, čo sa dialo v podniku i na Trnkovom úrade pred kontroverzným nákupom.

Podľa bývalého generálneho riaditeľa potrebovala SC KSK novú techniku bezodkladne, no spôsob, akým k tomu došlo, podnik poškodzuje.

„Nejakí ľudia naznačovali už aj za môjho vedenia, že podnik by si mal stroje prenajímať. Pýtal som sa ich, aký by to malo pre nás zmysel. Celé to nedáva ekonomicky zmýšľajúcemu človeku žiadnu logiku,“ reagoval exriaditeľ.

Súvisiaci článok V kauze teplomery si tykali, Trnkov priateľ Reday je kamarát Trišča. Čo píše sudca Pulman Čítajte 

Súkromník má zisk aj stroje

Podľa neho budú požičané stroje po skončení platnosti zmluvy s Tempusom stále použiteľné.

„Ročný výkon vozidiel SC KSK je 10-tisíc až 15-tisíc kilometrov. To znamená, že za osem rokov budú mať vozidlá najazdených niečo okolo 100-tisíc kilometrov. V našom ponímaní je vozidlo akurát dobre zabehnuté. Platnosť zmluvy uplynie po ôsmich rokoch, no ja som v nej nenašiel jedinú zmienku o tom, že by mala SC KSK možnosť prenajímaný majetok prednostne odkúpiť za zvýhodnenú hodnotu,“ upozornil Rauch.

Doplnil, že ceny prenájmu sú nastavené tak, že dokonca prevyšujú hodnotu strojov v prípade ich kúpy.

„Mne z toho vychádza, že SC KSK všetko komplet zaplatí, pričom jej neostane nič. Na druhej strane prenajímateľ má zisk aj zachovalú techniku, ktorú môže ďalej prenajímať alebo dobre predať,“ povedal Rauch.

Doplnil, že dodanie takého množstva strojov je časovo náročné.

„Požadovaný rozsah techniky, aký bol zadaný SC KSK, by bolo na Slovensku schopných dodať len pár firiem. Napríklad sypač je špeciálna technika vyrábaná na zákazku. Ak niekto dokázal dodať za niekoľko mesiacov mechanizmy v rozsahu zadania zákazky, musel byť na to patrične pripravený. Som presvedčený, že dopredu,“ naznačil Rauch.

Exriaditeľ: Investície škrtil Trnka

Problémom môže byť podľa neho v budúcnosti to, že po vypršaní nájomnej zmluvy príde SC KSK zo dňa na deň o obrovské množstvo strojov.

„Najpohodlnejším riešením bude samozrejme predĺženie prenájmu, resp. ďalší tender na dodanie chýbajúcich mechanizmov. Podnik sa na túto cestu nemal nikdy vydať,“ myslí si Rauch.

Najvýhodnejším a najsystémovejším riešením je podľa neho postupná obnova strojového parku.

„Počas nášho vedenia bola vypracovaná podrobná analýza stavu techniky a koncepcia rozvoja, ktorá počítala s postupnou obnovou technického parku. Bolo v nej zahrnuté, aké mechanizmy potrebujeme, v akom množstve a na ktoré pracoviská. Podľa analýzy vychádzalo zakúpiť ročne napríklad päť sypačov. Dôležitá je pritom cyklickosť obnovy. V priebehu desiatich rokov by sa tak podarilo zmodernizovať potrebnú kapacitu týchto strojov,“ povedal bývalý šéf cestárov.

Podľa jeho slov hneď na začiatku prvého volebného obdobia župana Trnku schválilo krajské zastupiteľstvo na nákup techniky pre cestárov šesť miliónov.

„Poslanci sa po roku na komisii dopravy logicky pýtali, kde sú nové stroje. Povedal som im, že pán predseda Trnka vydal príkaz, že na každé verejné obstarávanie musí dať súhlas on. Mimo nákupu štyroch nadstavieb sypačov, na ktoré sa minula len malá časť z týchto peňazí, nám nedal žiaden ďalší súhlas,“ uviedol exriaditeľ.

O to viac ho prekvapila vlaňajšia zákazka v hodnote 30 miliónov.

Súvisiaci článok Župan Trnka prehovoril: Celé moje obvinenie sa týka len jednej veci Čítajte 

Sporný výber strojov

Rozpaky podľa neho vyvoláva taktiež výber niektorých strojov a ich špecifikácie.

„Ohromne ma prekvapilo, že správca požadoval napríklad kráčajúci bager. Toto zariadenie potrebuje SC KSK možno raz za rok. Niekedy ani to, záleží od počasia. Stáva sa počas jarných a letných dažďov, že sa zvýšia hladiny vodných tokov. Do vody sa dostanú kmene stromov, ktoré sa môžu zachytiť na mostných pilieroch. Kráčajúci bager je na ich čistenie najvhodnejší,“ vysvetlil Rauch.

V takýchto prípadoch si podnik túto službu objednával dodávateľsky.

„Keď si teraz predstavíte, že máte platiť mesačne za niečo, čo možno celý rok nevyužijete, tak je namieste otázka, či boli verejné financie skutočne vynaložené efektívne,“ upozornil Rauch.

Pristavil sa aj pri traktoroch od fínskej značky.

„Vysoká kvalita a výkon sú pri týchto strojoch nespochybniteľné. Je otázka, či bolo nutné obstarávať práve tieto traktory. Dôvodom je hlavne ich cena, ktorá je v porovnaní napríklad so zetormi skoro dvojnásobná, a samozrejme je neporovnateľné aj servisné zázemie. Určite majú valtry nejaké funkcie navyše, no pri štandardných cestárskych činnostiach by stačili aj lacnejšie stroje,“ domnieva sa Rauch.

Súvisiaci článok Kým Trnku stíhajú na slobode, Reday je za mrežami. Najvyšší súd jeho sťažnosť zamietol Čítajte 

Aktéri nereagujú

S otázkami k prenájmu sme sa pred časom obrátili na predsedu KSK Rastislava Trnku.

Prostredníctvom svojej hovorkyne Anny Terezkovej nás informoval, že nám úrad v tejto veci neposkytne žiadne informácie.

Nereagovalo ani vedenie spoločnosti Tempus-Trans. Oslovili sme aj krajského kontrolóra Jozefa Hudáka.

Ten ide vykonať hĺbkovú kontrolu tejto zákazky. Touto úlohou ho poverili na júnovom zastupiteľstve po vyše roku od podpisu zmluvy s Tempusom krajskí poslanci.

„Požaduje sa skontrolovať hospodárnosť nakladania s finančnými prostriedkami pri týchto prenájmoch, prekontrolovať reálnu využiteľnosť všetkých týchto cestných strojných zariadení, výhodnosť takto zmluvne uzatvoreného nájmu a doby nájmu,“ reagoval Hudák.

Kontrola sa začne podľa našich informácií v piatok, pričom na túto úlohu bude vyčlenený štvorčlenný tím kontrolórov.

Hudák plánuje o prípade informovať až po ukončení kontroly. Jej výsledky majú byť zverejnené do konca roka.

Súvisiaci článok NAKA zadržala košického župana Trnku Čítajte 

Riaditeľ: Takto nám napísali právnici zmluvu

Zákazku však prišiel v pondelok vysvetľovať generálny riaditeľ SC KSK Trišč na rokovanie dopravnej komisie zastupiteľstva.

Trišč bol konfrontovaný najmä krajským poslancom a zároveň starostom Sídliska Ťahanovce Milošom Ihnátom (nezávislý), ktorý na júnovom rokovaní inicioval preverenie zákazky hlavným kontrolórom.

Poslanca zaujímalo, čo sa bude diať so strojmi po uplynutí doby nájmu.

Trišč potvrdil, že nájomná zmluva s Tempusom neobsahuje časť, ktorá by umožnila nájomcovi získať majetok za zvýhodnených podmienok.

Podľa neho takúto podmienku nebolo možné zahrnúť do dohody.

„Čo sa týka zmluvy samotnej, tak zmluvy koncipujú právnici, ani ja, ani žiaden z riaditeľov nie sme odborníci,“ začal s vysvetľovaním šéf SC KSK pred členmi komisie.

„Podpísaný pán Trišč,“ prerušil ho Ihnát ukazujúc na podpis na nájomnej zmluve.

„Mal tam byť niekto iný? Nerozumiem teraz. Všetky zmluvy podpisujem ja,“ reagoval riaditeľ.

Zopakoval, že do zmlúv SC KSK nevstupuje ani on a ani žiaden zo zamestnancov.

„My si môžeme povedať, čo chceme, aby v zmluve bolo, ale keď to raz druhá strana neakceptuje a je to štandardne plošne neakceptovateľné, tak to tam dávať nebudeme, lebo je to dopredu odsúdené, že verejné obstarávanie nedopadne pozitívne. Nikto sa neprihlási,“ pokračoval Trišč.

Ešte predtým riaditeľ priznal, že efektívnosť nájmu vedenie podniku neposudzovalo.

„Otázky typu, či bolo efektívne ísť do prenájmu..., no nemali sme žiadnu inú možnosť a naša úloha to ani nebola. Správca mal jedinú úlohu – povedať, čo potrebuje a kde to potrebuje. Financovanie nie je naša úloha. My nie sme špecialisti a ani experti na financovanie,“ povedal riaditeľ.

Súvisiaci článok Košická župa nakúpila tatrovky. Za kus zaplatila o 100-tisíc viac ako prešovská Čítajte 

Ihnát: Je to hanba, zvážte odstúpenie

Podľa Ihnáta je hanba, keď sa štatutár takto vyhovára, a odporučil mu, aby z funkcie odišiel sám.

„Celá zmluva je pre SC KSK uzavretá nevýhodne, pričom je prakticky nevypovedateľná. Navyše po ôsmich rokoch platenia nemá podnik nič. Za tento stav ste zodpovedný vy ako generálny riaditeľ. Vyhovárať sa na právnikov, ktorí koncipovali zmluvu, je hanba. Na vašom mieste by som zvážil odstúpenie z funkcie,“ adresoval Ihnát svoje odporúčanie riaditeľovi.

Pochybnosti o výhodnosti prejavili aj ďalší členovia komisie.

Krajská poslankyňa a primátorka Krompách Iveta Rušinová (nezávislá) je presvedčená, že boli zle nastavené podmienky už pri tendri.

„Ak by ste v nich uviedli, že po ukončení nájmu ostávajú stroje vo vlastníctve nájomcu, tak aj zmluva by musela byť takto podpísaná. Pravdepodobne boli zle zadané podmienky verejnej súťaže,“ povedala poslankyňa.

Pripomenula slová riaditeľa Trišča z úvodu diskusie, keď vysvetľoval, že stroje slúžia cestárom štandardne 20 rokov.

„Čiže my zaplatíme 650-tisíc za nájom, stroj nie je náš a keby sme si ho boli kúpili, tak by nám mohol slúžiť ďalších 12 rokov. Nemá to logiku. Ťažko to potom vysvetliť ľuďom v kraji,“ zhrnula Rušinová.

Súvisiaci článok Podivuhodný e-mail, podozrivá zákazka. Trnkov manažér sa bráni trestným oznámením Čítajte 

Exzamestnanec: Sporný výber i výsledok obstarávania

Výber strojov do zákazky mal prebehnúť na základe návrhu, na ktorom pracoval tím odborníkov SC KSK od roku 2020.

Procesu sa zúčastnil aj jeden z členov dopravnej komisie Vladimír Baloga, ktorý pôsobil v tom čase ako vedúci strediska SC KSK v Spišskej Novej Vsi.

Dnes je Baloga (nezávislý) primátorom Spišských Vlách.

Na rokovaní upresnil, že do projektu bol prizvaný v čase, keď už bol výber techniky takmer hotový.

Opísal, že v tíme dochádzalo k rozporom kvôli jeho negatívnemu postoju k výberu niektorých mechanizmov. Ako príklad spomenul, že pri traktoroch navrhoval slabšie kubatúry.

Priznal, že s výsledkom obstarávania nie je stotožnený. „Nebudem hodnotiť efektivitu a finančné prostriedky, kto videl zmluvu, spraví si názor,“ povedal Baloga.

Informačné embargo polície

V súvislosti s touto zákazkou sme oslovili policajné prezídium. Zaujímali sme sa o to, či polícia prípad preveruje.

Hovorkyňa Denisa Bárdyová nevylúčila, že sa polícia kauze venuje. „V súčasnosti nie je možné poskytnúť žiadne informácie,“ uzavrela Bárdyová.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 656
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 963
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 330
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 578
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 575
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 456
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 263
  1. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  2. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Lucia Francescato: Keď vám nikto nezaklope na dvere
  7. Jozef Pivarník: Andrej Danko a Umenie Politického Zmiznutia: Od Leva Salónov k Rohožke Pred Dverami
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 564
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 283
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 138
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 742
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 285
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 685
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 486
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 810
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  2. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Lucia Francescato: Keď vám nikto nezaklope na dvere
  7. Jozef Pivarník: Andrej Danko a Umenie Politického Zmiznutia: Od Leva Salónov k Rohožke Pred Dverami
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 564
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 283
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 138
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 742
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 285
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 685
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 486
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 810
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu