WASHINGTON/KOŠICE. Americký oceliarsky koncern U. S. Steel začal formálny proces vyhodnocovania strategických alternatív pre svoju budúcnosť.
Spoločnosť, pod ktorú patrí U. S. Steel Košice, svoje rozhodnutie oznámila v nedeľu (13. 8.) po tom, ako dostala viacero nevyžiadaných ponúk siahajúcich od akvizície určitých výrobných aktivít až po prevzatie celej skupiny.
Informujú o tom správy agentúr Reuters a DPA.
U. S. Steel uviedol, že všetky návrhy starostlivo zvažuje. Presný časový plán na ukončenie hodnotiaceho procesu si spoločnosť nestanovila, pričom podľa jej vyhlásenia nie je isté, či vyústi do konkrétnej transakcie, alebo iného strategického rozhodnutia.
U. S. Steel v nedeľu v osobitnom vyhlásení potvrdil, že odmietol ponuku na prevzatie od konkurenčného výrobcu ocele Cleveland-Cliffs.

Pokles zisku a tržieb
Spoločnosť so sídlom v Ohiu ocenila U. S. Steel na 7,3 miliardy dolárov (6,63 miliardy eur), čo bolo o 43 % viac ako trhová hodnota koncernu v závere piatkového obchodovania. U. S. Steel ponuku označil za neprimeranú.
Návrh zo strany Cleveland-Cliffs prišiel po tom, ako U. S. Steel zaznamenal v piatom štvrťroku po sebe pokles zisku a v štvrtom kvartáli v rade pokles tržieb.
United States Steel Corporation je svetový výrobca ocele, ktorý spája technológie integrovanej vysokej pece, základnej kyslíkovej pece a recyklačných fabrík na výrobu oceľových produktov.

Zákazníci zo 40 krajín sveta
United States Steel Corporation sa v novembri 2000 stala stopercentným vlastníkom košických železiarní.
U. S. Steel Košice je najväčším integrovaným výrobcom ocele v strednej Európe. Patrí k najväčším zamestnávateľom na východnom Slovensku.
Oceliarne uvádzajú, že v Košiciach ročne vyrobia 3,5 milióna ton brám, teda oceľových kvádrov.
Fabrika má 8 253 zamestnancov, príjmy 4,5 miliardy eur, majú 90-percentnú dlhodobú vyťaženosť a prevádzkujú tri vysoké pece.
Oceľ dodávajú pre viac ako 500 zákazníkov zo 40 krajín sveta.

O predaji sa hovorilo viackrát
Správy o zámere predať košické oceliarne sa v posledných rokoch objavili viackrát.
Napríklad v apríli 2022 o tom písali Hospodárske noviny, ktorým to potvrdili zdroje z východu Slovenska.
Koncern ani ministerstvo hospodárstva to vtedy nekomentovali.
Aj v roku 2020 rezonovala téma možného predaja košických oceliarní, spomínali sa vtedy čínski investori.
Išlo o spoločnosť Baoshan Iron & Steel. Tá v tom období rokovala s nemeckou firmou Thyssenkrupp, ktorá zvažovala predaj väčšiny svojej oceliarskej divízie.
V hre však bolo viacero kupcov, a tak bolo pravdepodobné, že záujem čínskeho investora sa upieral aj na iné podobné európske prevádzky, ako sú napríklad košické oceliarne, keďže firma sa chcela podstatne výraznejšie etablovať v Európe.

Trnkov pokus za euro
Obavu o osud fabriky prejavil v roku 2019 predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka (nezávislý).
V tom čase sa skloňovalo hromadné prepúšťanie zamestnancov. Župan chcel tento stav zvrátiť tým, že fabrike ponúkol jej odkúpenie za jedno euro a jej dočasné prevzatie.
„Máme obavu o zachovanie konkurencieschopnosti podniku, o jeho dlhodobé prežitie a tiež o zachovanie zamestnanosti v kraji,“ vravel Trnka.

Vedenie spoločnosti županov nápad kritizovalo.
Fabrika jeho vyjadrenie pomenovala ako politickú taktiku a snahu o pritiahnutie pozornosti v médiách.
"Postup pána predsedu Košického samosprávneho kraja hodnotíme ako neférový a urážajúci tak manažment U. S. Steel Košice, ako aj všetkých jeho zamestnancov," reagovali košické oceliarne.
O pokusoch amerického oceliarskeho koncernu o stiahnutie sa zo slovenského trhu sa hovorilo i v roku 2017.
Vtedy malo vedenie firmy na stole tri ponuky, dve čínske a jednu z Česka.
Favoritom bola druhá najväčšia oceliareň sveta He Steel, ktorá údajne za akcie košickej firmy ponúkala približne 1,5 miliardy eur. Z predaja však nakoniec zišlo.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári