KOŠICE. Ani po šiestich rokoch od spustenia projektu „Budujeme nádej na Luniku IX“ sedem plánovaných rodinných domov na Hrebendovej ulici v Košiciach nestojí.
Iniciatíva prišla zo strany neziskovej organizácie ETP Slovensko.
Tá chce na Luniku IX riešiť bývanie v rodinných domoch, ktoré by si svojpomocne postavili obyvatelia.
Starosta mestskej časti Lunik IX Marcel Šaňa (SRK) však pri pohľade na stavenisko konštatuje, že síce boli z plánu výstavby domov a riešenia bývania nadšení, no entuziazmus opadol.
Tvrdí, že prešla veľmi dlhá doba a ukázalo sa, že obyvatelia košického sídliska nemajú dostatočné schopnosti pracovať svojpomocne.
Pripomenul, že ETP pritom zrealizovala podobný projekt v Rankovciach (okres Košice–okolie), kde mal úspech.
V rámci troch etáp si tam, v rámci modelu založeného na mikropôžičke od neziskovky a svojpomocnej výstavbe (podobne ako na Luniku IX), od roku 2012 miestni Rómovia postavili 28 domov.
Na Hrebendovej ulici na Luniku IX je však dokončený len vzorový dom a jeden z plánovaných siedmich si buduje rodina, ktorá do začiatku výstavby žila v krízovom centre v Prešove.
Teraz dočasne býva vo vzorovom dome a hotovú má už hrubú stavbu svojho vlastného príbytku.

Robí sa len na jednej stavbe
„Pochádzame z Lunika IX. Rok sme šetrili a nejako sme to zvládli. Teším sa kvôli deťom, že budú mať svoje súkromie,“ povedala nám krátko pred začatím výstavby prvá staviteľka Ružena Kandurová.
Doplnila, že práce sa nikdy nebáli a svojpomocne s manželom a rodinou dom dokončia.
„Nikdy sme nič nemali. Sme vďační všetkým, ktorí nám umožnia postaviť si dom,“ uzavrela Kandurová.
Starosta je skeptický, neverí, že sa niekedy podarí projekt dotiahnuť do úspešného konca.
Vraví, že na tomto projekte spolupracujú s ETP Slovensko a s mestom už od roku 2016.
„Chceli sme rozšíriť bytový fond, zbúrali sa paneláky, ľudia sa ocitli na ulici, vznikla osada Mašličkovo. Začali sme pracovať na projekte prestupného bývania, chceli postaviť 48 bytov. V rámci toho vznikol ďalší stupeň bývania, teda svojpomocná výstavba rodinných domov,“ vysvetľuje Šaňa.
Dodáva, že to malo byť silnou motiváciou pre rodiny, aby mohli bývať vo vlastnom dome.

Starosta: Ledva sme našli jednu rodinu
Na začiatku sa do projektu zapojilo 12 rodín.
Ich členovia boli podľa Šaňu vtedy nadšení, ale neskôr si začali uvedomovať, že nie je jednoduché postaviť svojpomocne dom úplne od základov.
„Rodiny dostávali informácie, ako to prebiehalo v Rankovciach. Vtedy si uvedomili, že nie sú takí zruční, nikdy nerobili na stavbách. Nemajú skúsenosť so stavebnými prácami. Chcel som, aby sme našli aspoň jednu rodinu, ktorá začne stavať, a možno sa nájdu aj iní. Nakoniec sme ju našli, sú pracovití, ten pán dlhodobo na stavbách pracuje.“
Podľa starostu ponúkol ETP túto rodinu, aby aspoň niekto začal stavať.
Vybavilo sa stavebné povolenie a už pracujú.
Vyzerá to tak, že dom dokončia, ale asi budú jediní.
„Žiaľ, musím povedať, že tento projekt je veľmi ťažko realizovateľný v mestskom prostredí. Na rozdiel od nejakej dediny, napríklad Rankoviec. Nedá sa to porovnať s mestskými Rómami, pretože oni žijú v domoch dlhé roky. Väčšina z nich robí na stavbách, čo my tu nemáme.“
Šanca na pokračovanie je nulová
Šaňa pochybuje, že bude stavať aj ďalšia rodina. Tvrdí, že projekt pokračovať nebude.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári