KOŠICE. Poslancom premietol dva rozmazané obrázky a potom záber na Monu Lisu a medveďa.
Takto netradične začal svoju prezentáciu na rokovaní zastupiteľstva generálny riaditeľ Správy ciest Košického samosprávneho kraja Anton Trišč.
„Chcem ilustrovať, že keď sa na veci pozeráme z totálnych detailov, keď máme nos nalepený na obraze, nie sme schopní vidieť celý obraz,“ začal s obhajobou kontroverznej zmluvy na prenájom techniky za 30 miliónov eur.
Výhodnosť osemročnej nájomnej zmluvy medzi krajskými cestármi a košickou firmou Tempus-Trans spochybňujú odborníci aj niektorí poslanci župy.

Spoluobvinení
Trišč sa pred krajských poslancov postavil prvýkrát od akcie Valentín, v rámci ktorej polícia vo februári zadržala a obvinila košického župana Rastislava Trnku (nezávislý) a vypočúvala či obvinila ďalších šesť ľudí.
Zástupcovia Tempusu čelia obvineniu zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní spáchaného formou spolupáchateľstva kvôli kauze predraženého nákupu štyroch tatroviek z roku 2020.
Spolu s nimi aj podnikateľ Richard Reday, ktorý je priateľom Trnku aj Trišča.
Šéf krajských cestárov je zároveň s Redayom obvinený aj v ďalšej župnej kauze, týkajúcej sa kúpy predražených teplomerov.

Požičané vrátia
Na krajskom zastupiteľstve poslanec Miloš Ihnát (nezávislý) Trišča vyzval na okamžitý odchod z funkcie. Poukázal na ďalšiu kauzu, o ktorej sme už informovali, a to prenájom strojov.
Kritizoval, že cestári zaplatia za mechanizmy na zimnú a letnú údržbu, no napriek tomu sa po skončení osemročného nájmu nestanú ich vlastníkmi.
Opakovane sa pýtal aj na nevypovedateľnosť zmluvy.
Trišč argumentoval, že kvôli chýbajúcim financiám na kapitálové výdavky bolo jediným riešením ísť cez bežné výdavky a operatívny prenájom.
Poslancom tiež tvrdil, že na prenájom si cestári sami zarobia, keďže nová technika zabezpečí vyšší vlastný príjem v rámci svojej podnikateľskej činnosti.
Podľa svojich slov pôvodne predpokladal, že po osemročnom prenájme pripadnú stroje kraju.
Podnikoví právnici však podľa neho upozornili, že takýto postup podľa zákona o rozpočtových pravidlách nebol možný.

Hračky za odmenu
Trišč zaujal poslancov tvrdením, že nové stroje nie sú dostupné všetkým, ale len obmedzenému počtu zamestnancov. „Je to za odmenu,“ povedal.
„Ten stroj (kolesový bager) je ako vesmírna stanica, vo vnútri máte minimálne dva joysticky, niekoľko obrazoviek, kamier a sú klimatizované. Zamestnanci sú veľmi radi a ďakujú, že také stroje môžu mať. Neplatí to pre všetkých, lebo všetci sa k nim nedostali, je to za odmenu,“ zopakoval.
Pokračoval, že vybraní zamestnanci sú schopní 400-stranovú brožúru v noci preštudovať, aby ráno, keď prídu do práce „sa mohli hrať. Doslova hrať, pre nich je to hračka. A oni sa dostali do iného sveta, sú šťastní,“ opisoval Trišč.
Košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) považuje Triščovu prezentáciu za marketingové vystúpenie.
„Na konci počujeme, že to je fantastická zmluva. Počujeme milión dôvodov, prečo sa to muselo urobiť takto a nie inak. Existuje však milión iných spôsobov, ako niečo také obstarať, a vaše výhovorky neprejdú. Vy ste sa rozhodli a nastavili zlý spôsob obstarávania. Niekto môže povedať nevyhovujúci spôsob obstarávania. A niekto, že vám vyhovujúci spôsob obstarávania.“

Trnka číta Ihnátovu rigorózku
Poslankyňa Lenka Kovačevičová (nezávislá) sa Trišča pýtala, aká je obstarávacia hodnota strojov, ktoré sa zobrali do nájmu za 30 miliónov: „Koľko peňazí by kraj musel vynaložiť na nákup strojov?“
Šéf cestárov odpovedal, že 22 až 24 miliónov, no k dispozícii mali v tom čase len približne štvrtinu prostriedkov.
Približne trojhodinová diskusia bola opakovane prerušená.
Sprevádzali ju vyhrotené emócie a zvýšený hlas Ihnáta aj Trnku.
„Je to absolútna arogancia a drzosť z vašej strany, ľudia sa rehocú, pýtal som sa otázky, nemám žiadne odpovede. Bavili sme sa o medveďovi a Mona Lise, nie o analýze, to je nenormálny stav. Ak na to generálny riaditeľ nemá, nech sa vzdá pozície,“ vyzýval Ihnát.
Podľa župana má však poslanec problém s porozumením textu a hovoreného slova. Dokazovať to má stanovisko oponentky jeho rigoróznej práce z Karlovej univerzity.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári