KOŠICE. Betónový jarok s úzkym pásom zelene po oboch stranách sa má zmeniť na park.
Primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) hovorí o jedinečnej dažďovej záhrade v obci Ťahanovce.
Samospráva ju chce vybudovať v centrálnej časti medzi kostolom a obecnou studňou.
„Takáto záhrada pomôže nielen zlepšiť mikroklímu v letných horúčavách, ochrániť a zachovať prírodu, biodiverzitu, ale ponúkne aj pastvu pre včely, vtáky, motýle či pre oči okoloidúcich,“ uviedol Polaček.
Eurofondy na poslednú chvíľu
Gro peňazí chce získať z eurofondov v rámci projektu AquaUrban, ktorý sa venuje inovatívnym riešeniam zadržiavania vody pre zlepšenie kvality života v mestách Košice a Nyíregyháza, ktoré je partnerským mestom.
Plány však tlačí čas. Žiadatelia musia predložiť svoje žiadosti do 15. septembra.
„Som rád, že práve vďaka takýmto typom projektov dokážeme chrániť prírodu, biodiverzitu, zelené plochy v našom meste, zrevitalizovať okolité územie a ešte aj sami 'gazdovať' s dažďovou vodou,“ teší sa Polaček.
Mesto sa zaviazalo k spolufinancovaniu vo výške ôsmich percent, to znamená, že mestský rozpočet to bude stáť minimálne 72-tisíc eur.
Celkovo by sa náklady projektu spolu s ďalšími súvisiacimi aktivitami týkajúcimi sa realizácie protipovodňových a adaptačných opatrení mali pohybovať do výšky 900 000 eur.
Zapojenie mesta musia ešte schváliť mestskí poslanci na budúcotýždňovom zastupiteľstve.
Tomu predchádza rokovanie v komisiách, ktoré sú jeho poradným orgánom.
Komisia životného prostredia, verejného poriadku a ochrany zdravia o novom parku dlho rokovala, nakoniec však projekt neodporučila poslancom podporiť.

Širšie vzťahy
Jeden z členov komisie, ťahanovský poslanec Tomáš Jurkovič (nezávislý), zámer ostro kritizuje. Argumentuje pritom najmä jeho nákladnosťou.
„Hoci sa nedá poprieť, že projekt by dokázal zachytiť viac vody ako betónový jarok, na realizáciu vodozádržného opatrenia by stačila aj desatinová suma. Zvyšok je jednoducho vata. Vata, o ktorú sa bude musieť niekto starať. "
Údržba bude podľa neho komplikovaná a nákladná.
Prekáža mu tiež, že ak dlho nebude pršať, bude sa tam používať aj voda zo studní.
„Reálne sa také opatrenia realizujú na vodných tokoch a nie na betónovom jarku bez prirodzeného prítoku. Zamrzí aj neriešenie širších vzťahov. Projekt sa má nachádzať medzi rušnou cestou a pozdĺžnym parkoviskom. Projekt vôbec neráta s riešením bezpečnejšieho prejazdu chodcov a cyklistov, ktorí touto lokalitou húfne prechádzajú zo sídliska na Aničku.“
Návrh nebol predmetom diskusie s verejnosťou či architektonickej súťaže.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári