KOŠICE. Jeden z dvojice väzobne stíhaných obvinených v súvislosti s mnohomiliónovou kauzou samozvaného finančného mága Petra Béreša, košický advokát J. Š., sa dostal na slobodu vďaka verdiktu Najvyššieho súdu SR z 23. augusta.
Korzár si vyžiadal písomné vyhotovenie uznesenia senátu v zložení Martin Bargel (predseda), Emil Klemanič a Beáta Javorková na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Z uznesenia sme sa dozvedeli, že advokáta neprepustil Najvyšší súd z väzby preto, že by dôvody na ňu pominuli alebo neexistovali, ale jednoducho preto, že Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku nedodržal zákonnú povinnosť rozhodnúť o advokátovej žiadosti o prepustenie na slobodu urýchlene, bez meškania a prednostne.
Z tohto dôvodu Bargelov senát jeho sťažnosti voči rozhodnutiu nižšieho súdu ponechať ho naďalej za mrežami čiastočne vyhovel, zrušil ho a advokáta z väzby prepustil.
Zaujímavá je aj príčina, pre ktorú sa na špecializovanom súde určil taký neskorý termín na vyriešenie väzobnej veci J. Š. Najvyšší súd to označil za „závažné manažérske, logistické a najmä procesné pochybenie“.
Vyšetrovacie orgány vidia pyramídovú hru
Béreš a advokát sa za mrežami ocitli v máji po policajnej akcii Investor.
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), odbor Východ, oboch obvinil z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmov z trestnej činnosti a Béreša i z finančného podvodu.
Sudkyňa pre prípravné konanie zo špecializovaného súdu Pamela Záleská vyhovela 20. mája návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry na väzobné stíhanie tejto dvojice.
Práve proti ďalšiemu rozhodnutiu Záleskej z 9. augusta o jeho zotrvaní za mrežami však podal advokát napokon úspešnú sťažnosť.
Tieto súdne verdikty súvisia s košickou firmou Axe Capital Group SE, ktorá vylákala od stoviek dôverčivých klientov desiatky miliónov eur na ich finančné zhodnotenie cez obchodovanie pomocou botov – automatizovaného obchodovania podľa špeciálnych stratégií, ktoré vytvoril predseda jej predstavenstva Béreš.
Firma za to sľubovala investorom mimoriadne vysoké možné výnosy až do 300 percent ročne.
Koncom vlaňajška im však prestala vyplácať akékoľvek peniaze.
Vznesené obvinenia z podvodu voči konkrétnym osobám boli na základe doteraz získaných dôkazov postavené na tom, že „obchodovanie nevykazovalo dostatočné výnosy, nezanedbateľnú časť finančných prostriedkov spotrebovávali a spotrebovávajú pre osobnú potrebu, používali a používajú ich na prevádzkové náklady spoločností a veľkú časť prostriedkov využívali na vyplácanie odmien sprostredkovateľov, vyplácanie výnosov a vkladov starším ‚investorom/klientom‘“.

Podľa vyšetrovateľa NAKA i prokurátora pritom už pri uzatváraní zmlúv vedeli, že v nich uvedené podmienky nedokážu splniť a nie sú reálne.
Robili to teda v režime tzv. pyramídovej hry, resp. tzv. Ponziho schémy.
Takto vylákané finančné prostriedky „nepoužili na nimi deklarované účely, ale prevádzali na svoje osobné účty, resp. účty spriaznených osôb, ako aj na účty obchodných spoločností nimi ovládaných".
Preverujú podozrenia na pôžičky pre pôžičky
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári