KOŠICE. Podozrenia na fiktívne pôžičky pre pôžičky a z hľadiska ekonomickej výhodnosti pochybné investície do projektov.
Narábanie so státisícmi eur s nepreukázaným legálnym pôvodom.
Odkláňanie výnosov i tokov peňazí mimo účtovníctva a dosah budúcich poškodených investorov. Zahmlievanie pôvodu od nich získaných financií.
Všetky tieto i ďalšie aktivity identifikovali vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), Oblasť Východ, pri zbieraní dôkazov v kauze mnohomiliónových finančných podvodov, pre ktoré sú už obvinení niekoľkí predstavitelia i spolupracovníci košickej spoločnosti Axe Capital Group SE.

V uznesení sa uvádzajú iniciálky piatich obvinených
Ústrednou postavou kauzy je samozvaný finančný mág a predseda predstavenstva firmy Peter Béreš z Bystera (časť obce Sady nad Torysou) v okrese Košice-okolie, ktorého za podvod a legalizáciu príjmov z trestnej činnosti stíhajú od mája väzobne.
V závere augusta sa dostal spoza mreží ďalší medializovaný obvinený – košický advokát Ján Šofranko.
Ako už Korzár informoval, na slobodu ho pustil Najvyšší súd SR, lebo Špecializovaný trestný súd nerozhodol o zamietnutí advokátovej žiadosti o prepustenie z väzby v zákonnej lehote, teda bez meškania, urýchlene a prednostne.
Šofranko je obvinený len pre podozrenie z legalizácie príjmov z trestnej činnosti.
Podľa informácií portálu Aktuality.sk stál pri vzniku Axe v októbri 2018.
On pri svojej obhajobe a spochybňovaní dôvodnosti väzby i samotného obvinenia zdôrazňuje, že nikdy nepôsobil v orgánoch tejto spoločnosti. Teda ani v jej dozornej rade, ako médiá nesprávne informovali od začiatku kauzy. Od októbra 2018 do júla 2021 bol totiž členom tohto kontrolného orgánu košickej firmy jeho otec.

Upozornil, že väčšina odôvodnení rozhodnutí, vyjadrenie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry ako aj poukazovanie na doposiaľ zadovážené dôkazy smerovali k podvodu, ktorý sa však netýkal jeho, ale spoluobvineného Béreša ako „domnelého páchateľa takejto trestnej činnosti“.
Prokurátor podľa neho dostatočne neodôvodnil záver, že sa dopustil trestnej činnosti. Nevie si vysvetliť, ako orgány činné v trestnom konaní dospeli k záveru, že mal legalizovať výnos z trestnej činnosti, keď stav jeho kreditných a debetných operácií „je približne nulový“.
A práve uznesenie senátu Najvyššieho súdu v zložení Martin Bargel (predseda), Emil Klemanič a Beáta Javorková o prepustení advokáta na slobodu z 23. augusta obsahuje aj viacero dosiaľ nezverejnených konkrétnych dôkazov voči obvineným.
Korzár získal písomné vyhotovenie uznesenia senátu na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ale Najvyšší súd ho sprístupnil iba v anonymizovanej podobe, teda so zmenenými iniciálkami obvinených i svedkov.
S určitosťou sa v ňom dali nepriamo identifikovať iba Béreš a Šofranko, ale spomínajú sa tam aj ďalší obvinení s troma inými iniciálkami.

Minimálne jeden obvinený spolupracuje s políciou
Popri stále väzobne stíhanom Bérešovi je za podvod na slobode stíhaný minimálne ďalší už takisto medializovaný obvinený.
Podľa informácií Denníka E je to Bérešov obchodný riaditeľ a údajná pravá ruka Juraj Piták, ktorý začal s políciou spolupracovať.
Na starosti mal hlavne budovanie obchodnej siete a práve on bol na prelome rokov 2022 - 2023 niekoľko mesiacov predchodcom finančníka na poste predsedu predstavenstva Axe.
Sám Piták vravel o Bérešovi, že naletel na „dokonalý podvod geniálneho podvodníka, respektíve zločineckej skupiny založenej s týmto cieľom“.
Pochopil to vraj až koncom roku 2022, keď sa zastavilo vyplácanie klientov.
Spustil audit finančných tokov, z ktorých podľa neho vyplynulo, že Béreš s ďalšími osobami vyviedli z Axe zhruba 32 miliónov. Podal na neho trestné oznámenie a polícii poskytol dôkazy aj s menami podozrivých.
V súvislosti s trestne stíhanými, ktorých sa týkal obzvlášť závažný zločin podvodu, vychádzalo práve aj obvinenie z toho, že „obchodovanie nevykazovalo dostatočné výnosy, nezanedbateľnú časť finančných prostriedkov spotrebovávali a spotrebovávajú pre osobnú potrebu, používali a používajú ich na prevádzkové náklady spoločností a veľkú časť prostriedkov využívali na vyplácanie odmien sprostredkovateľov, vyplácanie výnosov a vkladov starším‚investorom/klientom‘“.

Počet známych poškodených postupne narastá
Axe Capital Group SE vylákala od stoviek dôverčivých klientov desiatky miliónov eur na ich finančné zhodnotenie cez obchodovanie pomocou botov – automatizovaného obchodovania podľa špeciálnych stratégií, ktoré vytvoril Béreš.
Firma za to sľubovala investorom mimoriadne vysoké možné výnosy až do 300 percent ročne. Koncom vlaňajška im prestala vyplácať akékoľvek peniaze.
Podľa vyšetrovateľa i prokurátora pritom už pri uzatváraní zmlúv vedeli, že uvedené podmienky nedokážu splniť a že ich splnenie nie je reálne.
Robili to teda v režime tzv. pyramídovej hry, resp. tzv. Ponziho schémy, čím takto v čase májového rozhodovania o väzbe Béreša a Šofranka najmenej sto osobám spôsobili škodu vo výške najmenej 6,65 milióna eur.
V augustovom rozhodnutí Najvyššieho súdu sa už píše o viac ako 150 poškodených s identifikovanou sumou do 10 miliónov eur, ale z niektorých podkladov a výpovedí vyplýva indikovaný objem až niekoľko desiatok miliónov eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári