KOŠICE. Krajský súd v Košiciach rozhodol v prospech deviatich rómskych žalobcov, ktorí boli pred jedenástimi rokmi nútene vysťahovaní zo svojich domovov v lokalite Nižné Kapustníky v Košiciach.
Informoval o tom v stredu 13. septembra Jonathan Lee z Európskeho centra pre práva Rómov, podľa ktorého mesto Košice vysťahovalo celú miestnu rómsku komunitu pod zámienkou odstránenia odpadu.
Náhrada nemajetkovej ujmy
Obyvateľom po zbúraní ich obydlí nebolo podľa neho ponúknuté žiadne náhradné ubytovanie, následkom čoho sa z nich stali ľudia bez domova.
Súd potvrdil predchádzajúci rozsudok Okresného súdu Košice II, podľa ktorého boli žalobcovia diskriminovaní pre ich príslušnosť k etnickej skupine, pričom došlo k zásahu do ich ľudskej dôstojnosti a práva na ochranu súkromia.
Rozsudok je právoplatný.
Žalobcom bola priznaná náhrada nemajetkovej ujmy v celkovej výške 9-tisíc eur.
Európske centrum pre práva Rómov (ERRC) v konaní vystupovalo ako osobitný subjekt na strane žalobcov.

Vyzýva obce ku konkrétnym krokom
Odstránenie obydlia je podľa advokáta Michala Zálešáka, ktorý centrum zastupoval, jedným z najzávažnejších zásahov do práva na súkromie.
Platí to podľa jeho slov o to viac v prípadoch, keď sú obydlia odstránené bez právneho titulu a je s nimi zaobchádzané ako s odpadom.
„Domnievame sa, že namiesto vysťahovania marginalizovaných rómskych komunít z ich domovov by obce mali podniknúť konkrétne kroky s cieľom zlepšiť ich podmienky bývania, aby nežili na okraji spoločnosti,“ dodal.
Podľa advokáta Richarda Marcinčina, ktorý vysťahovaných právne zastupoval, ide o veľmi dôležité a na Slovensku ojedinelé rozhodnutie.
„Snáď pomôže predísť tomu, aby príslušné orgány podnikali svojvoľné kroky bez akéhokoľvek právneho základu voči iným ľuďom v podobnej situácii,“ komentoval.

Mesto Košice: Ich obydlia sú odpad
Mesto Košice koncom októbra 2012, teda ešte za čias primátora Richarda Rašiho (vtedy Smer, teraz Hlas) pristúpilo k vysťahovaniu rómskej komunity v lokalite Nižné Kapustníky s tým, že ich obydlia sú odpad.
Vysťahovaných bolo vtedy spolu 156 ľudí vrátane 63 detí.
Obyvatelia obývali provizórne obydlia desať rokov.
Ako ďalej informovalo Európske centrum pre práva Rómov, vysťahovanie sa uskutočnilo bez rozhodnutia súdu či správneho orgánu a dotknuté osoby neboli na hrozbu vysťahovania vopred písomne upozornené.

Porušovanie práv členov komunity
Na vysťahovanie dohliadla mestská polícia, ktorá vyzvala obyvateľov lokality, aby opustili svoje obydlia. Tie boli následne zbúrané bagrami.
Niektorých z vysťahovaných odviezli autobusom do iných obcí, kde mali registrovaný trvalý pobyt.
Predstavitelia mesta označili odstránenie obydlí v Nižných Kapustníkoch za likvidáciu nepovolenej skládky, kde si postavili prístrešia „neprispôsobivé osoby“.
Vtedajšia verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová upozornila, že vysťahovaním obyvateľov a odstránením ich obydlí mesto porušilo práva obyvateľov komunity. Dodala, že vysťahovanie nemalo žiaden právny základ.

Súd rozhodol v ich prospech
V januári 2022 rozhodol Okresný súd Košice II v prospech deviatich členov komunity.
Konštatoval, že mesto Košice zasiahlo do ľudskej dôstojnosť a práva žalobcov na ochranu súkromia a dopustilo sa ich nezákonnej diskriminácie na základe ich etnickej príslušnosti.
Krajský súd v Košiciach potvrdil prvostupňové rozhodnutie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári