Korzár logo Korzár Košice

Omša na trati, skoro 40 stupňov a 50 spotených tričiek. Bežali z Košíc do Štrasburgu

Olympionici pobežia maratónsku štafetu.

Bežci dobiehajú do Európskeho parlamentu v Štrasburgu. V nohách majú takmer 1 300 kilometrov. Bežci dobiehajú do Európskeho parlamentu v Štrasburgu. V nohách majú takmer 1 300 kilometrov. (Zdroj: FB/Marcela Droppová)

KOŠICE. Po ceste do Ríma, Bruselu, Lúrd či behu okolo Slovenska sa bežecký tím z Košíc vybral do Štrasburgu.

Dvanásť bežcov zdolalo 1 291 kilometrov počas desiatich dní.

Charitatívna štafeta zorganizovaná pri príležitosti 100. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach dobehla do sídla Európskeho parlamentu 12. septembra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tím Charity Run Košice – Štrasburg na čele so známym kňazom a bežcom Petrom Gombitom priniesol na európsku pôdu odkaz o priateľstve, nezlomnosti, tolerancii a o potrebe pomoci ľuďom v núdzi.

SkryťVypnúť reklamu

Štafeta odštartovala pri Dolnej bráne v Košiciach. Zo Slovenska prešla do Rakúska, pokračovala Nemeckom až do Francúzska.

Členovia tímu

Popri otcovi Gombitovi, ktorý je riaditeľom neziskovej organizácie Oáza - nádej pre nový život, niesol štafetový kolík napríklad Peter Polák, jedna z najvýraznejších postáv vytrvalostného behu na Slovensku, ktorá má za sebou už 46 maratónov mieru.

Rovnako ako Polák je otcovi Gombitovi počas jeho charitatívnych behov už pravidelným spoločníkom ďalší z „diamantových“ bežcov Imrich Mihok.

Na košickom maratóne štartoval už 34-krát a chýbať nechce ani na jubilejnom 100. ročníku.

Súvisiaci článok Nový pamätník v centre Košíc. Má tonu, štyri metre a tisíce medailí hovoria silný príbeh Čítajte 

Charitatívnu štafetu zabehli aj dvaja klienti Oázy.

Štefan Zuberník sa síce stal bezdomovcom, ale patrí medzi ľudí, pre ktorých je šport a beh v spoločnosti otca Gombitu nenahraditeľnou terapiou.

SkryťVypnúť reklamu

Má za sebou 30 maratónov a v apríli 2023 sa 75-ročnému bežcovi podarilo zdolať aj 117 kilometrov dlhú trať medzi Miskolcom a Košicami.

Štefan Mydlár žije v Oáze deväť rokov a je taktiež súčasťou bežeckej skupiny Petra Gombitu.

Horúčavy vyčerpali, ale dobrá nálada pretrvala

Charitatívni bežci to na dlhej trati nemali jednoduché, v niektoré dni ich potrápili horúčavy.

V Rakúsku ich otestovali teploty, ktoré na trati dosahovali až 39 stupňov Celzia.

Dobrá tímová práca a atmosféra urobili svoje a vytrvalci zdolali popri kilometroch aj túto skúšku.

Jedna zo žien v štafete, Marcela Droppová, sa tento rok chystá na svoj prvý maratón.

Súvisiaci článok Obzerala sa, z trate ju chceli vyvliecť. Mural v Košiciach pripomína legendy maratónu Čítajte 

Nepatrí k začiatočníkom, v bežeckom svete sa pohybuje už dlhšie. Zúčastnila sa napríklad charitatívneho behu okolo Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomína, že štafetu do Štrasburgu sprevádzali deväťdňové horúčavy, čo bolo vyčerpávajúce, ale neubralo to na dobrej nálade bežcov.

Odhaduje, že prepotili asi 50 tričiek. „Sme radi, že sme to všetko zvládli s úsmevom na tvári a bez zranení.“

Doplnila, že je možné dokázať i nemožné, stačí len chcieť a ísť si pevne za tým.

„Keď poznáte správnych ľudí a s nimi ladíte na jednej vlnovej dĺžke, potom zažívate skvelé chvíle.“

Bližšie podrobnosti k trati si nájdete, keď kliknete na mapu. (zdroj: sk.mapy.cz)Bližšie podrobnosti k trati si nájdete, keď kliknete na mapu. (zdroj: sk.mapy.cz)

Ochladzovanie, kde sa dalo

Bežci okúsili množstvo chvíľ, na ktoré len tak nezabudnú. Jednou z nich je určite aj nedeľná omša popri trati, konkrétne v nemeckom meste Neenstetten.

Slúžil ju otec Gombita, ktorý sa nakrátko prezliekol z bežeckého odevu do cirkevného.

„Odslúžil som omšu, kde to bolo možné, v prírode pod stromami. Mali sme so sebou omšové víno i oplátky, aby bolo všetko tak, ako má byť. Prežili sme túto chvíľu s Bohom, prosili ho a ďakovali za pomoc.“

Otec Gombita absolvoval už ôsmy charitatívny diaľkový beh. Vraví, že tentoraz bol terén pomerne kopcovitý a vysoké teploty im odsali kus energie.

Aj preto sa bežci ochladzovali, kde sa dalo. Hľadali tieň, kúpali sa v potoku či v jazere.

Posolstvom je mier

Kňaz pripomína hlavné posolstvo maratónu a tým je mier.

„Každý z bežcov, priaznivcov či politikov by mal podporiť túto myšlienku, aby sme urobili všetko pre zastavenie násilia, nepokojov, smútku a nešťastia iných, teda pre zastavenie vojny, aby nezomierali ľudia na jednej ani druhej strane.“

Gombita pripomína, že behajú s chudobnými pre pokoj a mier vo svete.

„Na maratón prichádzajú bežci z celého sveta, a to bez rozdielu kultúry, farby pleti, národnosti či náboženského vyznania, a všetci tí by mali niesť to posolstvo, aby sa zastavilo násilie.“

Farár a klienti Oázy sa tiež chystajú na košickú maratónsku trať.

Otec Gombita tiež vyjadril nádej, že ak by sa skončila vojna na Ukrajine, rád by ďalší charitatívny beh bežal do Moskvy.

Vítala ich šéfka parlamentu

Riaditeľ košického maratónu Branislav Koniar vítal štafetu v Štrasburgu. Hodnotí, že musela zdolať náročné podmienky, a to pre extrémne teplé počasie, plnú premávku a meniaci sa terén.

„Bežci svoju rolu zvládli a do Štrasburgu priniesli mnoho dôležitých posolstiev. Vyvrcholením posledného dňa a dobehu do cieľa bolo i stretnutie s predsedníčkou Európskeho parlamentu Robertou Metsolovou, ktorá veľmi srdečne členov štafety v Štrasburgu privítala a ocenila športové i sociálne hodnoty reprezentované týmto projektom.“

Najstarší maratón v Európe sa predstavil v sídle Európskeho parlamentu aj výstavou mapujúcou jeho míľniky. Otvorili ju 12. septembra.

Koniar dopĺňa, že charitatívny beh i výstava pomáhajú priblížiť význam a históriu maratónu v Košiciach novému publiku i mienkotvorným osobnostiam.

Europoslanec a maratónec

Výstavu pod názvom „Storočie maratónu v Košiciach“ zorganizoval europoslanec a zároveň vedúci slovenskej delegácie EPP Ivan Štefanec, ktorý je sám aktívnym bežcom.

Aj samotná charitatívna bežecká štafeta sa konala z iniciatívy europoslanca a občianskeho združenia Oáza – nádej pre lepší život, ktoré dlhodobo pomáha riešiť otázky a neľahké osudy ľudí.

"Bežecký zápas týchto vytrvalcov je rovnocenný s našou spoločnou snahou o budovanie lepšej a pokojnejšej budúcnosti. V dnešnom svete, ktorý je často poznačený rozdeleniami a konfliktmi, je nielen fyzické prekonanie vzdialenosti, ale aj vyjadrenie významu posolstva mieru nesmierne dôležité,“ povedal poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

Súvisiaci článok Hľadáte v Košiciach ubytovanie počas maratónu? Môžete zaplatiť aj 20-násobok bežnej ceny Čítajte 

Výstava na známej adrese

Nielen Štrasburg, ale taktiež Košice, ktoré sú domovom bežeckého podujatia od jeho počiatku, hostia expozíciu pod názvom 100 rokov maratónu v Košiciach.

Kto ju chce vidieť, nájde ju na známej adrese - na Námestí maratónu mieru v budove Východoslovenského múzea.

Pred ním stojí ikonická socha maratónskeho bežca. Na tomto mieste sa každý rok v predvečer štartu maratónu zapaľuje maratónska pochodeň.

Inak to nebude ani tentoraz.

Sobotňajší večer bude patriť slávnostnému otváraciemu ceremoniálu plnému hudobných koncertov, zaujímavých príbehov a vzácnych hostí.

Jeho vyvrcholením bude už spomínané tradičné zapálenie maratónskeho ohňa.

Výstava zachytáva najzaujímavejšie míľniky maratónu a popri panelovej časti ponúka vzácne trojrozmerné artefakty.

Návštevníci majú možnosť preniesť sa storočím prostredníctvom nového filmového dokumentu, ktorý umožní plnšie vnímať dobové presahy, súvislosti a dôležité odkazy.

A chýbať nebude ani symbolický Pylón storočia. Na ňom sú po prvýkrát v ucelenej forme v abecednom poradí zachytené mená všetkých bežcov, ktorí od roku 1924 až do roku 2022 zdolali v Košiciach maratónsku trať.

Expozícia je otvorená až do 11. novembra.

Rekordný záujem

Čas štartu košického maratónu sa nezadržateľne blíži. Tak ako je zvykom, bežci na trať vybehnú v prvú októbrovú nedeľu, čo tento rok vychádza na 1. októbra.

O podujatie bol mimoriadny záujem.

Registráciu otvorenú 1. decembra 2022 ukončili už 31. marca 2023, teda po štyroch mesiacoch.

Limity a kvóty boli síce postupne niekoľkokrát navýšené až na celkový počet 17 000 účastníkov, avšak ďalším požiadavkám už organizátori nemohli vyhovieť.

Organizátorský tím vysvetľuje, že zásadným dôvodom je infraštruktúra mesta, ubytovacie kapacity, ale i priepustnosť trate a jednotlivých zón pretekov.

„Počty bežcov v Košiciach dosahujú alebo aj prekračujú čísla, ktoré poznáme z oveľa väčších miest, akými sú Praha, Krakov, Varšava či Mníchov,“ vysvetlil Koniar.

Uviedol, že okrem celkového počtu bežcov sa zásadne zmenila aj ich štruktúra, a to najmä v maratónskej disciplíne.

„Je zrejmé, že jubilejný ročník láka v tejto disciplíne tak nováčikov – prvobežcov, ako aj bežcov zo zahraničia, a i preto je v tejto kráľovskej disciplíne nárast bežcov oproti rokom minulým temer trojnásobný.“

Na štarte má zastúpenie 59 krajín. Po Slovensku obsadilo najvyššie priečky v počtoch Poľsko, Česko, Maďarsko, Francúzsko, Nemecko, Srbsko a Veľká Británia.

Dream tím

Do Košíc zavítalo v minulosti viacero maratónskych olympijských šampiónov a zlatí olympionici nebudú chýbať ani pri oslavách storočnice.

Zlatú medailu prinesie do metropoly východu Matej Tóth, ktorý sa rozhodol premiérovo zdolať celú maratónsku vzdialenosť.

Okrem známeho slovenského olympionika košickou traťou pobeží aj unikátna štafeta zostavená z držiteľov celkovo 10 zlatých a 1 bronzovej olympijskej medaily.

Excelentní športovci prídu do Košíc i na pozvanie a s podporou Slovenského olympijského a športového výboru.

Štafetu celkovo pobeží viac ako 2 200 bežcov v 550 tímoch.

Fotogalérie z východu

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  2. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov
  3. Ísť do kúpeľov je IN
  4. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu
  5. Päť dôvodov, prečo si plánovať dovolenku 2026 už teraz
  6. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%.
  7. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je?
  8. Bude Fico vládnuť až do roku 2027?
  1. Tu je každý zamestnanec hviezdou
  2. SHP Harmanec a SHP Slavošovce úspešne obhájili certifikáciu
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  4. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov
  5. TIPOS investuje do rozvoja tenisovej infraštruktúry
  6. Jedinečné vzhľadom i polohou. Byty v srdci mesta majú veľa výhod
  7. Sweet Dreams v Bratislave
  8. LESY SR: Spolutvorcovia lesa - milióny nových stromov každý rok
  1. Fellner opäť šokuje, na dovolenky láka po svojom 14 902
  2. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 11 887
  3. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 595
  4. Thajsko za polovicu? Ušetrite pri dovolenke tisíce eur 8 301
  5. Hodnotenie profesionála: Cestovali sme po Kanárskych ostrovoch 8 138
  6. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 3 712
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 3 701
  8. Ísť do kúpeľov je IN 3 675
  1. Ján Karas: Skrytí pilieri: Filozofia práce sociálnych pracovníkov medzi zodpovednosťou a neuznaním
  2. Alex Lupták: Začiatok slovensko-maďarských problémov v XX. storočí. Časť IV.
  3. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  4. Jozef Drahovský: Bodový systém pre vodičov – aké sú možnosti ?
  5. Branislav Hláčik: Tesla Orava - propagátor kapitalizmu v ČSSR
  6. Mária Romaňáková: Zamerané na vzťah s našim Otcom
  7. Tupou Ceruzou: Žandári
  8. Štefan Šturdzík: Diletanti.
  1. Radko Mačuha: "Žiadna pandémia krívačky a slintačky neexistuje". ( fikcia) 20 663
  2. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 16 942
  3. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 16 892
  4. Rado Surovka: Liečba Ficom na demenciu národa nezaberá. 10 504
  5. Martin Ondráš: Prvé príznaky SLINTAČKY/KRÍVAČKY už sú na Slovensku 9 402
  6. Miroslav Ferkl: Kaviareň múdreho Kotlára 7 351
  7. Michal Dolňan: Korunný princ číslo dva? 6 763
  8. Ivan Čáni: „Máte to ťažké pán premiér ...“ 5 916
  1. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  2. Tupou Ceruzou: Žandári
  3. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
  4. Radko Mačuha: Fico už nieje antivaxer.
  5. Post Bellum SK: Mladé ženy a dievčatá poslali ľudáci na smrť ako prvé
  6. Věra Tepličková: Minulý týždeň zhoreli štyria Slováci a na koľajach ukončili životy ďalší dvaja
  7. Roman Kebísek: Štefánik found Gauguin's woodcut of a family in Tahiti. The artist's lover and son?
  8. INESS: Plán na nový model zdravotnej starostlivosti v Spojenom kráľovstve
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Karas: Skrytí pilieri: Filozofia práce sociálnych pracovníkov medzi zodpovednosťou a neuznaním
  2. Alex Lupták: Začiatok slovensko-maďarských problémov v XX. storočí. Časť IV.
  3. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  4. Jozef Drahovský: Bodový systém pre vodičov – aké sú možnosti ?
  5. Branislav Hláčik: Tesla Orava - propagátor kapitalizmu v ČSSR
  6. Mária Romaňáková: Zamerané na vzťah s našim Otcom
  7. Tupou Ceruzou: Žandári
  8. Štefan Šturdzík: Diletanti.
  1. Radko Mačuha: "Žiadna pandémia krívačky a slintačky neexistuje". ( fikcia) 20 663
  2. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 16 942
  3. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 16 892
  4. Rado Surovka: Liečba Ficom na demenciu národa nezaberá. 10 504
  5. Martin Ondráš: Prvé príznaky SLINTAČKY/KRÍVAČKY už sú na Slovensku 9 402
  6. Miroslav Ferkl: Kaviareň múdreho Kotlára 7 351
  7. Michal Dolňan: Korunný princ číslo dva? 6 763
  8. Ivan Čáni: „Máte to ťažké pán premiér ...“ 5 916
  1. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  2. Tupou Ceruzou: Žandári
  3. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
  4. Radko Mačuha: Fico už nieje antivaxer.
  5. Post Bellum SK: Mladé ženy a dievčatá poslali ľudáci na smrť ako prvé
  6. Věra Tepličková: Minulý týždeň zhoreli štyria Slováci a na koľajach ukončili životy ďalší dvaja
  7. Roman Kebísek: Štefánik found Gauguin's woodcut of a family in Tahiti. The artist's lover and son?
  8. INESS: Plán na nový model zdravotnej starostlivosti v Spojenom kráľovstve

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu