KOŠICE. Oficiálne ohlásenie najväčšej obnovy košickej Steel Arény od jej otvorenia v roku 2006 za 5,7 milióna eur sprevádzala minulý týždeň aj informácia od mesta Košice o podiele na hlasovacích právach v občianskom združení Košická aréna, ktoré tento športový stánok národného významu spravuje a prevádzkuje.
Až minulý týždeň v stredu teda verejne informovali, že Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) už nemá cez svoju eseročku Sport Event v Košickej aréne ešte vlani v auguste medializovaný podiel na hlasovacích právach 42,16 percenta, ale len 33,33 percenta, čiže rovnako ako mesto Košice.
Z oznámenia mesta zároveň nepriamo vyplýva, že prvýkrát v histórii Košickej arény vstúpila do nej okrem zakladajúcich členov nová fyzická osoba – košický podnikateľ Martin Joščák, ktorý disponuje 17-percentným podielom.
Korzár zisťoval, kedy, prečo a za akých okolností sa udiali tieto zmeny.

Ako sa menili hlasovacie práva
Občianske združenie Košická aréna založila v roku 2003 skupina košických podnikateľov a vplyvných osôb, aby sa dokončil rozostavaný štadión na mieste zbúraného starého.
V tom čase len chátral už vybudovaný oceľový skelet, ale obrat nastal, keď do projektu vstúpila košická oceliarska fabrika.
Podiely na hlasovacích právach sa vykreovali tak, že až do júla 2021 mal U. S. Steel 33,99 percenta, mesto Košice 33,33 percenta a ďalšie štyri fyzické osoby po 8,17 percenta.
Jedným z nich bol bývalý košický primátor aj župan Zdenko Trebuľa (Smer), ďalšími známy košický podnikateľ Pavol Miškov, v čase dostavby štadióna viceprezident U. S. Steelu Anton Jura a štvrtým z kvarteta bol prvý prezident Košickej arény a v rokoch 2002 – 2008 a prezident hokejového klubu HC Košice Ľubomír Veme.
V júli 2021 vycúval z občianskeho združenia U. S. Steel, ktorý svoje podiely previedol na olympijskú eseročku Sport Event.
To isté urobil zakrátko aj Trebuľa, ktorý sa vzdal i členstva v správnej rade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári