KOŠICE. Služobný byt ako benefit od zamestnávateľa? V niektorých inštitúciách je to realita.
V Košiciach ide často o mestské byty, pričom mesto nemá so zamestnancami, ktorí v nich bývajú, nič spoločné.
Radnica má 32 bytov, ktoré využívajú umelci z divadiel či filharmónie, zamestnanci prokuratúry, Policajného zboru, súdu či pravoslávnej eparchie.
Ich nájom začal pred viac ako štvrťstoročím, doteraz sa žiadnemu vedeniu mesta nepodarilo zmluvný vzťah zrušiť.
Karaffa: Z čias šafárenia
Nájomné zmluvy pritom radní aj poslanci považujú za nevýhodné pre mesto.
„Takzvané nevypovedateľné zmluvy boli podpisované najmä v 90. rokoch za čias divokého šafárenia s mestským majetkom, kedy majetkový záujem mesta nebol pre volených predstaviteľov samosprávy na prvom mieste,“ približuje mestský poslanec a šéf majetkovej komisie Dominik Karaffa (nezávislý).
Zároveň podľa neho platí, že dlhé roky nebol záujem otvárať tieto pálčivé témy a nastaviť prenájom mestských nehnuteľností, nielen bytov, hospodárnejšie. „To je dôvod, prečo to máme na stole ešte v roku 2023.“
Aj preto bol témou ostatného mestského zastupiteľstva návrh uzavrieť rámcovú zmluvu na prenájom všetkých bytov, ktoré mesto prenajíma, na dva roky s možnosťou predĺženia o ďalšie dva roky.
To znamená, že po dvoch rokoch by sa mohli vrátiť samospráve.

Chcú ich získať rýchlejšie
Poslanec a šéf finančnej komisie Roman Matoušek (Košická strana) navrhol skrátenie na jeden rok s možnosťou predĺženia na rok, čo by proces vysporiadania sa s bytmi ešte zrýchlilo.
„Myslím si, že dva roky je dosť, aby mesto našlo spôsob ako vypovedať tzv. nevypovedateľné zmluvy.“
Ľuba Blaškovičová (nezávislá) však vyzvala poslancov, aby to nepodporili. V argumentoch sa dlhoročná košická herečka opierala o slabé platy v kultúre.
„Keď som pred 45 rokmi prišla do Košíc, nebyť toho, že mne a môjmu manželovi ako čerstvým novomanželom divadlo poskytlo byt, nebola by som tu ani ja, ani môj manžel a neurobili by sme to všetko pre toto mesto,“ hovorila aj o nebohom manželovi Petrovi Raševovi.
Obaja herci boli aj tvárami Nežnej revolúcie v roku 1989.
„Neviem, aké máte informácie o nástupných platoch umelcov, hlboko si vážim každú profesiu, ale žiaden začínajúci umelec nemá šancu utiahnuť komerčný nájom, preto máme obrovský problém získať do činohry, opery, baletu či filharmónie umelcov, ktorí nebudú robiť hanbu inštitúcii."
Blaškovičová dopĺňa, že sa s týmto problémom boria roky. „V Bratislave ostanú len kvôli tomu, že za pár slučiek v dabingu zarobia viac, ako je divadelný plat.“

Najviac má divadlo
Národné divadlo má k dispozícii 16 bytov, podľa Blaškovičovej v nich bývajú noví zamestnanci, ale aj zaslúžilí členovia divadla.
Ubytovanie však podľa nej dáva šancu najmä tým, ktorí prichádzajú na divadelné dosky z iných miest. Inak by si museli privyrobiť vyučovaním na základných umeleckých školách.
„Divadelný repertoár nie je na jednu sezónu, ani na dve, možno na šesť rokov, Chrobáka v hlave hráme 16 sezón. Určite nikto nebude obsadzovať človeka, ktorý nevie, či ostane,“ prihovárala sa Blaškovičová poslancom s tým, aby hlasovali za pôvodný návrh.
Miroslav Špak (nezávislý) však zdôrazňuje, že Národné divadlo Košice nemá nič spoločné s mestom, a benefit v podobe bytu by si skôr zaslúžili napríklad šoféri v Dopravnom podniku mesta Košice, terénni pracovníci alebo iní zamestnanci mesta.
„Nie je to o tom, že by sme konkrétnej profesii niečo zobrali, ale treba urobiť poriadok s bytmi, čo, kde, komu a za koľko dávame.“

Lörinc si radšej vyberie lekára ako umelca
Byty boli podľa Ladislava Lörinca (Košická strana) historicky pridelené inštitúciám, ktoré nemajú nič spoločné s mestom.
„A my tu každé zastupiteľstvo riešime, že nemáme peniaze na výtlky či 3500 na národnostné menšiny. Preto si skupina poslancov myslí, že s tým treba raz a navždy spraviť poriadok. Mesto je v zlej situácii spôsobenej vládou, aj vlastným šafárením a nemáme peniaze nazvyš, aby sme niekoho dotovali.“
Odporúča, aby náhradné ubytovanie riešil ich zriaďovateľ, v prípade Národného divadla Košice to je ministerstvo kultúry.
„Máme aj nedostatok lekárov, a ak si mám vybrať medzi lekárom a umelcom, lekár mi vie zachrániť život, vyberám si lekára,“ dôvodil Lörinc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári