KOŠICE. Športová migrácia je akousi súčasťou života tých, ktorí zápolia na futbalových trávnikoch, ľadových ihriskách, pod deravými košmi, na tenisových kurtoch, atletických dráhach...
Dnes je už úplnou samozrejmosťou a tí ambicióznejší sa bez zábran už v tínedžerskom veku presúvajú z jedného kontinentu na druhý. V 60-tych rokoch minulého storočia naši najúspešnejší športovci o takom niečom ani len nesnívali.
Veď ich prestupy vtedy napríklad z Košíc do Prahy, či z Bratislavy do Prešova sa mohli uskutočniť často len so súhlasom straníckych či štátnych orgánov. Aj preto medzi fanúšikmi vzbudzovali veľkú pozornosť a v kuloároch sa o nich vášnivo diskutovalo.
Niektoré z takýchto prestupov výrazne ovplyvnili ďalšie životné osudy ich aktérov. Tak napríklad futbalistu Jána Slosiarika za akúsi šarvátku na tanečnej zábave potrestal Slovan Bratislava tak, že ho – na maximálne jednu sezónu – ponúkol vtedajšej Lokomotíve Košice.
Pre objektívnosť musíme dodať, že „Šlosi“ bol vtedy najmladší zo skupiny belasých, ktorí sa vtedy do tej mely zapojili, nuž a ako to býva zvykom bol potrestaný ten najslabší.
Tento nekompromisný obranca sa po príchode do Čermeľa utešoval tým, že sa o niekoľko mesiacov vráti k Dunaju. Nakoniec mu však Košice prirástli k srdcu a od začiatku roka 1966 sú jeho trvalým domovom.
Začiatky s loptou na ulici
V tom istom období prišiel do metropoly východu hlavný aktér tohto príbehu Štefan Daňo. Mladý a veľmi talentovaný futbalista začínal tak, ako mnohé osobnosti tohto najobľúbenejšieho športu na celej planéte, s loptou na ulici.
V rodných Topoľčanoch, teda v meste, v ktorom i na jeho okolí vyrástla minimálne jedna jedenástka budúcich československých reprezentantov a približne päťdesiat prvoligistov, vrátane jeho.
Obaja, teda Daňo i Slosiarik, sa stretli v Čermeli začiatkom roka 1966, keď prišli pomôcť Lokomotíve VSŽ, nováčikovi v československej elitnej súťaži, zachrániť sa v nej. Spolu s nimi prišli aj Štefan Gyurek z Nitry a najmä Viliam Schrojf, ktorý bol na svetovom šampionáte 1962 v Čile vyhlásený za najlepšieho brankára majstrovstiev a zároveň držiteľa striebornej medaily z tohto podujatia.
Daňo bol jediný z tohto štvorlístka, ktorý dovtedy nepoznal chuť hry v I. československej lige. Či už v Topoľčanoch, alebo počas vojenčiny v Dukle Komárno, hrával iba v druholigových celkoch.
Prečo práve Košice?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári