Pri júnovom slávnostnom otvorení vynovenej mestskej športovej haly Stará jazdiareň avizovalo vedenie mesta Košice, že športovisko v širšom centre mesta bude plne funkčné v septembri. Termín bol zásadný hlavne kvôli začiatku viacerých ligových súťaží, v ktorých účinkujú košické športové kluby.
V polovici októbra je ligové dianie v plnom prúde, no kluby z metropoly východného Slovenska sa stále ponevierajú po školských telocvičniach. Medzi čakateľmi na návrat do bývalej Angels arény je aj ženský basketbalový tím Young Angels Košice, ktorý tam zažil svoje najslávnejšie časy.
Jeho generálny manažér DANIEL JENDRICHOVSKÝ priznal, že sa počas pôsobenia medzi európskou basketbalovou elitou hanbil za domovský stánok. Rekonštrukciu chváli, no dohoda s mestom o návrate sa nerodí ľahko. Naznačil, že ak sa klub z exilu v školskej telocvični po roku a pol nedostane, hrozí, že sa Košice z extraligy odhlásia.
V rozhovore sa dočítate:
- Čo spôsobilo pád košického ženského basketbalu,
- ako ohrozuje facebook ženský basketbal,
- ako sa naplnili očakávania smerom k renovácii haly,
- prečo je klub stále v školskej hale v Šaci,
- ako napredujú rokovania s mestom o návrate,
- kto sa stal mediátorom rokovaní,
- aké dôsledky môže mať exil v Šaci.
Košické basketbalistky boli niekedy výkladnou skriňou nielen košického športu, ale patrili aj medzi špičku európskeho ženského basketbalu. V akom stave sa nachádza klub dnes?
Good Angels skončilo svoju éru po zisku pätnásteho titulu majster Slovenska v nepretržitej sérii v máji 2018. Dôvodov bolo viac, no jedným z hlavných bola chýbajúca infraštruktúra. Už v roku 2016 sme sa nemohli prihlásiť do najprestížnejšej ženskej súťaže - Euroleague Women, pretože v Angels aréne sme nespĺňali podmienky a hrať zápasy v Steel Aréne bolo nad naše finančné možnosti.
Od septembra 2018 síce naďalej pôsobíme v ženskej extralige, no iba s mladými odchovankyňami našej akadémie a mladými americkými hráčkami, ktoré si chcú vybudovať meno. V akadémii máme v desiatich družstvách vyše 200 dievčat, a o kvalite našej práce svedčí, že aktuálne si náš dres oblieka 35 mládežníckych reprezentantiek.

Spomenuli ste chýbajúcu infraštruktúru v meste. No je ešte niečo, čo spôsobilo výrazný ústup z pozície?
Na Slovensku je podpora profesionálneho športu na najslabšej úrovni v rámci celej Európskej únie a s príchodom sociálnych sietí výrazne klesla aj cena reklamy. Málokto si uvedomuje, že konkurentom športových klubov sa stal Facebook, Youtube či Instagram. Nadnárodné firmy investujú do reklamy, ktorá je personalizovaná a výrazne menej investujú do športu.
V rokoch 2006 až 2017 sme boli schopní konkurovať ruským, tureckým či francúzskym klubom aj preto, že sme mali vo svojich radoch najlepšie slovenské hráčky a šťastnú ruku pri výbere cudziniek. Predaj televíznych práv a reklamy nám dokázal zabezpečiť slušný rozpočet. Tento trh však od roku 2015 neustále klesá.

Pred rokom a pol ste sa kvôli rekonštrukcii niekdajšej Angels arény sťahovali do školskej haly v Šaci, ktorá je od centra mesta vzdialená vyše 12 kilometrov. Napriek tomu, že sa mestskú halu v centre podarilo otvoriť v júni, ženský basketbal sa tam zatiaľ nevrátil. Očakávali ste, že váš pobyt v exile bude trvať takto dlho?
Boli sme zmierení s exilom. Vidina rekonštruovanej bývalej Angels arény, dnes Starej jazdiarne, bola motiváciou aj pri projekte rekonštrukcie haly v Šaci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári