Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach má šancu priniesť prelomovú zmenu v diagnostike a liečbe pacientok s rakovinou prsníka. Mohlo by to zachrániť 300 ľudských životov ročne a tisíckam ďalších pomôcť v rýchlejšom uzdravení.
Ústav intenzívne spolupracuje s vedcom PAVLOM ČEKANOM a jeho spoločnosťou MultiplexDX International na klinickej validácii testu na rakovinu prsníka. Testovanie určí správny subtyp rakoviny a zároveň na základe génových signatúr umožní ušiť každej onkopacientke liečbu na mieru. Na Slovensku žije okolo 30-tisíc žien s rakovinou prsníka, pričom podľa vedca toto číslo stúpa a vždy to tak bude.
„Máme každý rok medzi 2,5 až 3-tisíc nových pacientok. V úmrtnosti na toto ochorenie na počet obyvateľov patríme medzi tie horšie krajiny. Rakovina prsníka je veľmi vážny problém, s ktorým treba niečo spraviť,“ vysvetľuje vedec.
V rozhovore sa tiež dočítate:
- Či môže testovanie slúžiť aj pri prevencii;
- ako dlho takáto štúdia trvá;
- či budú môcť testy využívať aj gynekológovia v ambulanciách;
- prečo stojí rozsiahla štúdia 50 miliónov eur.
Východoslovenský onkologický ústav s vami a vašou spoločnosťou MultiplexDX International spolupracuje na klinickej validácii testu na rakovinu prsníka. O čo presne ide?
Ide o nový inovatívny test pre pacientky s rakovinou prsníka, ktorý vie pri ťažších subtypoch, ako je napríklad triple-negatívny karcinóm prsníka (tvoria približne 15 percent všetkých malígnych nádorov prsníka, pozn. red.) určiť, ktorá liečba by bola efektívna a účinná.
Zatiaľ ste test vyskúšali na 26 pacientkach. Ako presne to funguje? Čo týmto testom viete zistiť?
Ak pacientka neodpovedá na primárnu liečbu alebo sa rakovina vráti späť, onkológ sa môže chcieť o ochorení dozvedieť viac. Môže nám poslať biopsiu (odobratie malej vzorky tkaniva – pozn. red.) pacientky a my na biopsii vykonáme náš test. Skladá sa z troch častí. Prvá časť je vizualizačná, pri ktorej farbíme tkanivo a vizualizujeme ho. V druhej časti laserom vyrežeme len tú časť tkaniva, kde je tumor a ktorá je dôležitá pre diagnózu. Tretia časť je sekvenovanie, kde zisťujeme, o aký molekulárny profil rakoviny prsníka ide, o aký presný subtyp. Pozeráme sa na takmer 20-tisíc RNA biomarkerov a cez génové signatúry sa dívame na efektivitu liečiv, ktoré sú dostupné pre pacientku.
Čo sa deje potom? Viete potom personalizovať liečbu?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári