KOŠICE. V uplynulých dňoch nás vo veku 82 rokov opustil známy košický aktivista, bádateľ, cyklista a hlavne historik umenia Gabriel Kladek.
Pôsobil ako fotograf košického štúdia Slovenskej televízie a ako historik umenia odovzdával skúsenosti mladým fotografom na Škole umeleckého priemyslu.
Cez TV Naša sa viac ako desaťročie prihováral Košičanom svojimi Postrehmi z mesta, ktoré pomohli zachrániť nejednu kultúrnu či historickú pamiatku.

S neodmysliteľným bicyklom
Pre Košice okrem iného pracoval na projekte mesta s názvom „Súpis všetkých artefaktov na verejne prístupných miestach“.
Neustále nabádal k tomu, aby umenie a história mali v Košiciach dôstojné miesto.
„Ľudia ho poznali ako človeka, ktorý na svojom neodmysliteľnom bicykli takmer denne jazdil po centre mesta a poukazoval na rôzne nedostatky,“ spomína na Kladeka primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý).
Gabriel Kladek dostal v roku 1999 Cenu primátora mesta Košice.

Kolcun: Dobre, že ma kritizoval
Nadácia otvorenej spoločnosti ocenila Gabriela Kladeka Novinárskou cenou v roku 2007 za jeho osobnostný pohľad na chátrajúcu budovu Židovského kasína.
Počas Nežnej revolúcie sa aktívne zapojil do hnutia Verejnosť proti násiliu.
Po jeho rozpade však odmietol všetky ponuky vstúpiť do vznikajúcich politických strán.

Na historika si spomína aj najznámejší košický sprievodca Milan Kolcun.
„Gabriel Kladek bol neúnavný, priamy a nepodplatiteľný kritik. Jeho štýl bol briskný a neopakovateľný. Kritizoval i mňa, čo ma viedlo k zamysleniu sa nad kvalitou toho, čo robím. A to je dobre. Zachránil veľa pekného a hodnotného v Košiciach. Okrem pamiatok tu od neho zostáva aj mestský depozitár,“ povedal Kolcun.

Za zrušenie občianstva Stalinovi a Gottwaldovi
Bývalý mestský poslanec Martin Boritáš (KDH) tiež považuje Kladeka za výraznú osobnosť Košíc.
„Bol sčítaný, rozhľadený a zasadzoval sa za správne veci. Bol prvým iniciátorom, ktorý presadzoval zrušenie čestného občianstva Košíc Stalinovi a Gottwaldovi, čo sa nakoniec aj podarilo docieliť.“
Kladek je tiež autorom jednej z tabúľ s menami obetí invázie vojsk Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 do Košíc na Hlavnej 7 v Košiciach.

Na olympiáde mohol byť piaty na svete
Kladek ako vyštudovaný historik umenia bol v rokoch 1990 - 1992 asistentom prvého ponovembrového primátora Košíc Jána Kopnického.
Bol však aj výborným športovcom, dokonca reprezentantom Československa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári