KOŠICE. Košičania si môžu opäť adoptovať chodník a zarobiť. Mesto Košice informovalo, že spúšťa štvrtý ročník projektu Adoptuj chodník a zarábaj.
Registrácia sa otvorí 30. októbra pre tých, ktorí už v minulosti mali adoptovaný chodník. Pre nových záujemcov bude registrácia otvorená od 1. novembra.
Registrovať sa bude možné prostredníctvom mobilnej aplikácie Zimná údržba.
Chodník si môžu adoptovať ako Košičania, tak i osoby žijúce v meste, a následne sa zapoja do ručného odpratávania snehu a ľadu. Chodník, ktorý si adoptujú, by mal byť čo najbližšie k ich bydlisku, aby ho v prípade potreby mohli čo najskôr očistiť.

Náčinie musí mať záujemca vlastné
Úseky mávajú obvykle 30 až 35 metrov a plochu okolo 50 metrov štvorcových.
„Na adopciu je v mestských častiach Sever, Staré Mesto, Západ, Juh, Dargovských hrdinov, Sídlisko Ťahanovce a Nad jazerom zatiaľ určených 870 chodníkov, čo je oproti vlaňajšku nárast o šesť percent," informovalo mesto na svojom webe a dodalo, že záujemcovia od neho dostanú základné technické zabezpečenie i 50 kilogramov posypového materiálu.
„Metlu, lopatu, odhŕňač, prípadne ďalšie náčinie si už každý zaregistrovaný užívateľ aplikácie zaobstará vo vlastnej réžii," upozorňuje samospráva.

Odmena v apríli
Finančná odmena môže dosiahnuť 250 až 300 eur, bude to závisieť od počtu odpracovaných dní.
„Odmenou za pracovnú pohotovosť pre všetkých tých, ktorí si adoptovali a čistili chodníky aj v uplynulej sezóne, bude paušál vo výške 220 eur. Novozaregistrovaní dobrovoľníci dostanú 200-eurový paušál. K tejto sume sa pridá po päť eur za každý deň čistenie chodníka od snehu alebo ľadu, v minulej sezóne to bolo celkovo 11 dní," vysvetľuje mesto.
Odmenu bude vyplácať na budúci rok v apríli, a to na bankový účet.
Mesto Košice ale upozornilo, že ak si niekto adoptuje chodník až počas sezóny, ktorá trvá od 15. novembra do 15. marca, odmena za pracovnú pohotovosť sa mu zodpovedajúcim spôsobom skráti.

O nutnosti upratať informuje správa
Záujemcovia o adoptovanie chodníka si potrebujú stiahnuť bezplatnú aplikáciu Zimná údržba. Následne je potrebné, aby sa zaregistrovali a vybrali si chodník, ktorý chcú adoptovať.
„Aplikácia každému záujemcovi automaticky vygeneruje príkaznú zmluvu a zamestnanci mesta ju pripravia na podpis. Potom má tri pracovné dni na to, aby prišiel zmluvu osobne podpísať na magistrát mesta na Triede SNP 48 v Košiciach. Ak to za ten neurobí, úsek sa v aplikácii odblokuje na adopciu pre ďalšieho záujemcu," vysvetľuje mesto postup.
V zimnej sezóne bude aplikácia užívateľov SMS správou upozorňovať na to, že ich úsek treba vyčistiť. Keď výzvu prijmú, údržbu je potrebné vykonať do štyroch hodín.
„Vyčistenie chodníka sa dokladuje nahratím dvoch jeho fotografií pred začiatkom odpratávania a následne aj rovnakým počtom záberov po jeho skončení. Po odoslaní fotografií táto požiadavka zmizne. Následne v sekcii Odmeny si každý môže skontrolovať, či je vykonané vyčistenie chodníka v poriadku a či za daný deň dostane aj finančnú odmenu," priblížila samospráva.

Za úrazy zodpovedá mesto
Ak napríklad zo zdravotných dôvodov údržbu dobrovoľníci vykonať nemôžu, môže to urobiť náhradník, ktorého zaregistrovali v aplikácii.
„Ak ani tá nebude môcť, musí túto skutočnosť čo najskôr oznámiť mailom na zima@kosice.sk, aby pracovníci magistrátu mohli prostredníctvom zmluvných dodávateľov zimnej údržby zabezpečiť iný spôsob vyčistenia chodníka," uvádza mesto.
Podotklo tiež, že prípadné úrazy na vyčistených chodníkoch sú zodpovednosťou mesta, ktoré je správcom komunikácie.
„Mesto je pre takýto účel poistené," dodáva samospráva.
Projekt pozitívne vplýva aj na mestský rozpočet, vzhľadom na to, že rovnaká služba na vyčistenie 40 kilometrov chodníkov by samosprávu stála o 1,3 milióna eur viac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári