KOŠICE. Obce z okresu Košice–okolie, ktoré sa nachádzajú južne od metropoly východného Slovenska, sa pripravujú na očakávaný zvýšený dopyt po bývaní v lokalitách v blízkosti budúcej fabriky automobilky Volvo.
Viaceré z nich menia svoje územné plány tak, aby bolo možné rozšíriť na ich území výstavbu rodinných domov či bytoviek.
Nová výstavba pôjde zväčša na úkor poľnohospodárskej pôdy.
Podľa údajov z enviroportálu za posledných 12 mesiacov začala meniť svoju územnoplánovaciu dokumentáciu zhruba dvadsiatka dedín z celého okresu.
Medzi nimi aj Čaňa, Geča, Haniska či Kokšov-Bakša, ktoré sa nachádzajú v susedstve rozostavaného priemyselného parku pri Valalikoch.
V ňom sa má rozbehnúť výroba elektromobilov v roku 2026.

Obce rástli aj bez Volva
Podľa údajov Štatistického úradu prišli Košice medzi poslednými dvoma sčítaniami v rokoch 2011 a 2021 o vyše 11-tisíc obyvateľov.
Naproti tomu počty ľudí v okolitých obciach za to isté obdobie rástli.
Rovnako stúpal aj objem výstavby rodinných domov.
Projekt Košice 2.0, na ktorom participuje košická radnica spolu s ďalšími partnermi, zverejnil vlani analýzu, podľa ktorej pribudlo vo Valalikoch za sledované desaťročie 201 bytových jednotiek v rodinných domoch, v susednej Haniske 72 a v Kokšove-Bakši 69.
Najrýchlejšie však rástla najľudnatejšia dedina okresu Čaňa, v ktorej bolo dokončených v rodinných domoch 302 bytov.
Dáta podľa zverejnenej analýzy naznačujú, že „rast priľahlých obcí je hnaný prisťahovalectvom smerovaným ako zvnútra mesta, tak z iných obcí na východe Slovenska“.

Starosta: Dopyt sa po výstavbe zvýši
Dediny očakávajú, že dopyt po bývaní sa s postupným rozbiehaním priemyselného parku ešte zvýši.
Obec Kokšov-Bakša, v ktorej má trvalý pobyt necelých 1 300 obyvateľov, rozbehla proces zmien a doplnkov vo svojej územno-plánovacej dokumentácii na jeseň 2023.
Starosta Mikuláš Hudák (Smer) pripomenul, že proces je ešte len na začiatku.
„Čaká nás niekoľko kôl pripomienkovania. Je tam návrh na to, aby sa mohli stavať rodinné, ale aj bytové domy. Tieto nové plochy na bývanie by mohli slúžiť aj pre budúcich zamestnancov automobilky,“ reagoval Hudák.
Avšak podľa jeho slov s prípravou aktuálnych zmien a doplnkov začal úrad ešte pred ohlásením investície.
„Dopyt prišiel od domácich obyvateľov. Niektorí mladí si chcú stavať vlastné bývanie, postupne sa vracia aj časť ľudí, ktorí doteraz pracovali v zahraničí,“ povedal starosta.
Obec však očakáva, že počet obyvateľov sa v nasledujúcich rokoch zvýši, a to aj v súvislosti s rozostavaným priemyselným parkom.
„Rátať môžeme s počtom nových obyvateľov na úrovni 200 až 400. Ale nebude to za rok ani za dva, základom je postupný rozvoj obce. Poznáme prípady, keď sa dediny dostali do problémov, pretože neboli pripravené na nárazový rast obyvateľstva. Prejaví sa to hlavne v doprave, problémy začnú aj s umiestňovaním detí do škôlky a školy. Nie je to iba o tom, že obec umožní postaviť nové domy a byty, a je hotovo,“ doplnil Hudák.

Obavy z bytoviek
Podľa jeho slov obec reagovala na investíciu iba tým, že do zmien a doplnkov územného plánu vložila možnosť stavať bytové domy.
„V územnom pláne je pripravený priestor aj pre menšie bytové domy. Uvidíme, ako sa k tomu postavia domáci obyvatelia, sám som zvedavý, ako to vyhodnotia. Chápem, že nie každý chce mať za záhradou bytovku, škôlku alebo ihrisko,“ uviedol Hudák.
Upozornil, že v neďalekej Haniske obyvatelia výstavbu bytových domov navrhovaných v rámci zmien územného plánu odmietli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári