KOŠICE. Okolo vedenia Správy ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK) sa v poslednom období vyskytuje stále viac advokátov.
Má to priamy súvis aj s problematickými zákazkami, ktoré sa stali i predmetom záujmu orgánov činných v trestnom konaní či kontrolných inštitúcií.
Obhajkyňou aktuálne väzobne stíhaného generálneho riaditeľa krajských cestárov Antona Trišča je napríklad advokátka, ktorej exmanžel má so svojou advokátskou kanceláriou uzavretú so správou ciest zmluvu na poskytovanie právnych služieb.
V zákulisí sa tiež hovorí, že do Triščovej obhajoby v kauze podozrivého nákupu desiatich posypových nadstavieb by sa mohol zapojiť jeden z najvplyvnejších slovenských advokátov.

V najbližších dňoch má Najvyšší súd SR rozhodnúť o sťažnosti obvineného cestárskeho šéfa voči uzneseniu z predminulej nedele o jeho vzatí do väzby.
Za mrežami sa ocitol po tom, ako ho pred necelými dvoma týždňami obvinil vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), Odbor Východ pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku v jednočinnom súbehu so zločinom machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.
Predseda KSK Rastislav Trnka (nezávislý) predtým celé mesiace vehementne obhajoval svojho podriadeného a ostro vystupoval proti snahám o jeho zosadenie z funkcie.
Zrazu na štvrtok zvolal mimoriadne krajské zastupiteľstvo s návrhom na odvolanie Trišča.
Špekuluje sa, že by za tým mohla byť aj snaha vylepšiť šance šéfa cestárov na zrušenie väzobného stíhania.

Vo väzbe ho chcú z kolúznych i preventívnych dôvodov
Ako vyplýva z písomného vyhotovenia uznesenia sudkyne pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Pamely Záleskej, vyhovela návrhu prokurátorky Úradu špeciálnej prokuratúry na vzatie Trišča do väzby pre obavu z možného ovplyvňovania svedkov (tzv. kolúzna väzba) a pre obavu z pokračovania v trestnej činnosti (tzv. preventívna väzba).
Prokurátorka prezentovala dôvodnú obavu, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených. Musia totiž ešte vypočuť viacero Triščových podriadených. Sú medzi nimi aj takí, ktorí pracovali s posypovými nadstavbami.
Uviedla tiež potrebu zabezpečiť listinné podklady, ktoré by mohol obvinený zo svojej pozície „zničiť“ alebo pozmeniť.

Je podľa nej aj dôvodná obava, že Trišč bude pokračovať v trestnej činnosti, a to predovšetkým súvisiacej s verejnými obstarávaniami.
Za nezanedbateľný označila aj fakt, že je už trestne stíhaný pre zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Je totiž od februára obvinený v teplomerovej časti spoločného trestného konania, ktoré sa vedie pre kauzy predražených nákupov prechodových bezkontaktných teplomerov a štyroch tatroviek na zimnú údržbu.
Aj Záleská preto konštatovala, že „sa nemusí v danej veci jednať o exces v jeho správaní, ale o zabehnutý spôsob profitovania a získavania peňažných prostriedkov nedovoleným spôsobom“.
Takisto videla dôvodnú obavu, že by v prípade ponechania na slobode mohol ovplyvňovať výpovede spoluobvineného exzamestnanca z vedenia správy ciest Juraja G. i hierarchicky nižšie postavených svedkov, alebo napríklad „zahladzovať stopy prostredníctvom udeľovania príkazov a pokynov pre osoby, ktoré by za odplatu alebo v dôsledku ekonomickej či inej závislosti boli ochotné alebo prinútené takúto formu pomoci mu poskytnúť“.

Pomôže mu odchod z funkcie dostať sa spoza mreží?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári