V súvislosti s tragédiou na Základnej škole v Parchovanoch, kde žiak skočil počas prestávky zo strechy školy a zraneniam podľahol, hovorí jeho rodič, že bol šikanovaný spolužiačkami. Tento prípad otvoril diskusiu aj o tom, ako šikanu na škole riešiť a či je možné si ju nevšimnúť.
Oslovili sme odborníčky z Centra poradenstva a prevencie v Košiciach. Psychologičky MARCELA PRAVDOVÁ a MÁRIA HORVÁTHOVÁ sa nevyjadrovali k tomuto konkrétnemu prípadu, ale odpovedali na všeobecné otázky o tom, ako by mali rodičia či učitelia reagovať, keď zistia, že je v škole dieťa šikanované.
Vysvetľujú napríklad to, že ak sa rodičia dozvedia o šikanovaní dieťaťa, nemali by to riešiť sami tak, že osobne konfrontujú žiakov, ktorí v škole ich deti šikanujú. Po takomto zásahu sa totiž môže šikanovanie ešte viac vystupňovať.
„Je nutné vždy obeť ochrániť. Až dôkladným odborným prešetrením podozrenia zo šikanovania sa môže situácia komplexne riešiť, lebo obetí môže byť v danom prostredí viac, a takisto aj agresorov. Rodič nemá možnosť takto komplexne situáciu zmapovať,“ hovoria.
V článku si tiež prečítate
- Čo robiť, ak dieťa odmietne prestúpiť na inú školu,
- aké kroky by mal zvoliť triedny učiteľ,
- či sa stretávajú častejšie s tým, že spolužiakov šikanujú dievčatá,
- či je možné, že o šikane na škole nikto nevie.
Ak príde za rodičmi dieťa, ktoré v škole čelí šikane, čo môžu spraviť?
V prvom momente musia dieťa pokojne vypočuť a podporiť ho, že mu pomôžete vyriešiť problém. Je veľmi dôležité, aby sa dieťa cítilo v bezpečí, a malo pocit dôvery.
Sú nejaké konkrétne kroky, ktoré by mali po takomto rozhovore nasledovať?
Dôležité je zachovať pokoj a snažiť sa čo najskôr informovať školu. Povedať o tom triednemu učiteľovi, vedeniu školy či výchovnému poradcovi. Je dôležité oboznámiť zamestnancov školy o tom, že sa niečo deje.
Na začiatku ide o podozrenie na šikanovanie a je nutné to prešetriť. Odporúčame osobnú návšteva rodiča v škole, kedy sa vyhotoví písomný záznam zo stretnutia s podrobným popisom ťažkostí dieťaťa a s odporúčaniami na intervenciu. Riaditeľ školy má v kompetencii poveriť riešením intervenčný tím v škole.

Aké sú ďalšie úlohy riaditeľa, keď sa zistí, že je dieťa v škole šikanované?
Okrem toho, že zostaví a poverí riešením intervenčný tím, informuje napríklad aj externé inštitúcie, ako je centrum pedagogicko-psychologického poradenstva či úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Ich činnosť pravidelne vyhodnocuje.
Riaditeľ musí zabezpečiť optimálne podmienky v škole na vyšetrenie prípadného šikanovania a komunikovať o stave riešenia so zákonnými zástupcami.
Kedy by mali rodičia vážne premýšľať nad tým, že by dieťa malo ísť preč zo školy?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári