KOŠICE. Mohla to byť pre nich životná zákazka. Slovenský pavilón na prestížnu výstavu Expo v Dubaji 2020 nakreslil tím košických architektov.
Trojica autorov z Atrium Architekti / Košice chcela na medzinárodnej expozícii vytvoriť Clouds of Thoughts, teda mraky myšlienok.
V Dubai World Central v Jebel Ali mala Slovensko reprezentovať ľahko postaviteľná a demontovateľná sústava lodných kontajnerov.
Vizuál mrakov malo navodiť 77 napnutých bielych látok, perforovaných tak, aby vzájomne vytvorili vizuálne bohatý priestor.
Za tvorivý tím vtedy vravel architekt Michal Burák o veľkom záväzku, keďže Expo zhodnotil ako olympiádu, na ktorej sa zúčastňuje celý svet s tým najlepším, čo doma má.
„Celá plejáda architektonických celebrít z celého sveta navrhuje pavilón svojej krajine,“ konštatoval Burák.
Času bolo viac, ale skončilo sa to prenájmom
Architekti vyhrali zákazku ešte v roku 2018 za ministra hospodárstva Petra Žigu (vtedy Smer, dnes Hlas).
Pod jeho vedením rezort o rok neskôr s nimi zmluvu zrušil. Dôvodil nedodaním kompletnej projektovej dokumentácie.
Burák pre Korzár v roku 2020 oponoval s tým, že ministerstvo od kontraktu odstúpilo účelovo.
Podľa vtedajšieho vyjadrenia architekta sa tak stalo po odovzdaní celého projektu, pričom rezort to urobil, aby „realizačný projekt nemusel zaplatiť“.

Zámer ostal na papieri aj po zmene vlády a nástupe Richarda Sulíka (SaS) za ministra hospodárstva.
Pre celosvetovú pandémiu covidu organizátori preložili Expo z pôvodného termínu od 20. októbra 2020 do 10. apríla 2021 na 1. október 2021 až 31. marec 2022.
Rezort pod Sulíkovým vedením nakoniec rozhodol, že Slovensko si výstavné priestory v Dubaji prenajme.

Kontrola vraví o zlyhaní štátu
Dnes sa projekt z Košíc skloňuje v správe Najvyššieho kontrolného úradu ako „zmarená investícia“ a ukážka „zlyhania štátu“ v kauze Expo Dubaj.
Kontrolóri konštatovali, že za vypracovanie architektonickej štúdie a projektovej dokumentácie na nezrealizovaný pavilón zaplatilo ministerstvo hospodárstva 115 500 eur, čím „nehospodárne vynaložilo verejné prostriedky.“
Hodnotili tiež, že rezort mal dosť času, konkrétne dva roky na to, aby výstavbu pavilónu podľa predlohy Košičanov zrealizoval.
Prenájom výstavných priestorov od organizátorov vyšiel štátnu kasu na 3,4 milióna eur bez DPH.
Nájomné tvorilo 40 percent z rozpočtu necelých 8 miliónov, určeného pre slovenskú reprezentáciu v Dubaji.
Náklady na výstavbu slovenského pavilónu vrátane interiéru v čase, keď ho mali projektovať košickí architekti, boli odhadované na približne 3,5 milióna.
Burák teraz nechcel pre Korzár reagovať na postup ministerstva, ani hodnotiť výsledky kontroly.
Sulík: Rezort nekomunikoval, o pozemok sme prišli
Šéf liberálov sa počas utorkovej mimoriadnej schôdze parlamentu obhajoval, že keď prišiel do úradu, tak o medzinárodnej expozícii nenašiel nič, okrem architektonickej štúdie.
„V tom čase sa malo Expo Dubaj začínať o šesť mesiacov neskôr. Spojili sme sa s ľuďmi z Expo a dozvedeli sme sa, že rezort nekomunikoval v poslednej fáze a že sme o pozemok slovenského pavilónu prišli. Táto štúdia bola úplne zbytočná.“
Preto podľa Sulíka už potom Slovensko nemalo inú možnosť ako prenájom.
Žiga, súčasný podpredseda parlamentu za Hlas, na otázky Korzára zatiaľ neodpovedal.
Rezort hospodárstva sa už pod súčasným vedením ministerky Denisy Sakovej (Hlas) pripravuje na ďalšiu medzinárodnú výstavu Expo 2025 Osaka.
Hovorkyňa ministerstva Mária Pavlusík nereagovala na otázku, či by mohol pavilón Clouds of Thoughts, za ktorého štúdiu už štát zaplatil 115-tisíc, reprezentovať našu krajinu v Japonsku.

Auto z Košíc za 648-tisíc prepravili za 70-tisíc
Sulík v Dubaji odhalil prvý slovenský automobil na vodík v športovom prevedení, nazývaný aj vodíkový hyperšport MH2.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári