Dobové články sme ponechali s pôvodným pravopisom.
Dôležitá kultúrna otázka Košíc
Knižnica bývalej právnickej akadémie.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach prejednávalo na poslednom zasadnutí medzi iným tiež dôležitú otázku knižnice bývalej právnickej akadémie. Objavili sa totižto povesti, že táto knižnica má sa preniesť celá alebo z čiastky do Prahy, resp. Bratislavy.
Celá košická verejnosť zaujíma sa touto otázkou a stojí za tým, že knižnica musí zostať v Košiciach. Bol preto jednomyseľne prijatý návrh terajšieho predsedu mestskej kultúrnej komisie, aby mestské zastupiteľstvo podniklo všetky potrebné kroky za tým cieľom, aby knižnica bola zachovaná pre mesto Košice a ďalej, aby mesto zo svojich prostriedkov poskytlo menovanej knižnici pevnú ročnú subvenciu.
Kultúrnej komisii bolo uložené, aby túto otázku dôkladne prejednala a predostrela mestskému zastupiteľstvu patričné striktné návrhy.
K informácii košického obyvateľstva podávame v krátkosti históriu bývalej právnickej akadémie aj knižnice. Košickú právnickú akadémiu založili jezuiti v roku 1650 z iniciatívy jágerského premonštrátskeho biskupa Benedikta Kisdyho. Ústav jestvoval do roku 1777 ako „Jezuitská univerzita“ s knižnicou, ktorú taktiež založili Jezuiti.
Keď bol roku 1660 rozpustený rad dominikánsky, pripadla jeho menšia knižnica tiež knižnici „Jezuitskej univerzity“. Táto univerzita bola roku 1799 pomenovaná „Kráľovskou katolíckou právnickou akadémiou“ a bola až do roku 1892 spoločne s premonštrátskym gymnáziom spravovaná Katolíckym a náboženským študijným fondom. Roku 1892 bola univerzita zoštátnená a knižnica rozdelená medzi štát a premonštrátske gymnázium.
Štát poskytoval od roku 1892 ročnú podporu na rozmnoženie tejto knižnice a aj mesto Košice prispievalo ročnou čiastkou 600 korún. Knižnica tak vzrastala na veľkú prvotriednu bibliotéku, ktorej dnešná hodnota činí asi 4 000.000 - 5 000.000 Kč. Obsahuje nielen spisy právnické, ale aj dejepisné, sociologické, národohospodárske, filozofické, filologické, teologické aj beletriu a to v jazyku latinskom, maďarskom, nemeckom a slovenskom.
Menovite bola v dobe od prevratu zakúpená pečlivosťou terajšieho knihovníka pána Dr. Černého (Emil Černaj, pozn. autora) z prostriedkov poskytnutých ministerstvom národnej osvety, celá slovenská doterajšia literatúra. Postupne bude zakupovaná tiež česká literatúra, pokiaľ ovšem budú v ruke prostriedky.
Ako vidno, knižnica právnickej akadémie nie je čisto právnická, ba tiež nie čisto vedecká a preto má košická verejnosť záujem na tom, aby bola pre Košice zachovaná. V Košiciach je veľké procento inteligentného obyvateľstva, sú tu aj rôzne úrady, ktoré často knižnicu potrebujú.
Mestské zastupiteľstvo bude knižnicu podporovať pevnou ročnou čiastkou, ktorá bude prijatá už do rozpočtu na rok 1924. Knižnica bude tak základom budúcej obecnej knižnice, ktorú je mesto povinné zriadiť podľa zákona. Knižnica je verejná a je povinnosťou košického obyvateľstva všetkých vrstiev, aby četnou návštevou dokumentovalo, že knižnica je v Košiciach skutočne potrebná a pre Košice zachovaná byť musí.
Z košického denníka Slovenský východ, 5. december 1923
Zavraždili richtára Kavečian
Zastrelený v lese neznámymi páchateľmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári