KOŠICE. Policajti získali vyhradené parkovacie miesta na Puškinovej ulici v Košiciach za zvláštnych okolností, tvrdí mestský poslanec a šéf majetkovej komisie Dominik Karaffa (nezávislý).
Vysvetľuje, že v polovici novembra sa nestačil čudovať, keď po tretíkrát videl na Puškinovej ulici umiestnenú značku vyhradených parkovacích miest pre políciu.
V priebehu tohto roka boli totiž značky z jeho iniciatívy dvakrát odstránené, ale sú tam znovu, hovorí poslanec.
Rád by sa vraj dozvedel, na základe koho rozhodnutia a akého zdôvodnenia tam značky opätovne pribudli.
„Rozumiem, že policajti sú frustrovaní z toho, že musia platiť za parkovanie, ale taký je život,“ komentuje Karaffa s tým, že takýmto krokom sa mesto pripravuje ročne len na Puškinovej ulici o tisíce eur.
Mesto vs. štát
Podľa Karaffu sú na Puškinovej ulici dve budovy Ministerstva vnútra SR.
Neprekáža mu vraj samotný fakt, že policajti majú vyhradené miesta, ale chce, nech za ne mestu riadne platia.
Dodáva, že štát by mal peniaze na tento účel nájsť.
V tejto súvislosti napríklad pripomína, že ministerstvo vnútra nechce dať mestu kúpalisko Červená hviezda.
„Štát dlhodobo odmieta previesť pozemky a stavby do vlastníctva mesta Košice. Pritom sám sa o ne nestará a hovorí, že peniaze na takýto účel ani nemá. Stará sa mesto. Na druhej strane štát požaduje niečo od mesta. No tak, keď nastala taká ekonomická situácia, je čas vyrovnať vzťahy."
Spomína aj ďalší nedávno medializovaný problém polícia vs. mesto.
„Sťažujú sa policajti z Moyzesovej ulice, že oni, chudáci, hlavne tí, čo dochádzajú do Košíc, budú musieť platiť parkovné. No buď nemusia chodiť autom, alebo máme pri Steel aréne parkovací dom, ktorý je prázdny, môžu parkovať v ňom,“ vraví Karaffa.

Vidí rozpor
V prípade vyhradených parkovacích miest pre políciu na Puškinovej nastala podľa Karaffu zmena na dopravnom dispečingu mesta, ktorý zasadá každý štvrtok.
Prerokúvajú na ňom návrhy mestských častí, mesta, fyzických a právnických osôb na rôzne dopravné zmeny a značenie.
„Na dispečingu síce prijali zmenu, ale tú niekto zrealizoval bez toho, aby o nej rozhodlo mesto Košice ako cestný správny orgán v zmysle zákona.“
Poslanec tvrdí, že značky osadilo mesto, nie polícia.
„Zatiaľ nemám od mesta žiadnu oficiálnu odpoveď. Sú ticho, lebo išli v rozpore s pravidlami. Policajti si značky sami neosadili, pribudli so súhlasom zamestnanca mesta, ale nie so súhlasom cestného správneho orgánu,“ zdôrazňuje Karaffa.
Pripomína, že predtým odstránili staré značky na základe stanoviska z januára.
„Pôvodné zvislé dopravné značenie malo byť určené ešte pre obvodné oddelenie Policajného zboru, ktoré v priľahlej budove už nesídli a celá budova chátra. Zamestnanci mesta na základe môjho podnetu vyhodnotili vyhradenie parkovacích miest pre políciu ako nepotrebné," opisuje, v čom bol vtedy problém.
Po podnete Karaffu v januári značenie odstránili, ale podľa jeho slov sa potom dozvedel, že na dopravnom dispečingu značky opäť schválili a znovu osadili.
Žiadal odpoveď, prečo sa tak stalo, a vraví, že na odporúčanie dispečingu malo mesto ako cestný správny orgán vydať rozhodnutie, čo však neurobilo. „Žiadne rozhodnutie nevydávali, len značky osadili a potom stiahli. Takto sa to nerobí," tvrdí poslanec.

Magistrát: Rozhodnutie sme vydali
Mesto reaguje, že Karaffa má pravdu, že značky tento rok už dvakrát odstránili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári