KOŠICE. Dostať sa s prevádzkou na vianočné trhy je pre podnikateľov v gastrosektore výnimočná príležitosť.
V stánku na Hlavnej ulici však zrejme predáva občerstvenie aj iná firma než tá, ktorá uzavrela nájomnú zmluvu s mestom.
Ide práve o medializovaný stánok, kde návštevník z Bratislavy Tomáš Smutný zaplatil nedávno za tri cigánske v žemli s prílohami a nápojom spolu 50 eur.
Problémom bol podľa neho pokladničný bloček, ktorý mal obsahovať fiktívnu premrštenú gramáž krkovičky aj ďalšie položky, ktoré nesedeli s reálnou objednávkou.
So známymi si dali jednu cigánsku s krkovičkou a dve s kuracím mäsom, no zaúčtovali im 400 gramov grilovanej krkovičky a rovnaké množstvo grilovaného kuracieho mäsa spolu za dve zvyšné cigánske, hoci mäsa mali všetci rovnako.
Podľa položiek na bločku tak stála jeho cigánska s prílohami viac ako 20 eur.

Mesto dalo podnety kontrolným orgánom
Radnica reagovala na prípad, ktorý zviditeľnil košické vianočné trhy na celom Slovensku, podaním podnetov regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, Slovenskej obchodnej inšpekcii a Finančnej správe, aby predajcu preverili.
Finančná správa si vyžiadala od mesta ako organizátora trhov a prenajímateľa predajných miest zoznam jeho nájomcov.
Na pokladničných bločkoch zo spomínaného stánku figuruje firma Edisan.
Tá však nemá žiadnu zmluvu s radnicou.Mesto totiž na toto predajné miesto uzavrelo zmluvu so spoločnosťou Swinpet.
A tá istá firma má zmluvu aj s Mestskými lesmi na nájom dreveného stánku.
Súčasťou zmlúv sú aj podmienky, že nájomca nie je oprávnený dať predmet prenájmu ďalej do podnájmu tretej osobe.
V opačnom prípade má prenajímateľ, teda mesto, právo od zmluvy odstúpiť.
Rovnaká adresa aj mená
Obe firmy majú sídlo na tej istej košickej adrese.
V Edisane, ktorý vydáva pokladničné bločky, bola donedávna spoločníčkou Božena Petriková z Košíc a nahradil ju Gabriel Lach zo Sene.
Vo Swinpete, ktorý má nájomné zmluvy na miesto a stánok, zas figurujú Košičania Štefan a Marián Petrikovci, zrejme rodina.
Tomáš Smutný sa po analýze svojho prípadu s cigánskou čuduje, prečo je vôbec povolené predávať na trhu firme, ktorá nemá priame povolenie od magistrátu.
Toho sme sa spýtali, prečo ako organizátor trhov a prenajímateľ predajných miest sám nezasiahne a neskontroluje trhové miesto a stánok, ktoré má v nájme jedna firma, ale bez zmlúv s mestom a Mestskými lesmi ho asi prevádzkuje iný subjekt, keďže ten vydáva pokladničné bločky.
„Mesto Košice nie je kontrolným orgánom a zo zákona nemôže na rozdiel od niektorých štátnych orgánov ukladať pokuty. Takisto nemôžeme odstupovať od zmlúv na základe statusov a diskusií na sociálnych sieťach,“ reagoval hovorca košickej radnice Dušan Tokarčík.
Mesto zatiaľ nechce povedať, či nájomca porušuje nájomnú zmluvu.
Vraj čaká na stanoviská orgánov, na ktoré sa obrátil, a ešte ich nemá.
„Ak bude preukázané pochybenie, porušenie zmluvy či nekalé praktiky predmetného stánku, budeme konať v zmysle uzavretej zmluvy a zverejnených podmienok pre účasť predajcov na Vianočných trhoch 2023,“ tvrdí mesto.
Druhá firma by podmienky mesta nesplnila
Firma Edisan by sa zrejme ani nemohla uchádzať o prenájom, lebo za posledných šesť rokov vykazuje nulové tržby, pričom nevykonávala prakticky žiadnu činnosť.
Podľa podmienok mesta však musí uchádzač o predaj jedla vykonávať túto činnosť nepretržite minimálne dva roky a celoročne pôsobiť v gastronomických službách.
Radnica pri prenájme na predaj počas Vianoc podľa Tokarčíka skúma ešte aj to, či zmluvný partner má voči mestu splnené finančné záväzky a nie je jeho dlžníkom.
Lenže mesto skúmalo spoločnosť Swinpet a nie Edisan.
„Firma Swinpet nemala voči mestu žiadne nesplnené záväzky a spĺňala podmienky na prenájom miesta. Mesto Košice musí počkať na oficiálny záznam z kontroly. Ak sa na základe záznamu z kontroly preukáže, že boli porušené zmluvné podmienky, pristúpime k sankciám,“ uviedol hovorca.
Kým sme sa nespýtali, inšpektori tam neboli
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach informoval, že počas vianočných trhov každoročne vykonáva v stánkoch s poskytovaním rýchleho občerstvenia a nápojov štátny zdravotný dozor a úradnú kontrolu potravín.
A to aj v rámci mimoriadnych kontrol nariadených Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a taktiež na základe podnetov.
„Aj v tomto období sú realizované mimoriadne kontroly spojené s odbermi pokrmov na laboratórne skúšky v týchto stánkoch denne - počas dňa, v popoludňajších a večerných hodinách. Hromadné podujatie bolo tak ako predchádzajúce roky aj tento rok oznámené tunajšiemu úradu mestom Košice s priloženým zoznamom účastníkov. Do toho času sme nezistili prevádzkovanie účastníkmi mimo tohto zoznamu,“ hovorí vedúca odboru hygieny výživy Eva Gajancová.
Dodala, že v rámci doterajších kontrol nezistili závažné nedostatky, okrem jedného prípadu.
V stánku s prípravou a predajom pokrmov rýchleho občerstvenia totiž odhalili nesprávnu manipuláciu s pokrmami, čo vyriešili v blokovom konaní pokutou.
"Kontroly zamerané na statočnosť predaja (vydávanie bločkov, dodržanie gramáže...) tunajší úrad nie je kompetentný vykonávať. Takéto kontroly má v kompetencii Slovenská obchodná inšpekcia," zdôrazňuje Gajancová.
Riaditeľka košickej pobočky Slovenskej obchodnej inšpekcie Silvia Gazdová Korzáru napísala, že až do našej otázky žiadnu kontrolu v stánkoch na košických vianočných trhoch nevykonali.

Mesto porušenie nezistilo, čaká na výsledky iných
Finančná správa sa vyjadrila, že colníci vykonávajú na vianočných trhoch štandardné kontroly.
Na otázky ku konkrétnemu prípadu však neodpovedala.
Verejnosť vyzýva, aby si stiahla novú aplikáciu ePeňaženka.
Tá umožňuje overenie pravosti pokladničných dokladov a ich ukladanie kvôli reklamácii.
„Jej cieľom je zefektívnenie nahlasovania podvodných konaní pri evidovaní tržby prostredníctvom pokladnice e-kasa klient. Používateľ pomocou aplikácie naskenuje QR kód z pokladničného dokladu, ktorý je overený voči systému e-kasa. Aj v tomto prípade by jej využitie bolo na mieste a zabránilo by nedorozumeniam, pretože pokladničný doklad by bol jednoznačne preverený,“ radí Finančná správa.
Firmy Edisan ani Swinpet na opätovné otázky Korzára zatiaľ neodpovedali.
Mesta sme sa však napokon predsa ešte raz spýtali, či naozaj musí iba čakať na výsledky kontrol iných subjektov a či ako prenajímateľ mestského trhového miesta skutočne nemá kompetenciu skontrolovať ani to, či na ňom predáva jeho zmluvný partner - nájomca alebo niekto iný, s kým nemá žiadny právny vzťah.
"Mesto nie je v tejto oblasti kontrolný orgán a nemá ani také kompetencie. To, čo môže mesto skontrolovať, je pravidelne kontrolované - teda zmluva a povolenie na predaj. Bločky kontroluje Finančná správa, ktorej mesto poskytlo aj všetky údaje, a čaká na výsledok kontroly," reagovalo tlačové oddelenie košického magistrátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári