KOŠICE. Vedenie radnice chce vrátiť niektorým motoristom možnosť prenajímať si vyhradené parkovacie miesta.
V súčasnosti môžu dostať výnimku pri žiadosti o vlastné stojisko iba ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP).
Čiastočným opätovným zavedením prenájmov parkovacích plôch sa bude zaoberať mestské zastupiteľstvo v utorok.
Magistrát k tomu dotlačil nedostatok financií v mestskej kase.

Vyhradené parkovanie stopli v roku 2021
Dlhé roky patrili modré značky „P-RÉSERVÉ“ s dodatkovou tabuľou, pre koho je miesto vyhradené, k bežnému koloritu parkovísk po celých Košiciach.
Zmena nastala po prijatí Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o výkone správy pri osobitnom užívaní miestnych a účelových ciest v polovici roka 2021.
Po skončení platnosti povolení na vyhradenie parkovacieho miesta začal magistrát tieto značky postupne odstraňovať.
Vedenie mesta na čele s primátorom Jaroslavom Polačekom (nezávislý) považovalo v tom čase za najväčší problém mimoriadne veľký dopyt po vyhradených parkovacích miestach.
Osobitne od osôb so zdravotným postihnutím, pre ktoré je vyhradené parkovanie bezplatné.

Neefektívne využitie prenajatých miest
„Treba si uvedomiť aj hodnotu tohto nefinančného benefitu. Zatiaľ čo poplatok respektíve daň mimo regulovanej zóny plateného parkovania predstavuje sumu 500 až 600 eur ročne, v platenej zóne to predstavuje 1000 až 1500 eur. Záujemcov neubúda. Vzhľadom na veľký dopyt a nízku ponuku sú ochotní platiť aj viac, ako ustanovujú daňové predpisy mesta,“ reagoval v tom čase magistrát.
Vysoké počty reálne vyhradených stojísk sťažovali parkovanie ostatným obyvateľom.
„Miesto vyhradené pre konkrétne evidenčné číslo vozidla je z veľkej časti v priebehu dňa prázdne. Podľa koncepcie pre mesto Košice vypracovanej v roku 2013 ich užívatelia v reálnom čase využívajú v priemere na 30 percent,“ vysvetľovala samospráva pred tromi rokmi.
V roku 2021 boli príjmy Košíc z tejto činnosti na úrovni niečo cez 300-tisíc.

Mesto pritlačila núdza
Čo teda rozhodlo o zmene postoja mesta?
V dôvodovej správe uviedlo, že rušenie vyhradených parkovacích miest bolo z odborného hľadiska želaným stavom, no jeho výsledkom je výpadok príjmu.
Tvrdí, že vie o záujme súkromných užívateľov, ktorí sú ochotní zaplatiť za vyhradené parkovanie podstatne viac, ako je daň za užívanie verejného priestoru.
„Preto sa navrhuje zaviesť do VZN všeobecnú výnimku zo zákazu vyhradeného parkovania tak, aby mesto mohlo „súťažiť“ o vyhradené parkovacie miesta, s cieľom maximalizovať hospodársky profit, ktorý sa použije na financovanie iných nevyhnutných verejnoprospešných úloh mesta,“ píše sa v dokumente pre poslancov.
Magistrát priznáva, že ide o čiastočne nekoncepčný krok, vyvážiť by ho mala ekonomická stránka veci.
S riešením prichádza v čase, keď je v mimoriadne zlej finančnej situácii.
Magistrát hovorí dlhodobo o chýbajúcich 44 miliónoch, bez nich nemožno zostaviť vyrovnaný rozpočet.

Za miesto v centre chcú 10-tisíc
Poslanci by mali v utorok schvaľovať podmienky súťaže na ročný prenájom prvých 30 parkovacích miest v A zóne regulovaného parkovania, teda v historickom centre.
Pozornosť púta minimálna cena nájomného 10-tisíc eur bez DPH.
Stojisko získa záujemca, ktorý ponúkne najvyššiu cenu.
Zachovať sa musí aj podmienka, že na jednej ulici nemôže byť vyhradených viac ako 10 percent z parkovacích kapacít.
Výdavky na vytvorenie súkromného parkovacieho miesta zaplatí magistrát. Očakáva náklady rádovo v stovkách eur.
„Vzhľadom na očakávané vysoké nájomné by mesto znášalo náklady spojené s osadením a zrušením dopravnej značky. Zároveň by mesto zabezpečovalo získanie všetkých úradných povolení,“ píše sa v materiáli k rokovaniu.
Súťaž by mala byť podľa predpokladov radnice vyhlásená začiatkom roka 2024. Najneskôr vo februári by mohli byť uzatvorené nájomné zmluvy.
Mesto zároveň upozornilo, že v prípade súťaže má inštitút nájomného prednosť pred inštitútom dane za užívanie verejného priestranstva.

Karaffa: Mesto by malo byť pragmatickejšie
Poslanec mesta a predseda majetkovej komisie Dominik Karaffa (nezávislý) uviedol, že sa o téme komerčných parkovacích miest diskutovalo začiatkom roka 2023.
„Už vtedy primátor spomínal, že je v centre skupinka podnikateľov, ktorí sú ochotní dať mestu výrazne viac peňazí, aby mali na rok vlastné parkovacie miesto. S iniciatívou prišli za vedením mesta viacerí poslanci, z ktorých bol asi najaktívnejší Michal Djordjevič (nezávislý). Uvidíme, aký bude nakoniec reálny záujem."
Potvrdil, že zámerom zrušenia predošlého prenájmu stojísk bolo efektívnejšie využitie parkovacích plôch.
„Keď sa to riešilo, vedenie mesta argumentovalo, že príjem z tejto činnosti by nemal byť prioritou, pretože parkovanie je služba pre verejnosť. Lenže takýchto riešení sa prijalo viac. Napríklad sa obmedzili podmienky pre hazard, čím sa zredukoval aj príjem mestských častí. Podľa môjho názoru by sa malo mesto správať pragmatickejšie. Platí to aj v prípade prenájmu parkovacích miest,“ doplnil Karaffa.

Djordjevič: Cena je premrštená
Djordjevič potvrdil, že prišiel s myšlienkou obnoviť dlhodobé komerčné parkovanie.
„Ak má niekto potrebu parkovať pred svojím domom, bytom alebo firmou, prečo mu to neumožniť? Navyše, ak si pri tom pomôže mesto, ktoré má finančné ťažkosti."
Nastavená suma 10-tisíc je podľa neho prehnaná.
„Záujem prejavia asi najskôr podnikatelia, ktorí by si vedeli dať náklad do firemných výdavkov. No napriek tomu sumu 10-tisíc považujem za premrštenú. Primeranejšia by bola v centre Košíc na úrovni 5-tisíc, na sídliskách ešte o polovicu nižšia,“ povedal Djordjevič.
Podľa neho bude dôležité sledovať, aby sa vyhradené miesta nekumulovali v niekoľkých málo lokalitách.
„Problém s vyhradenými parkovacími miestami vznikol v minulosti v centre napríklad na Kováčskej ulici, v časti medzi Mlynskou ulicou a právnickou fakultou. Práve kvôli nižšej vyťaženosti parkovacieho miesta je nutné nastaviť prenájom na každej jednej ulici v rozumnej miere, aby sa niečo podobné neopakovalo,“ uzavrel poslanec.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári