KOŠICE. Zámer premenovať najväčšie košické námestie sa v utorok prvýkrát dostal na mestské zastupiteľstvo.
V lete sa začala petícia, aby sa Námestie osloboditeľov stalo Legionárskym námestím.
Tento názov sa pre prestupný uzol mestskej verejnej dopravy používa takmer 75 rokov.
Úvahy o jeho premenovaní pochádzajú ešte z obdobia po Nežnej revolúcii, keď sa menili názvy ulíc v centre mesta.
Téma ožila po agresii na Ukrajine
Nevôľa Košičanov k aktuálnemu názvu námestia i k sovietskemu pamätníku, ktorý mu dominuje, sa zintenzívnila po ruskej agresii na Ukrajine.
V októbri aktivisti doručili petíciu radnici, ktorá ju mala prijať a prípadne podniknúť konkrétne kroky k premenovaniu.
Ako by sa malo volať Námestie osloboditeľov?
Hlasovanie otvorené:
od: 14.10.2023 18:00
Viceprimátorka Lucia Gurbáľová (KDH), ktorá je šéfkou názvoslovnej komisie, s novým názvom nesúhlasila.
Mesto preto zorganizovalo kolokvium odborníkov, časť historikov prišla s protinávrhom, aby centrálny bod mesta niesol názov Námestie citadely.
„Dostala som veľa podnetov zo strany obyvateľov a komunít, ktoré nesúhlasia s navrhovanou zmenou pomenovania po legionároch. Téma polarizuje Košice, ovplyvní to sídla živnostníkov a podnikateľov, bude to mať finančný dopad na dopravný podnik,“ uviedla Gurbáľová.
Navrhla preto vziať petíciu na vedomie, no nechať ešte priestor na spoločenskú diskusiu.
„V petícii je 2 330 podpisov, z toho len polovica, teda 1 084, je obyvateľov Košíc. Košice majú momentálne vážnejšie problémy.“
„Prestaňte s alibizmom,“ zareagovali autori petície.

Moment, keď sa ukazuje hodnotové zaradenie
Poslankyňa Ľuba Blaškovičová navrhla uznesenie, aby primátor Jaroslav Polaček (obaja nezávislí) pripravil návrh na premenovanie námestia na najbližšie rokovanie mestského parlamentu.
„Sú veci, ktoré sa majú udiať v čase a keď sa neudiali, tak je dobré, že sa udejú aspoň niekedy. Po 90. roku sa zmenilo mnoho názvov ulíc a neprebiehalo referendum, cítili sme, že to treba urobiť,“ reagovala na názory kolegov, že dilema by sa mohla vyriešiť v referende.
„Tí, ktorých sme nazývali osloboditelia, sa stali okupantmi a agresormi. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa aktivizovala občianska spoločnosť a žiada vrátiť námestiu názov z minulosti. Petícia vznikla preto, lebo konkrétna skupina dala konkrétny návrh.“
Podľa poslanca Ladislava Lörinca (Košická strana) majú poslanci niesť zodpovednosť, za zmenu sa postavil.
„Teraz je ten moment, že ukážeme svetu, ako sme hodnotovo zaradení. Prosím, nebuďme alibisti, podporím to, a ďakujem všetkým petičiarom za kus dobrej práce.“

Historický kontext
Zmenu na jeseň neodobrilo ani staromestské zastupiteľstvo, poslanec Michal Djordjevič (nezávislý) tvrdí, že spoločnosť je polarizovaná.
„Máme schodok 44 miliónov eur a my sa venujeme téme námestia. Stačí sa porozprávať s ľuďmi a prečítať pár komentárov, budete za šaškov, keď to schválite.“
Univerzitný profesor v odbore história Peter Švorc zdôrazňuje, že nebyť legionárov, nebolo by Československo: „A nebyť Československa, nemali by sme Slovenskú republiku.“
Šéf petičného výboru Miroslav Pollák zas pripomenul, že Námestie osloboditeľov bolo výsledkom typického newspeeku, keď sa všetko pomenovalo v dobe neslobody opačne.
„Okupácia bola bratská pomoc, vojna sa volá špeciálna vojenská operácia a podriadenie celého štátu sa volalo oslobodenie.“
Opiera sa aj o zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému z roku 1996, ktorý definuje obdobie rokov 1948 - 1989 ako obdobie neslobody.
„Legionári boli prenasledovaní, mučení a zabíjaní fašistami aj komunistami, boli na strane slobody. To, že o nich málo vieme, je výsledkom propagandy a aj Milan Rastislav Štefánik, ktorý vyhral anketu Najväčší Slovák, bol legionár.“

Petičiari: Vráťme staré názvy
Gurbáľová napokon na utorkovom rokovaní navrhla, aby sa k téme vrátili poslanci počas najbližšieho zastupiteľstva.
Poslanci ju podporili.
Petičiarov odloženie premenovania neprekvapilo.
„Poznáme občiansku zrelosť a nezrelosť bežných ľudí, a poslanci sú tiež bežní ľudia. Nie sme radi, lebo vždy budú dôvody na odkladanie, teraz je to rozpočet mesta, potom to bude niečo iné. Týmto spôsobom sa nikdy nič nezmení, a to rovno dajme naspäť staré názvy a Lenina späť pred magistrát.“
Podľa Polláka neobstoja argumenty, že to nie je témou dňa.
„Človek nie je sýty len chlebom, ale stojí aj na nejakých hodnotách. Ak chceme pestovať demokraciu, tak ju niekde treba podporiť. Sympatizanti minulého režimu a trianonských spomienok sa bránia, dôvodov môže byť veľa."

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári