KOŠICE. Zvýšené poplatky za komunálne odpady a drobné stavebné odpady Košičanov zatiaľ od nového roka nečakajú.
Poslanci totiž neschválili ani na utorkovom mestskom zastupiteľstve zmenu odpadového všeobecne záväzného nariadenia mesta.
Od júna pritom o tom rozhodovali už štvrtýkrát.
V pôvodnom návrhu programu rokovania tento bod ani nefiguroval. Korzár už vopred avizoval, že buď ho navrhne doplniť do programu niekto z poslancov či vedenia mesta na začiatku zastupiteľstva, alebo sa to nechá na zvažované piatkové mimoriadne zasadnutie.
Napokon predsedníčka poslaneckého klubu Starostovia a nezávislí kandidáti Lenka Kovačevičová (STAN) presadila svoj návrh, aby sa odpady riešili už v utorok.

Mesto chce navýšenie od 36 do 48 percent
Mesto navrhlo zvýšenie poplatkov za komunálny odpad, lebo rozdiel medzi očakávanými príjmami z nich a plánovanými výdavkami samosprávy na nakladanie s odpadmi v roku 2024 predstavuje stratu vo výške zhruba 5,2 milióna eur.
Primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) upozornil, že na krytie tejto straty nemá mesto peniaze, lebo v pripravovanom mestskom rozpočte na budúci rok chýba 44 miliónov eur, pričom rozpočet musí byť v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách schválený len ako prebytkový alebo vyrovnaný.
V súčasnosti je paušálny poplatok za odpad (sídliskové kontajnery) na osobu a kalendárny rok vo výške 45 eur, na rok 2024 navrhovalo vedenie mesta jeho zvýšenie o 21,43 eura na 66,43 eura, čo predstavuje nárast takmer o 48 percent.
Pri neváženom množstvovom zbere (spravidla rodinné domy) sa platí aktuálne za jednu kuka nádobu objemu 110 litrov s vývozom raz týždenne ročný poplatok vo výške 194,48 eura. Navrhlo sa jeho zvýšenie na 265,40 eura, teda o 70,92 eura, čo je nárast o viac ako 36 percent.
Pri kontajneroch s objemom 1 100 litrov (právnické osoby, teda firmy a inštitúcie) sú poplatky desaťnásobkom výšky sumy za kuka nádoby.

Jeden prišiel s tridsiatimi, druhý s 22 percentami
Najsilnejší Košický klub v pondelok informoval, že ak splní vedenie mesta jeho desať požiadaviek, je už ochotný podporiť zvýšenie poplatkov za odpad, ale nie v mestom navrhovanej výške.
Ročný poplatok pri kontajneroch na sídliskách by odsúhlasili v sume 55 eur na jednu osobu, čo by znamenalo zvýšenie oproti súčasnosti len asi o 22 percent.
„Nechceme prenášať celú zodpovednosť za chýbajúce peniaze v mestskej kase na občanov tým, že im radikálnym spôsobom zvýšime dane i poplatky a nebudeme sa venovať racionalizácii,” odôvodnil ešte v pondelok vlastný návrh Košického klubu jeho predseda Ladislav Lörinc (Košická strana).
Keďže vedenie mesta tomuto klubu žiadne prísľuby počas utorkového rokovania nedalo, ten svoj návrh na zastupiteľstve ani nepredložil.
Kovačevičová zas za jej klub dala návrh na zvýšenie poplatkov za odpad len maximálne do 30 percent, čo bolo viac oproti návrhu Košického klubu, ale menej, ako požadovalo vedenie mesta.
Pri kontajneroch na sídliskách by to predstavovalo nárast ročného poplatku za osobu zo 45 na takmer 59 eur, pri 110-litrovej kuka nádobe v rodinnom dome zo 194,48 na zhruba 253 eur a pri 1 100-litrovom kontajneri pre právnickú osobu z 1 944,80 na necelých 2 530 eur.
„Naši obyvatelia nie sú bankomatová karta ani banka, aby sme to upravovali tak, že koľko nám chýba, tak navýšme o 100 či 200 percent, ale tak, aby sme z našich obyvateľov nevytvorili neplatičov,“ vysvetlila na zastupiteľstve Kovačevičová ich pozmeňujúci návrh.
Jeho schválenie by prinieslo navýšenie príjmov na nakladanie s odpadmi o 3,9 milióna eur, čo by znamenalo zníženie očakávanej straty 5,2 milióna v budúcom roku na iba 1,3 milióna.

Poslanci nedali zelenú ani strednej ceste
Podporu poslancov si napokon nezískal ani Kovačevičovej kompromisný návrh medzi predstavami Košického klubu a mesta.
Hlasovalo zaň iba osemnásť poslancov, traja boli proti a sedemnásti sa zdržali. Do zákonom požadovanej trojpätinovej väčšiny prítomných poslancov na schválenie zmeny nariadenia chýbalo päť hlasov.
Primátor Polaček pritom v priebehu zastupiteľstva pripustil, že aj keď by bol schválený nižší poplatok, ako očakával, uznesenie o zmene odpadového nariadenia podľa Kovačevičovej návrhu by nevetoval.
„Ten návrh, ktorý mi predložila, som s ňou odkonzultoval, poznám ho a je priechodný,“ avizoval primátor, ktorý zatiaľ teda nemá čo podpisovať.
Ešte horšie totiž dopadlo hlasovanie o pôvodnom návrhu vedenia mesta na vyššie zvýšenie poplatkov. Podporilo ho iba jedenásť poslancov, devätnásť bolo proti a zdržalo sa sedem.
Zástupcovia Košického klubu trvajú na tom, že kým Polaček nesplní ich desať požiadaviek zväčša na šetrenie, žiadne zvyšovanie poplatkov ani daní nepodporia a je z ich pohľadu aj zbytočné zvolávať ďalšie mimoriadne zastupiteľstvo na piatok, lebo svoj postoj nezmenia.
Odpad ešte takmer vrátil do hry Krcho
Po búrlivej diskusii o východiskách rozpočtu na budúci rok i neschválení zvýšenia poplatku za odpad to už potom išlo rýchlo.
Poslanci odmietli Kovačevičovej kompromis aj na prijateľnejšie zvyšovanie príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v mestských školách a školských zariadeniach oproti pôvodnému návrhu mesta.
Neprešlo ani zvýšenie dane za ubytovanie.
Totožne dopadla i navrhovaná zmena nariadenia o miestnych daniach, ktorej obsahom bol aj navrhovaný nárast sadzby dane z nehnuteľností.
Všetko nasvedčovalo tomu, že poslanci už majú za sebou opäť neúspešné hlasovania o týchto nariadeniach.
Člen klubu Starostovia a nezávislí kandidáti Michal Krcho však hneď pri nasledujúcom bode o návrhu na vykonanie kontroly v Stredisku sociálnej pomoci mesta Košice na Garbiarskej ulici prišiel s prekvapujúcim procedurálnym návrhom.
„Chcem upozorniť kolegov poslancov, že pri bode o poplatku za odpad došlo k zmätočnému hlasovaniu, keď návrhová komisia svojvoľne a bez súhlasu zastupiteľstva rozdelila hlasovanie o uznesení o pozmeňujúcom návrhu, ktorý obsahoval časti A, B a C, ale návrhová komisia dala hlasovať o bodoch A a B samostatne a o C tiež samostatne.“
Krcho upozornil, že je to v rozpore s rokovacím poriadkom, preto podal úspešný procedurálny návrh, aby sa zastupiteľstvo vrátilo po skončení rozpravy v práve prebiehajúcom bode k návrhu zmien odpadového nariadenia.
Viceprimátor Marcel Gibóda (nezávislý) s opätovným hlasovaním nesúhlasil.
„Ak pozmeňovací návrh smeroval k návrhu nariadenia, tak vôbec nerozumiem tomu, ako nejakého poslanca napadlo priradiť k nemu bod C, ktorý s týmto návrhom nariadenia vonkoncom nesúvisí."
Podľa neho bolo preto logické, že sa o bode C hlasovalo samostatne a rozumie návrhovej komisii, že rozdelila hlasovanie tak, aby to dávalo zmysel.
„Nepovažujem to za zmätočné hlasovanie," uzavrel Gibóda.
Členka návrhovej komisie Beáta Zemková (nezávislá) sa s tým stotožnila a informovala, že to konzultovali s predkladateľkou Kovačevičovou i právnym oddelením magistrátu.
„Podľa nášho názoru sa hlasovalo a postupovalo správne, takže znovuotvorenie tohto bodu považujeme za nadbytočné," uviedla Zemková.
Dodala, že aj Kovačevičová si osvojila to, že sa má o časti C hlasovať osobitne.
Potvrdila to i zástupkyňa právneho oddelenia, lebo v návrhu bolo rukou dopísané, že sa o bode C má hlasovať osobitne. A keďže to takto predkladateľka predložila návrhovej komisii, tak sa o tom po dohode s ňou takto aj hlasovalo.
Druhý člen návrhovej komisie Bernard Berberich (KDH) z klubu Spolupráca pre Košice to potvrdil a ohradil sa voči podozreniu, že oni svojvoľne rozdeľovali návrh na uznesenie.
Poslanci potom rozhodli, že nie je dôvod opäť hlasovať o odpadoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári