Korzár logo Korzár Košice

Košickí poslanci schválili zníženie Polačekovho platu na zákonné minimum

Mesačne môže prísť o vyše 2-tisíc.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček.Primátor Košíc Jaroslav Polaček. (Zdroj: Mesto Košice)

KOŠICE. Takýto samostatný bod nebol v navrhovanom programe utorkového mestského zastupiteľstva v Košiciach.

Poslanci aj tak vo večerných hodinách rokovacieho maratónu schválili na návrh Mareka Fedoročka z Košického klubu zníženie platu primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) na zákonné minimum od 1. januára 2024.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poslanec: Navýšenie je neakceptovateľné

Fedoročko predložil návrh na uznesenie v rámci doplneného bodu do programu rokovania s názvom Opatrenia na zmiernenie dopadov zvýšenia daní a poplatkov.

SkryťVypnúť reklamu

„Na začiatku roka som tento istý bod navrhoval s tým, že primátor by mal ukázať výsledky svojho manažmentu a až na základe týchto výsledkov si vyplácať každý mesiac 40-percentné navýšenie svojho platu. V marci tento môj návrh o pár hlasov neprešiel a ja som rozhodnutie poslancov plne rešpektoval,“ začal s odôvodnením svojho návrhu Fedoročko.

Dodal, že mu skúsenejší poslanci povedali, že je potrebné dať Polačekovi šancu ukázať jeho manažérske i riadiace schopnosti a že na konci roka zhodnotia, či je to navýšenie oprávnené alebo nie.

„Bilancujeme rok 2023 a ja môžem zodpovedne povedať, že výsledky a kroky primátora ma len presvedčili v tom, že za daných okolností je to navýšenie neakceptovateľné. Musí byť odzrkadlením nadštandardnej práce, o čom sa v prípade nášho pána primátora, bohužiaľ, nedá hovoriť,“ poznamenal poslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Za zníženie platu primátora hlasovalo 23 poslancov, nikto nebol proti a jedenásti sa zdržali.

Polaček poberal v tomto roku mesačný plat 7 266 eur v hrubom. Zákonom stanovený minimálny plat 5 190 eur pre primátora mesta nad 100-tisíc obyvateľov mal totiž mestským zastupiteľstvom navýšený o 40 percent, čo je aktuálne mesačne suma 2 076 eur v hrubom.

Od budúceho roka by mal teda brať košický primátor opäť minimálny plat.

Súvisiaci článok Mesto Košice vstúpilo do krízového režimu. Primátor si obmedzí plat, zamestnancom zakázal odmeny Čítajte 

Zníženie svojho platu už avizoval aj sám

Zatiaľ sa nám nepodarilo získať vyjadrenie od Polačeka, či uznesenie zastupiteľstva podpíše, alebo využije svoje právo a nepodpísaním pozastaví jeho účinnosť.

Ak by zníženie svojho platu stopol, mohli by jeho veto prelomiť poslanci tak, že uznesenie opakovane schváli nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, teda 21 zo 41.

SkryťVypnúť reklamu

S tým by nemali mať problém, keďže teraz tento návrh podporilo 23 členov košického parlamentu.

Navyše aj samotný Polaček už verejne avizoval, že si plánuje nechať znížiť plat pre zložitú finančnú situáciu mesta a obrovský problém zostaviť zákonom vyžadovaný vyrovnaný rozpočet Košíc.

Košický klub požadoval okresanie jeho platu aj ako jednu z desiatich podmienok na to, aby podporili aspoň nejaké zvýšenie poplatku za odpad a miestnych daní.

Súvisiaci článok Rozpočtová vojna pokračuje. Zvýšenie poplatku za odpad neprešlo ani na piaty pokus Čítajte 

Gibóda: Je to len pomsta primátorovi

Primátor sa v čase predloženia platového návrhu v rokovacej sále nenachádzal.

Zasadnutie viedla namiesto neho námestníčka Lucia Gurbáľová (KDH).

„Pán poslanec Fedoročko, asi vám ušlo, že v návrhu pána námestníka Gibódu už tento návrh dnes raz predostretý bol, teda zníženie platu primátora na minimum. Vtedy ste to nepodporili, teraz do podporíte...“ čudovala sa Gurbáľová.

Námestník Marcel Gibóda (nezávislý) naozaj predložil návrh uznesenia k východiskám na prípravu programového rozpočtu mesta Košice na roky 2024 – 2026, v ktorom sa okrem viacerých iných znížení príjmov a výdavkov nachádzala aj položka „Primátor a námestníci – zníženie odmeny a odvody - 58 768 eur“.

Poslanci toto uznesenie neschválili a práve na to poukázala aj Gurbáľová.

V Gibódovom návrhu sa však explicitne neuvádza zníženie platu primátora o 40 percent na zákonné minimum. Spomína sa v ňom len zníženie odmeny, udelenie ktorej zákon o platových pomeroch predstaviteľov samosprávy u primátorov ani starostov vôbec neobsahuje.

„Bod sa volá Opatrenia na zmiernenie dopadov zvýšenia daní a poplatkov a vy sa idete zo svojej strany pomstiť primátorovi za jeho výkon funkcie. Len sa chcem opýtať, lebo v tom návrhu, ktorý som ja predniesol, bol aj bod o odmenách poslancov: Môžem očakávať, že bude pokračovať táto diskusia aj v tom šetrení týmto smerom?“ pýtal sa námestník.

Gibóda naozaj neúspešne navrhoval vo výdavkovej časti rozpočtu škrtnúť aj 607-tisíc eur na odmeny a odvody v položke „Poslanci mestského zastupiteľstva“. Ide o sumu celoročných odmien pre všetkých 41 poslancov, teda by nedostali na budúci rok nič.

Vyzval Fedoročka, aby to teraz navrhol sám.

On ani nikto z poslancov s ničím takým počas tohto zastupiteľstva neprišiel.

Gurbáľová: Ste si istý, že sme v správnom bode?

Podpredseda Košického klubu aj finančnej komisie Roman Matoušek (Košická strana) navrhol tri iné uznesenia, ktorými jeho klub podmieňuje schválenie zvýšenia poplatkov za odpad a miestnych daní.

Prvým bolo, aby primátor predložil návrh rozpočtu do 31. januára 2024.

Obsahom druhého návrhu bolo aj obmedzenie kompetencie primátora vykonávať okrem konkrétne uvedených výnimiek presuny medzi položkami rozpočtu len do maximálnej výšky 2 milióny eur. Teraz má primátor právomoc presúvať až 10 percent výdavkov rozpočtu, čo je viac ako 30 miliónov.

Posledným návrhom žiadal mestské zastupiteľstvo od primátora vyplatenie zadržaných podielových mestských daní mestským častiam do 22. decembra 2023.

Gurbáľová i Gibóda v reakciách spochybňovali, že tieto návrhy súvisia s prerokovávaným bodom.

„Ste si istý, pán poslanec, že sme v bode opatrenia na zmiernenie dopadov zvýšenia daní a poplatkov? Lebo vaším návrhom výdavky navyšujeme,“ vyčítala mu Gurbáľová.

„Kde sú tie opatrenia? Vaším jediným opatrením je iba zníženie platu primátora? To je naozaj všetko, na čo ste sa zmohli? To je strašne slabé na najsilnejší klub v tomto mestskom zastupiteľstve,“ kritizoval Gibóda.

Poslancom to však neprekážalo, aby všetky návrhy Matoušeka schválili.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 993
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 564
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 156
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 286
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 331
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 145
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 990
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 812
  1. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  2. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  5. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  6. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  7. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  8. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 754
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 836
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 604
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 143
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 001
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 532
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 150
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 709
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Pellegrini

Strana, ktorá vznikla ako alternatíva k Smeru a sľubovala slušnosť, dnes legitimizuje vládu extrémistov a dezinformátorov.


22
Viktor Vincze

Vincze viedol v televízii spravodajské odbory.


a 1 ďalší 22
Donald Trump telefonoval v pondelok s Vladimirom Putinom.

Trump a Putin volali zhruba dve hodiny.


59
V strede končiaci starosta Petržalky Ján Hrčka, vľavo jeho nástupkyňa Iveta Jančoková.

Končiaci starosta sa kontrolám nebráni.


a 1 ďalší 3
  1. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  2. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  5. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  6. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  7. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  8. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 754
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 836
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 604
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 143
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 001
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 532
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 150
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 709
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu