KOŠICE. Najväčšia investičná akcia mesta Košice za posledné roky, rekonštrukcia Slaneckej cesty, mala v týchto dňoch už spieť do finále.
Oficiálne sa spustila rekonštrukcia cesty začiatkom októbra 2021 s tým, že v auguste 2023 mali po kompletne rozšírenej komunikácii prejsť prvé autá.
Keď bolo jasné, že firma Doprastav zákazku nestíha, radnica oddialila júlový konečný termín dokončenia na 22. december.
Na utorkovom mestskom zastupiteľstve však viacerí poslanci druhý deadline spochybnili.
Vyslovili presvedčenie, že rekonštrukcia kľúčovej košickej tepny sa neskončí v stanovenom čase.
Zároveň vyjadrili obavy z toho, čo to bude mesto stáť a či nepríde o eurofondy.

Róbert Schwarcz (Košický klub) žiadal od vedenia mesta správu s detailnými informáciami o stave projektu.
„My, čo v tejto lokalite bývame a prechádzame ňou každý deň, to zažívame na vlastnej koži. Všetci sme Slaneckú chceli, no po necelých dvoch rokoch nejde všetko tak, ako sme predpokladali. Verejnosť je z toho nervózna, dostávame útržkovité informácie zo zverejnených zmlúv na stránke mesta a z médií.“
Pozastavil sa aj nad informáciou, že Okresný úrad Košice rozhodol o predĺžení termínu platnosti stavebného povolenia na rozšírenie Slaneckej cesty až na koniec roka 2024.
Informoval o tom ako prvý Korzár.

Hektický termín
Riaditeľ magistrátu Marcel Čop odporučil Schwarczovi , aby radšej prišiel na kontrolný deň.
O rekonštrukcii vravel ako o živom organizme, kde sa situácia každý deň mení.
Požiadal, aby teraz poslanci nezaťažovali manažérov stavby „ako českých žandárov, aby robili správu“.
„Sme v hektickom termíne, nechajme ich robiť, nech efektívne využijú čas.“

Pripomenul, že ak to firma nestihne, hrozia jej sankcie, ktoré „by naozaj boleli každého investora“.
„Každému je pri zdravom sedliackom rozume jasné, že Slanecká nebude dokončená do 22. decembra 2023," podotkol poslanec Michal Krcho (Starostovia a nezávislí).
„Jednoduchým pohľadom vieme posúdiť, že sa to aj tak nestihne. Darmo už plakať nad rozliatym mliekom, čo sa urobilo v minulosti a prečo sa na to lepšie nedohliadalo. Počkajme si na výsledok a potom budeme môcť stínať hlavy.“

Špak nastavoval zrkadlo
Poslanec Miroslav Špak z klubu Starostovia a nezávislí pripomenul primátorovi Jaroslavovi Polačekovi (nezávislý) situáciu, keď ako opoziční poslanci v roku 2015 pravidelne kritizovali meškanie rekonštrukcie električkovej trate Staničné námestie – Námestie Maratónu mieru.
Primátorom bol Richard Raši (Smer, dnes Hlas) a práce realizovala spoločnosť Dúha.

„Rašimu sme otrieskali o hlavu tých 360 dní meškania. Zázrak sa stal a nás to nestálo nič. Tak dúfam, že vám to teraz vyjde.“
Dodal, že Slanecká cesta je taká istá rekonštrukcia, ako boli električkové trate.
„Dajme si zrkadlo pred seba. Teraz sme všetci ticho, lebo veríme, že to nejako dopadne.“
Spochybnil tiež to, ako sa mestu podarí od Doprastavu vymôcť sankcie pre omeškanie.
„Som naozaj zvedavý, keď sa proti nášmu mestskému právnikovi postaví armáda právnikov, ktorú si táto firma najme. Ako bude bojovať na súde, ak sa ukáže, že rekonštrukcia tri mesiace meškala kvôli úradom, ďalší mesiac kvôli projektantom, ktorých sme platili.“

Viceprimátor: Snažíme sa chrániť mesto
Námestník Marcel Gibóda (nezávislý) reagoval, že aj po poslednom navýšení ceny zákazky je stále nižšia, ako bola predpokladaná všeobecná hodnota zákazky.
Tá bola v rámci súťaže v roku 2021 stanovená na zhruba 19,2 milióna s DPH.
Pôvodne vysúťažená cena bola na úrovni necelých 11,9 milióna eur.
Postupne narástla na poslednú úpravu, a to 16,4 milióna.
„Naozaj sa snažíme ochrániť mesto od neadekvátnych dopadov korekcií, musíme vydávať aj stanoviská, ktoré vydávame, ale to neznamená, že situáciu neriešime.“

Stále to bude stavenisko
Zástupca riaditeľa magistrátu a vedúci oddelenia strategického rozvoja Richard Dlhý potvrdil, že stavba nebude v termíne dokončená.
„Sú to naozaj len časti stavby, ktoré treba dokončiť. Podľa toho, ako dnes pokračujú práce, vidieť, že križovatky budú sprejazdnené. Mala by byť sprejazdnená aj cesta v štyroch pruhoch, ale nebude funkčná v zmysle dopravného značenia. Stále to bude stavenisko, stále tam budú dopravné obmedzenia ako znížená rýchlosť na 30 kilometrov za hodinu.“
Pokračoval, že semafory síce budú nainštalované, ale nebudú fungovať.

„Pravdepodobne nebude ukončený úsek v smere z mesta do Krásnej, pri moste nebude časť vozovky a časť nebude ani pri križovatke na Textilnej.“
Rovnako podľa neho nebude vyznačené ani vodorovné dopravné značenie, chýbať majú aj sadové a terénne úpravy.
„Toto všetko bude musieť zhotoviteľ dokončiť v čo najkratšom čase, hneď, ako mu to klimatické podmienky dovolia.“
Dlhý tiež ozrejmil, že Doprastav si navrhol finálny termín, zdôvodnil ho, a magistrát to akceptoval.
Pripomenul, že firma má povinnosť dokončiť stavbu do 22. decembra a je si vedomá všetkého, čo jej hrozí.
„Ak tak neurobí, sú dohodnuté sankčné mechanizmy, úrok z omeškania za každý deň, a to, čo nebude a mohlo byť prefinancované z EÚ, je škodou, ktorá nám vznikne a zhotoviteľ je povinný to uhradiť, ak došlo k oneskoreniu jeho zavinením. Zatiaľ z ich strany neprišlo, že by spochybňovali, prikladali niekomu inému vinu."

Z rekonštrukcie je nefunkčný projekt
Dlhý poslancov tiež informoval, že radnica využila možnosť vyhnúť sa sankciám, prípadne korekciám.
V závere novembra mesto podalo žiadosť o nefunkčný projekt, umožňuje to usmernenie ministerstva informatizácie.
Čo to znamená?
Mesto informovalo rezort o predpoklade, aké časti stavby a v akej výške sa prenesú do budúceho roka.
To podľa Dlhého umožní, že všetky do konca roka zaplatené oprávnené výdavky budú radnici preplatené a nebudú podliehať korekcii.
„Nemohli sme podať žiadosť o fázovanie, lebo máme dohodnutý termín ukončenia do 22. 12. Ak by sme mali termín ukončenia stavby v budúcom roku, tak by sme mohli projekt fázovať. Zhotoviteľ robí všetko pre to, aby čo najviac prác stihol a prípadné škody minimalizoval. My robíme všetko pre to, aby sme mohli prefinancovať projekt v čo najväčšej možnej miere a mestu nevznikali finančné záväzky.“
Poslanca Krcha ešte zaujímalo, či sankcie v zmluve vo výške 0,05 percenta za každý deň omeškania sa vyrátajú z pôvodnej zmluvnej ceny alebo z dodatkovanej, teda navýšenej.
Podotkol, že v prvom prípade by musel Doprastav uhrádzať päťtisíc eur za každý deň, v tom druhom deväťtisíc.
Dlhý potvrdil, že platia sankcie z upravovanej vyššej ceny za dielo.
Mráz vraj betónu neprekáža
V uplynulých dňoch sa na Slaneckej ceste asfaltovalo. Verejnosť veľa diskutuje o tom, či je to v tomto zimnom počasí vhodné a aká (ne)kvalitná práca zostane po betónovaní a asfaltovaní v mraze, snehu a daždi.
Pýtal sa na to aj predseda Košického klubu Ladislav Lörinc.
„Ľudia zachytili asfaltovanie pri mínusových teplotách. Používajú sa špeciálne zmesi alebo rátame s tým, že na vlastné náklady to potom firma na jar opraví?“ dotazoval sa počas zastupiteľstva.
Z referátu výstavy na magistráte neskôr Korzáru odpovedali, že stavebný dozor povolil asfaltovanie za podmienky dodržania technologického postupu.
„Existujú prísady do betónu, kde sa eliminuje vplyv mrazu. Betonárka ich automaticky pridáva pri nízkych teplotách a betónové konštrukcie sa zakrývajú pre udržanie hydratačného tepla. Asfalt sa dováža na stavbu zohriaty v zakrytých korbách vozidiel, pokládka je možná pri teplote pri ukladaní minimálne 160 stupňov Celzia,“ vysvetlili z radnice.
Podkladom pre asfaltové vrstvy nesmie byť podľa magistrátu súvislá voda alebo sneh.
„Niektoré technologické postupy uvádzajú priemernú teplotu ovzdušia, iné zas teplotu pri pokládke, no vo všeobecnosti má byť nad nulou.“
Dodali, že záruka na dielo je 60 mesiacov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári