V Kardiocentre AGEL Košice-Šaca pracujú viacerí renomovaní, a to nielen domáci, ale aj zahraniční odborníci. Dvaja z nich dokonca zdieľajú totožné priezvisko: Farkaš. Napriek tomu, že sa volajú rovnako, pochádzajú z rôznych kútov sveta. Okrem spoločného priezviska ich však spája aj láska ku kardiológii, ktorej sa už skoro dve desaťročia aktívne venujú.
MUDr. Anton Farkaš, PhD.
Kardiológ, ktorý sa venuje intervenčnej kardiológii, v Kardiocentre AGEL Košice-Šaca (ďalej len KCE) pracuje vo funkcii medicínskeho riaditeľa pre internistické odbory. Pôsobil na viacerých domácich aj zahraničných pracoviskách. V spolupráci s kolegom z partnerskej Nemocnice AGEL Třinec – Podlesí vykonali nielen v KCE, ale aj v zahraničí viacero unikátnych intervenčných výkonov ako prví na svete.
MUDr. Ján Farkaš
Kardiológ, ktorý sa venuje intervenčnej arytmológii, pracuje vo funkcii zástupcu primára arytmologického oddelenia KCE a zaviedol do praxe viacero progresívnych implantačných metodík.
V KCE ste zamestnaní hneď dvaja špecialisti – kardiológovia s rovnakým priezviskom Farkaš, spomeniete si na nejakú príhodu, ktorú spôsobila zámena lekárov na základe Vašich priezvisk? Stáva sa, že si Vás pacienti pletú?
A. F.: To, že si nás pacienti v úvode, a teda, najmä po telefóne, pletú, je úplne bežné a už sa nad tým ani nepozastavujem. Vytvoril som si reflex, že sa vždy najprv opýtam, či hľadajú Jána alebo Antona Farkaša. A vzhľadom na fakt, že sa v kardiológii venujeme riešeniu iných ochorení, tak sa už vieme rýchlo identifikovať.
J. F.: Tí pacienti, ktorí nás osobne nepoznajú, si nás zvyknú na základe priezvisk spliesť, no my väčšinou rýchlo prídeme na omyl, vzhľadom na to, že každý z nás sa zaoberá inou časťou kardiológie, stačí pár dobre mierených otázok. Úsmevné príhody by sa možno našli, ale hovoriť o nich verejne by asi nebolo vhodné.

Ako vychádzate so svojím kolegom/menovcom?
A.F.: Nakoľko sa poznáme v podstate od školy a sme rovesníci, vychádzame veľmi dobre. Myslím, že máme spoločné nielen priezvisko, ale sme si pomerne blízki aj osobnostne a povahovo.
J.F.: Máme priateľský pracovný vzťah, ktorý nevyplýva len z rovnakého priezviska. Som rád, že s ním môžem spolupracovať.
Už odmalička ste snívali o tom, že budete lekárom alebo ste rozmýšľali aj nad iným povolaním? Nikdy sa nestalo, že ste svoju voľbu oľutovali?
A. F.: Vôbec som neplánoval, že sa stanem lekárom. Od detstva som inklinoval skôr k prírodným vedám a ako študent na matematickom gymnáziu som v úvode štúdia uvažoval skôr týmto smerom. Už na strednej škole som začal s horolezectvom a vysokohorskou turistikou. Ale ako tretiak na gymnáziu som v Tatrách utrpel omrzliny a bol som hospitalizovaný na Klinike úrazovej chirurgie v Košiciach. Vtedy, keď som videl prácu lekárov priamo v nemocnici, tak som si povedal, že toto by som chcel robiť aj ja. Ďalšou motiváciou bolo, že keď som to spomenul neskôr v škole, tak mi všetci vraveli, že z matematickej triedy sa na lekársku fakultu nedostanem. Tak bola pre mňa silná motivácia. A odvtedy idem celý život proti prúdu. A či som ľutoval moje rozhodnutie? Myslím, že v skutočnosti nikdy.
J.F.: Záujem o medicínu sa u mňa prejavil až v období gymnázia. Ako malý chlapec som si predstavoval, že budem farmárom s vlastnými poliami, o ktoré sa budem starať a budem na nich pestovať pšenicu, slnečnicu, kukuricu... Bolo to ovplyvnené najmä oblasťou, z ktorej pochádzam, nakoľko sa tam ľudia v značnej miere venujú poľnohospodárstvu, a to už od útleho detstva. Rád spomínam na časy, keď som s mojimi rodičmi, bratom a starými rodičmi a neskôr aj samostatne chodieval na pole pracovať. Neskôr ma však zlákalo štúdium medicíny. O kardiológiu som sa začal zaujímať ešte počas štúdia, počas mojej práce sanitára na kardiologickom oddelení. A som veľmi rád, že som sa mohol tomuto odboru venovať aj po ukončení vysokoškolských štúdií. Určite svoju voľbu, stať sa lekárom, neľutujem.
Odkiaľ pochádzate a aká cesta osudu Vás priviedla do Košíc?
A.F.: Pochádzam z Košíc, ale keď som po mojom medicínskom úvode na IV. Internej klinike v Košiciach, kde som už v realite načrel do tajov kardiológie, chcel ísť robiť intervenčnú kardiológiu, tak pre mňa v Košiciach miesto nebolo. Musel som ísť mimo Košíc, ale už ako hotový intervenčný kardiológ som sa mohol vrátiť domov a po niekoľkých rokoch dostať aj možnosť spolubudovať nové Kardiocentrum AGEL, ktoré, si myslím, aktuálne patrí medzi nielen slovenské top pracoviská. Zákrokmi, ktoré u nás vykonávame, výrazne presahujeme hranice Slovenska a vďaka podpore a víziám našej spoločnosti sme už úspešne robili niekoľko intervenčných výkonov nielen ako prví a jediní na Slovensku, ale niekoľkokrát aj ako prví na svete. Som veľmi rád a hrdý na našu prácu, keď sa na nás so žiadosťou o riešenie zdravotných problémov obracajú špecialisti z celého Slovenska, dokonca aj z Bratislavy.
J.F.: Moje korene siahajú južne od slovenských hraníc. Som konkrétne zo severnej časti Srbska, Vojvodiny, z malého mestečka Kovačica, kde žije mnoho zahraničných Slovákov, aj ja som jedným z nich. Do Košíc ma priviedlo štúdium medicíny. Vlastne ešte počas stredoškolského štúdia som sa rozhodol, že vysokú školu absolvujem na Slovensku.
Na ktoré úspechy/pokroky, ktoré ste za posledné obdobie dosiahli, ste najviac hrdí?
A.F.: Jednoznačne na skutočnosť, že sme spolu s mojimi kolegami dokázali vybudovať niečo, čo všetci pokladali za sen a nereálny projekt a že som mal možnosť byť súčasťou tohto tímu. Dovtedy som ani len netušil, koľko roboty za niečím takýmto je. Teší ma, že za veľmi krátky čas sme sa na Slovensku stali lídrom v intervenčnej liečbe mitrálnych a trikuspidálnych srdcových chýb a ako prví na Slovensku môžeme do praxe implementovať niektoré inovatívne postupy v liečbe ako chlopňových chýb srdca, ale aj v liečbe postihnutia koronárnych tepien. Posúvame tak možnosti liečby, čo je na prospech našich pacientov.
J.F.: Nuž, asi najviac sme spolu s kolegami hrdí na skutočnosť, že sa nám za veľmi krátky časový úsek podarilo rozbehnúť arytmológiu na novom pracovisku, a to nie parciálne, ale podarilo sa nám zaviesť do praxe kompletný arytmologický program. V súčasnosti vieme našim pacientom ponúknuť kompletnú starostlivosť v prípade bradykardických a tachykardických porúch rytmu, t.j. rozbehli sme kompletný program implantácií trvalých kardiostimulátorov a defibrilátorov vrátane fyziologickej a biventrikulárnej stimulácie a kompletný program katétrových ablácií všetkých porúch srdcového rytmu.

Ste súťaživý typ? Aké sú Vaše profesné ciele na obdobie najbližších rokov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári