KOŠICE. „Mali sme zapaľovať len sviečky na adventnom venci, no, bohužiaľ, musíme zapaľovať aj tie smútočné,“ uviedol v sobotu večer pietne stretnutie v Košiciach Branislav Koniar z občianskej iniciatívy Východ nie je exit, ktorá stretnutie zorganizovala.
Minútou ticha a modlitbou Otčenáš a Odpočinutie večné si viac ako stovka Košičanov uctila pamiatku 14 obetí nezmyselnej streľby na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe.
Len 24-ročný útočník okrem toho zranil ďalších 25 ľudí.
Tragédia sa stala vo štvrtok 21. decembra a práve na sobotu 23. decembra Česká republika vyhlásila štátny smútok.
Najväčší masaker civilistov
Išlo o najhoršiu masovú vraždu v dejinách Českej republiky.
Čo sa týka počtu obetí, ide o najväčší masaker civilistov mimo vojnovej zóny v Európe od teroristického útoku v Paríži v novembri 2015, keď zahynulo 130 ľudí.
Udalosti spojené s násilnou smrťou mladých ľudí na Karlovej univerzite v Prahe hlboko zasiahli celý svet.
Rovnako tak univerzity na východe Slovenska. Udalosťami sú hlboko otrasené a súcitia s kolegami a študentmi v Prahe.
Sviečku pred čiernou vlajkou zapaľoval aj Košičan Ján s manželkou Katarínou.
„Manželkina priateľka, ktorá študuje na Karlovej univerzite, akurát hodinu predtým odišla z miesta, kde sa to stalo. Mala veľké šťastie, ktoré iní nemali. Prišli sme preto vyjadriť súcit so všetkými, ktorí tam boli nielen usmrtení a zranení, ale aj ináč traumatizovaní.“

Budovať, nie ničiť
Rektor Technickej univerzity v Košiciach Peter Mésároš v príhovore vyjadril podporu Karlovej univerzite.
„Prišlo o život veľa mladých ľudí, ktorí práve na akademickej pôde hľadali svoju lepšiu budúcnosť. Vzdelávaním sa formovali v sebe hodnoty, ktoré majú spoločnosť budovať, a nie ničiť. Chceme rázne a absolútne odmietnuť prítomnosť násilia na akademickej pôde," povedal.
„Želal by som si, aby každý z nás našiel v sebe tú silu pôsobiť navzájom jeden na druhého a vytvárať v spoločnosti takú atmosféru, aby k takýmto hrozným činom neexistovali žiadne pohnútky a aby takéto činy vymizli z našich životov,“ dodal rektor.
Bolesť treba pretrpieť
V predvečer Štedrého dňa k prítomným prehovoril aj kňaz Peter Gombita, ktorý roky nezištne pomáha druhým s utrpením.
„Ľudský život je najväčšia hodnota, ktorú máme. Keď sa človek rozhodne ukončiť život, je to tragédia. O to ťažšie a horšie je, keď človek siahne na život iným. Modlime sa za všetkých pozostalých, ktorí prežívajú ťažké chvíle smútku a bolesti. Bolesť sa nedá len tak ľahko odstrániť, musí sa pretrpieť. Modlime sa, aby Boh nám aj pozostalým obetí pomohol niesť tento veľký a ťažký kríž.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári