KOŠICE. Košičanku Máriu zaujala rekonštrukcia mestského bytu na Postupimskej ulici.
„Ten bol posledných 15 rokov prázdny, no teraz v ňom vládne čulý pracovný ruch zamestnancov bytového podniku. Komu ho prerábajú? Asi niekomu vyvolenému. Ak by ho chceli prideliť ako nájomný byt nejakému občanovi, nerobili by také úpravy,“ myslí si.
Oddelenie sociálnych vecí mesta Košice vysvetľuje, že byt nie je rekonštruovaný pre konkrétneho nájomcu.
„Každoročne uvádzame do užívaniaschopného stavu byty uvoľnené po neplatičoch, prípadne exekučne vypratané. Mnohé z nich boli zdemolované, resp. minimálne morálne opotrebené, preto si vyžadujú rekonštrukciu,“ hovorí vedúca oddelenia sociálnych vecí magistrátu Eva Dudová.
Prenajali ich aj nadácii Dedo
Konkrétne meno nového nájomcu mestského bytu na Postupimskej ulici sme sa z magistrátu nedozvedeli, pretože mesto s ním ešte neuzavrelo nájomnú zmluvu.
To sa stane až po skončení rekonštrukcie a byt bude podľa mesta obsadený v zmysle platného všeobecne záväzného nariadenia upravujúceho pravidlá prenajímania sociálnych bytov.
Byt na Postupimskej patrí medzi tzv. hybridné byty.
Ide o byty, ktoré sa nachádzajú v bytových domoch, kde je zmiešané vlastníctvo, čiže sú tam aj súkromní majitelia.
Zvyčajne má mesto v bloku jeden alebo dva byty, kde správcom nie je bytový podnik, ale súkromný správca, ktorému musí samospráva platiť. A to bez ohľadu na to, či je byt využívaný alebo nie.
Mesto prostredníctvom Bytového podniku mesta Košice, v závislosti od vyčlenených financií, postupne dáva byty do užívaniaschopného stavu.
„Za posledných sedem rokov bolo daných do užívania 41 bytov v domoch so zmiešaným vlastníctvom. Štrnásť takýchto bytov mesto prenajalo Nadácii Dedo. Bývajú v nich ľudia ohrození stratou bývania. Štyri byty sú momentálne v rekonštrukcii,“ informuje Dudová.
Čím škaredšie, tým lacnejšie
Primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) sa vyjadril, že prerábaním starých bytov hasia spúšť, ktorú po sebe zanechalo bývalé vedenie mesta.
„Ja tvrdím, že niektoré byty malo bývalé vedenie pripravené na odpredaj, naschvál boli zdevastované, takých som identifikoval v Košiciach viac ako 70. Čím horšie, čím škaredšie, aby boli tým pádom lacnejšie. Postupne ich opravujeme. Už sme takmer 40 opravili, teraz nasleduje ďalších 10. Rekonštrukcie robíme na jeseň a v zime cez vlastnú organizáciu, teda Bytový podnik mesta Košice,“ vysvetľuje primátor.
Byty pre rôzne skupiny
V neužívaniaschopnom stave je 34 bytov, z ktorých sa štyri aktuálne rekonštruujú.
Mesto Košice vlastní celkovo 1 602 nájomných bytov.
Sú roztrúsené vo všetkých mestských častiach okrem Poľova, Lorinčíka, KVP, Kavečian, Pereša, Šebastoviec, Ťahanoviec a Vyšného Opátskeho.
Z toho 1 228 bytov slúži rôznym sociálnym skupinám. Sú to byty pre dôchodcov, kompenzačné byty, sociálne, pre rodiny s nízkym príjmom a s nezaopatrenými deťmi alebo pre osoby v krízových životných situáciách s nízkym príjmom, štartovacie byty pre mladých, bezbariérové pre hendikepovaných a byty vyčlenené na účely prestupného bývania, resp. na projekt Housing first.
Vyše polovica z tohto počtu, až 680 bytov, je určených pre dôchodcov, ktoré sa nachádzajú najmä na Južnej triede, Vojvodskej, Zborovskej, Šoltésovej a Mlynárskej ulici.
Počet neobývaných bytov sa stále mení a závisí od ich uvoľňovania.
Byty, ktoré bude bytový podnik aktuálne opravovať, sú vyberané podľa výšky finančných zdrojov, lokality, výmery a izbovitosti.

Nízky nájom
O tom, za koľko sa rekonštruujú byty a čo konkrétne sa v nich vymení, rozhoduje správca bytového fondu po komunikácii s referátom výstavby.
Napríklad rekonštrukcia trojizbového bytu na Postupimskej 21 stojí 40-tisíc eur, rekonštrukcia trojizbového bytu na Kurskej 1 o tisícku menej.
„V rámci rekonštrukcie pribudnú v bytoch nové okná a dvere, priečky, vymení sa elektroinštalácia, podlahy a kuchynská linka,“ odpovedá Dušan Tokarčík, hovorca mesta Košice.
Výška nájmu v obecných a hybridných bytoch v správe Bytového podniku mesta Košice sa pohybuje na úrovni 35 - 70 eur mesačne za byt v závislosti od veľkosti, plus náklady za spotrebované energie a služby spojené s užívaním bytu.
V niektorých lokalitách je cena nájmu z dôvodu predchádzajúcej obnovy bytových domov vyššia.
Mesto pritom zdôrazňuje, že pri určovaní výšky nájomného sa musia riadiť opatrením ministerstva financií, ktoré im neumožňuje svojvoľné zvyšovanie.
Žiadateľ bez poškvrny
Podmienky pre nájomníkov bytov sú upravené vo všeobecne záväznom nariadení, a to pre každý druh sociálneho bytu.
Pre všetky byty však platí, že do zoznamov uchádzačov môže byť zaradený uchádzač, ktorý je plnoletý, má trvalý pobyt na území mesta, nemá vlastné bývanie a tento stav si nezavinil svojím, hoci nedbanlivostným konaním.
Takisto nesmie mať voči mestu žiadne nesplnené záväzky a je schopný za byt platiť.
„Jeho mesačný príjem a príjem osôb, ktoré s ním tvoria spoločnú domácnosť, zodpovedá výške určenej pre príslušnú skupinu (v prípade kompenzačného bytu príjem neprevyšuje trojnásobok životného minima a v prípade štartovacieho bytu štyri a polnásobok životného minima). Okrem toho musí spĺňať podmienky veku alebo poberanie dôchodku v prípade bytov pre dôchodcov a podmienky zdravotného stavu v prípade bezbariérových bytov,“ informuje Tokarčík.
Niekedy sa čaká štyri roky
Ak žiadateľ splní podmienky, bude zaradený do evidencie uchádzačov o pridelenie bytu, tzv. poradovníka.
„V poradovníku na jednoizbové byty pre dôchodcov je 243 uchádzačov, na dvojizbové byty pre dôchodcov 16 uchádzačov. Momentálne sa čaká na pridelenie takéhoto bytu aspoň štyri roky. Na druhej strane, na bezbariérové byty sa čaká aj dvojnásobne dlhšie a, naopak, na kompenzačný byt na Popradskej ulici môže záujemca podpísať zmluvu už o pol roka,“ konkretizuje Dudová.
Kto rozhoduje o prideľovaní?
O prideľovaní bytov do nájmu rozhoduje primátor na základe stanoviska osobitnej komisie, ktorú menoval.
Predsedníčkou komisie je námestníčka primátora Lucia Gurbáľová (KDH).
Jej členmi sú mestskí poslanci Iveta Adamčíková (nezávislá), Peter Múdry (Spolupráca pre Košice), Ján Sekáč (Spolupráca pre Košice), Marcel Šaňa (Spolupráca pre Košice) a neposlanci Peter Miklovič – konateľ Bytového podniku mesta Košice, Vladimíra Janigová z právneho referátu magistrátu a Jana Frenová – vedúca referátu sociálneho bývania.
Byty aj pre dôležité organizácie
Osobitnou kategóriou sú služobné nájomné byty vo vlastníctve mesta.
Obsadzovanie služobných bytov, určených pre potreby magistrátu, je v kompetencii personálneho oddelenia.
V nájomných bytoch však môžu bývať napríklad aj zamestnanci divadla, filharmónie, súdu, polície, prokuratúry či mestských sociálnych stredísk.
O ich pridelení organizáciám rozhoduje mesto, o pridelení bytu zamestnancom rozhodujú príslušné organizácie, ktoré majú vlastné pravidlá.
„Mesto má osobitný záujem o ich ubytovanie pre ich prínos pre zabezpečovanie úloh mesta alebo pre kultúrny, spoločenský a hospodársky rozvoj mesta. Mesto uzatvára nájomné zmluvy na takto vyčlenené byty s organizáciami a tie uzatvárajú podnájomné zmluvy,“ ozrejmuje hovorca mesta.
Mestskí poslanci budú na budúci rok rozhodovať o ďalšom využití zhruba 40 bytov vo vlastníctve mesta, ktoré sú už dlhé roky prenajaté pre potreby niektorých štátnych inštitúcií.
Poslanci tak rozhodnú, či budú aj naďalej slúžiť pre nich, alebo sa využijú napríklad ako malometrážne byty pre seniorov.

Čelí odvolávaniu, príde o byt?
Služobný nájomný byt má aj riaditeľka Strediska sociálnej pomoci mesta Košice na Garbiarskej ulici Zdenka Sloviková.
Nájomnú zmluvu s mestom uzavrela na desať rokov, do júna 2032.
Sloviková ako členka Krízového štábu mesta Košice dostala do užívania mestský trojizbový nájomný byt na Krosnianskej ulici, aj keď jej bol daný až od júla 2022, teda po skončení pandemickej krízy.
V tomto roku však už druhýkrát poslanci schválili uznesenie, aby primátor podal návrh na jej odvolanie z postu riaditeľky strediska pre podozrenia zo šikany a nátlaku, ktorému údajne zamestnanci čelia zo strany vedenia strediska.
Mesto neodpovedalo na otázku, či by riaditeľka musela byt opustiť v prípade, ak by bola zo svojho postu odvolaná.

Charita chce byty opraviť za svoje
Aj na budúci rok je naplánovaná rekonštrukcia ďalších mestských bytov.
„Zatiaľ ešte nevieme, koľkých bytov sa to bude týkať. Evidujeme aj požiadavky organizácií, ako napríklad Úsmev ako dar, ktoré chcú niektoré byty opraviť na vlastné náklady a ponúknuť v nich bývanie najmä sociálne odkázaným rodinám s maloletými deťmi, ktorých finančná situácia im nedovoľuje zaobstarať, resp. prenajať si vlastné bývanie. Poslanci mestského zastupiteľstva rozhodnú, či im mesto na tieto účely prenajme spomínané hybridné byty,“ vraví Tokarčík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári