JASOV, KOŠICE. Hrozba pre bezpečnosť, katastrofa pre poľnohospodárov či ukážka krás slovenskej prírody.
Takto rozdielne reagovali členovia facebookovej skupiny Dopravný servis KE,KS na video a fotografie početného stáda vysokej zveri.
Zvieratá stáli takmer nehybne uprostred poľa a sledovali okolie.
Ich počet sa dal odhadnúť len ťažko, pretože črieda siahala až za horizont.
Scenériu, ktorá pripomínala africké safari, sa podarilo zachytiť motoristovi z auta.
Veľké stádo sa nachádzalo blízko cesty medzi Moldavou nad Bodvou a obcou Jasov.

Črieda pendluje medzi dedinami
Autorom fotiek je Jakub Daňko, ktorý napočítal na jednom zo záberov 120 zvierat.
„Avšak predpokladám, že ich tam mohlo byť celkovo raz toľko, časť stáda totiž zašla za horizont,“ hovorí mladý Košičan.
Zvieratá sa mu podarilo vyfotiť v utorok napoludnie medzi Jasovom a časťou obce Debraď-Hatiny, odkiaľ sa pokračuje do Moldavy.
Na početné stádo laní už natrafil aj predtým.
„Jazdím tam už pomenej, bývam v Košiciach, no rodičov mám z neďalekej dediny Rudník. Čriedu som už raz v noci videl, no odfotografovať to nešlo. Mama mi ešte v utorok spomínala, že toto tu je už celkom bežná vec, že sa tam takto pohybuje črieda väčšinou od Hatín cez pláň až k ich dedine,“ uviedol Daňko.
Nepamätá sa, že sa tam niekedy v minulosti takéto stádo pohybovalo.
V lete sa mu napríklad podarilo natočiť na košickom Sídlisku Ťahanovce aj čriedu diviakov, ktorá sa schovávala vo vysokej tráve v tesnej blízkosti cesty.
„S nimi vás môžem pokojne aj zoznámiť. Stačí prísť na Sídlisko Ťahanovce, tam to je úplne bežné, ľudia sú poobede na prechádzke s malými deťmi a na druhej strane cesty sa pasú diviaky,“ opisuje Košičan.

Redukcia zvierat i obdiv
Reakcia ľudí na sociálnej sieti na početnú čriedu jeleníc nebola jednotná.
Časť verejnosti v komentároch žiadala o redukciu týchto zvierat, pretože predstavujú hrozbu pre dopravu a spôsobujú škody poľnohospodárom.
„Pre farmára, čo tam musel tú pôdu obrobiť a zasiať pšenicu, aby bolo čo na jedenie pre ľudí a hospodársku zver, je to nočná mora. To stádo je tam dennodenne a keď máte predstavu, koľko toho zožerú a koľko podupú, tak to je na infarkt. Mám rada zvieratá, ale ako je to u nás nastavené, je to celé zle,“ myslí si Jana.
Na druhej strane časť ľudí vyjadrila obdiv k tejto divej zveri pri Jasove.
„Nádhera. Videl som toľko vysokej už na niekoľkých miestach Slovenska. No pri Medzilaborciach, Hrhove aj pri diaľnici Košice - Prešov nie sú také veľké stáda ako toto,“ reagoval na Facebooku Jaroslav.
Medzi diskutujúcimi padol aj návrh zviditeľniť lokalitu pre turistov.

Lane lákajú plodiny
Poľovník Ladislav Bába, ktorý je zároveň inštruktorom autoškoly, potvrdil, že sa v okolí Jasova pohybuje veľké stádo vysokej zveri.
„Ešte pred 30 rokmi sme tu mali iba zopár kusov jelenej zveri, teraz sa v okolí vyskytuje v hojných počtoch. Na zverejnených fotografiách sú lane. Jelene, teda samce sa musia zdržiavať v úplne inom revíri, v našom ich je len minimum. Naopak, dosť tu vidno srnčiu zver,“ opísal situáciu v okolí Jasova hospodár poľovníckeho združenia Skala.
Lákadlom sú pre tieto bylinožravce poľnohospodárske plodiny.
„Sťahujú sa z okolitých lesov. Časť z nich však ostáva aj v kopcoch. Tie, čo sem prichádzajú, lákajú oziminy, ktoré tu spásajú na poliach. Celkom si na to zvykli,“ doplnil Bába.
Potvrdil, že miestne poľovnícke združenie loví tieto zvieratá, no jedným dychom dodal, že poľovníci musia rešpektovať kvóty, ktoré dostanú na odstrel od úradov.

Poľovník: Štyri mŕtve srny za týždeň
Potvrdil, že strety vozidiel so zvieratami na cestách v okolí Jasova nie sú ničím výnimočným.
K zrážkam podľa jeho slov dochádza najčastejšie s jeleňou a srnčou zverou, pričom najrizikovejšími úsekmi sú cesty medzi Jasovom a Moldavou a Jasovom a Rudníkom.
„Minulý týždeň som zbieral popri ceste štyri srnky, ktoré tam boli zrazené. V troch prípadoch nebola škoda na vozidlách vysoká. Boli rozbité iba nejaké ich plastové časti, no raz musela prísť aj odťahovka. Vozidlo malo rozbitý celý predok aj s chladičom,“ opísal poľovný hospodár.
Najrizikovejším časom je podľa jeho slov podvečer a ráno, keď je vysoká zver najaktívnejšia.
Bába ako inštruktor autoškoly odporúča v týchto časoch na cestách znížiť preventívne rýchlosť.
„Ak zviera z ničoho nič vybehne na cestu, stretu sa nedá zväčša nijako zabrániť. Vodičom však odporúčam znížiť preventívne rýchlosť. Nepôjdem teda napríklad 90 km/h, ale len 70, zníži sa tým riziko pre posádku auta. Navyše svojich žiakov v autoškole vždy upozorňujem, aby v takýchto prípadoch nestrhli volant."
Podľa neho je menším rizikom zraziť zver priamo, ako sa čelne zraziť s oproti idúcim vozidlom alebo trafiť strom vedľa cesty.
„Práve to môže mať pre posádku fatálne následky,“ upozornil Bába.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári